ajaxWindows - system w przeglądarce

Aplikacje

Standardowo użytkownik ma też dostęp do wielu podstawowych narzędzi, jak na przykład edytor tekstu AjaxWrite, prosty edytor graficzny AjaxSketch, czy program do tworzenia prezentacji AjaxPresents (więcej na ich temat można znaleźć między innymi w artykule "'Internet Office 2007', czyli biuro w Sieci"). Oprócz nich "system" wyposażony jest także w prostą książkę adresową, odtwarzacz muzyczny, czy też program służący do synchronizacji dokumentów i plików z komputerami użytkownika. Wszystkie wymienione wyżej aplikacje pochodzą z firmy Ajax13 i są unikalne w systemie z jednego powodu - otwierają się w okienkach na pulpicie, jak prawdziwe aplikacje. Inne, opisywane niżej programy uruchamiane są po prostu w oknach przeglądarki internetowej.

Oprócz tych standardowych składników naszego "systemu", użytkownik ma również szybki dostęp do kilku innych aplikacji internetowych, takich jak Google Docs, Google News, Google Images, Google Calendar, czy , Google Maps, a także świetnego, webowego edytora obrazków Picnik (więcej na jego temat można znaleźć w artykule "Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych"), czy też komunikatora internetowego i programu do komunikacji głosowej. Jeżeli to nie wystarcza, można bardzo szybko dodać własną aplikację, lub wybrać jedną z posegregowanych tematycznie i przygotowanych do instalacji. Nie należy utożsamiać owej "instalacji" z takim samym procesem na naszym domowym komputerze biurkowym. Nie ma tu miejsca żadne kopiowanie plików, zapisywanie ustawień w rejestrze systemowym itp. Tutaj ogranicza się ona jedynie do dodania skrótu do serwisu internetowego na pulpicie i w menu startowym.

To jednak nie wszystko, swój pulpit użytkownik może urozmaicić przy pomocy "widgetów", znanych z systemu operacyjnego MacOS X, czy przeglądarki internetowej Opera. Są to proste programy o bardzo różnorodnej funkcjonalności bądź to ułatwiające życie (czytniki kanałów RSS, podgląd pogody, kalkulator, system karteczek z notatkami), bądź też zdobiące pulpit, czy też bardziej wysublimowane, jak na przykład tablica okresowa pierwiastków, kalkulator naukowy, czy widget wspomagający naukę znaków japońskiego alfabetu.

Synchronizacja dokumentów

Aplikacja potrafi synchronizować dokumenty przechowywane na lokalnym komputerze z sieciowym repozytorium. W tym celu wykorzystywane jest konto pocztowe Gmail. Można korzystać z posiadanego już konta, jednak aplikacja zaleca stworzenie sobie nowego, w celu przechowywania tam dokumentów. Każdy dodany do ajaxWindows dokument, czy plik zostaje automatycznie przesłany na zdefiniowane konto pocztowe i tam bezpiecznie zachowany. Jeżeli użytkownik nie posiada jeszcze konta pocztowego Gmail, lub chce założyć nowe na potrzeby aplikacji, to pomaga ona w jego utworzeniu. Oprócz tego ajaxWindows pozwala przechowywać zakładki przeglądarki, tapety pulpitu, czy pliki muzyczne. Jeżeli chodzi o muzykę, to podobnie jak dokumenty przechowywana jest ona w zewnętrznym serwisie MP3tunes Locker, w którym automatycznie tworzone jest konto.

ajaxWindows - pulpit z działającymi aplikacjami i widgetami

ajaxWindows - pulpit z działającymi aplikacjami i widgetami

Nawet, jeżeli nie jesteśmy zainteresowani używaniem ajaxWindows, to sam system składowania dokumentów w różnych serwisach internetowych może być ciekawym rozwiązaniem tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji danych pomiędzy różnymi komputerami, na przykład domowym i stacją roboczą w pracy.