ajaxWindows - system w przeglądarce

Praca z ajaksem, czystym relaksem ;)

Według zapewnień producenta, ajaxWindows może być uruchomione z dowolnego systemu operacyjnego Windows, MacOS X, czy Linux. Najlepiej sprawuje się w przeglądarce Firefox 2.0+, ale działa również z Internet Eksplorerem 6+ (po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki ActiveX). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę języka JavaScript oraz możliwość pokazywania wyskakujących okienek i przyjmowania ciasteczek (ang. cookies) z witryny ajaxwindows.com. Oprócz tego wymagana jest maszyna wirtualna Javy w minimalnej wersji 6 poprawka 2 (JRE 6 update 2).

My przyjrzeliśmy się aplikacji w przeglądarce Firefox. Działała ona bardzo sprawnie, z jednym wyjątkiem - nie działały "widgety". Z uruchamianiem pozostałych programów nie było problemu i wszystko działało bez specjalnych opóźnień, czy błędów.

Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę same aplikacje, to opisanie ich funkcjonalności przekracza ramy niniejszego artykułu. Więcej informacji o webowych odpowiednikach desktopowych programów można znaleźć choćby w artykułach: "'Internet Office 2007', czyli biuro w Sieci", "Photoshop w Sieci, czyli przegląd webowych edytorów graficznych", czy "Darmowa edycja wideo w Sieci".

Krótkie podsumowanie

Nazwanie ajaxWindows systemem operacyjnym jest dużą przesadą, jednak sam pomysł wydaje się być ciekawy. Najbardziej brakuje tutaj spójnego interfejsu użytkownika w aplikacjach internetowych firm trzecich, bo o ile te ze stajni Ajax13 integrują się bardzo ładnie, to inne otwierają się po prostu jako kolejne okna przeglądarki internetowej.

Jednak nie ma się co zrażać, bo być może są to dopiero pierwsze kroki, lecz w dobrym kierunku. Kto wie, może za kilka lat tak właśnie będzie wyglądała praca z komputerem.

Na witrynie ajaxwindows.com można obejrzeć wideo z prezentacją serwisu, można też obejrzeć i popracować z jego demonstracyjną wersją, lub też całkowicie za darmo założyć konto i rozpocząć pracę z "systemem w przeglądarce".

UWAGA!

Jak donosi producent ajaxWindows, z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych użytkowników chcących przetestować aplikację występują przejściowe kłopoty z jej obsługą, co może powodować niemożność zalogowania się i korzystania z systemu.