[aktualizacja] GG Dysk, czyli chmura w komunikatorze. 3GB na pliki

Niedawno obszernie opisywaliśmy nowy komunikator GG na smartfony z Androidem. Jego twórcy jednak nie próżnują, bo od tego czasu dostał już kilka uaktualnień. W wersji przeglądarkowej i stacjonarnej pojawiłą się natomiast bardzo wygodna funkcja. Twórcy programu dodali do komunikatora dostęp do wirtualnego GG Dysku. Umożliwia na przechowywanie danych w chmurze i niedługo będzie dostępny też na Androida.


[aktualizacja] GG Dysk, czyli chmura w komunikatorze. 3GB na pliki

GG Dysk będzie zapewne kolejną ikonką na pasku w aplikacji, koło poczty i radia

Nasz test aplikacji

Z naszym testem aplikacji mobilnej GG możecie się zapoznać w publikowanym niedawno dwuczęściowym artykule. Pierwszy wpis skupia się na nowościach, które znajdziecie w programie względem poprzedniej wersji tego komunikatora o numerze 2.x. Omawiamy w nim wygląd, wygodę użytkowania oraz funkcjonalność okna rozmowy i listy kontaktów. Przyglądamy się także mobilnym grom zintegrowanych z GG - naszym faworytem nadal są statki. W drugiej części wyliczyliśmy wszystkie błędy, obecne w aplikacji. Ale warto zauważyć, że są one na bieżąco poprawiane przez zespół programistów, który trzyma pieczę nad aplikacją.

GG nadal nie lubi tabletów

Nadal razi brak przygotowanej wersji na tablety z systemem w wersji Honeycomb. GG nie możemy zainstalować z Android Marketu na tablecie HTC Flyer, przez co zmuszeni jesteśmy do korzystania z zewnętrznego narzędzia do backupu aplikacji - dopiero on pozwala nam wydobyć ze smartfona plik instalacyjny .apk, który może posłużyć do instalacji programu na tablecie. Jest to tym bardziej dziwne, gdyż aplikacja na tablecie działa sprawnie, mimo że jest to jedynie rozciągnięta wersja ze smartfona.

Nowa chmura od GG

Usługa nosi prostą nazwę GG dysk. Twórcy komunikatora zaproponowali swoim użytkownikom bardzo ciekawe rozwiązanie. Plotki o nim pojawiały się już od kilku dni, jeśli nie tygodni. Wraz z najnowszą wersją GG dostajemy dostęp do przestrzeni na nasze dane o wielkości 3GB. Nie jest to oszałamiająca ilość pamięci biorąc pod uwagę zagraniczną konkurencję, ale jeśli nie będziemy trzymać tam filmów w jakości HD, a jedynie zdjęcia i załączniki wysyłane przez komunikator, to powinno to miejsce być wystarczające. Mamy także dobrą wiadomość! Trwają pracę nad integracją GG Dysku z aplikacją mobilną, na co oczywiście czekamy. Na razie chmura dostępna jest wyłącznie dla posiadaczy aplikacji na komputery osobiste, a dostęp z poziomu wersji web jest ograniczony. Szkoda, że już teraz pliki wysłane przez aplikację nie są przypisywane do konta, ale mamy nadzieję że zmieni się to w niedalekiej przyszłości.

Konkurencja dla innych usług

Rozwiązań, które pozwalają na przechowywanie danych w chmurze jest mnóstwo. Na łamach AndroidLife opisywaliśmy cztery z nich, wybrane przez nas jako najlepsze. Są to takie znane programy jak Dropbox (sprawdź, jak zdobyć dodatkowe kilka GB przestrzeni dyskowej za darmo) oraz Box (który oferuje aż 50GB miejsca użytkownikom smartfonów z Androidem)

Dostępność aplikacji GG

Najnowsze GG znajduje się w Android Market. Wersje rozwojowe, w których można testować przyszłe funkcje także są dostępne - przez forum pomocy GG.

Aktualizacja: Wedle informacji od GG usługa GG Dysk została już udostępniona dla aplikacji na Androida. Będziecie jej używać?

[aktualizacja] GG Dysk, czyli chmura w komunikatorze. 3GB na pliki

Technokracja to program serwisu PCWorld, który możecie oglądać na kanale YouTube

GG w Technokracji

Portal PCWorld prowadzi od kilku tygodni program internetowy o nazwie Technokracja. Gorąco zachęcamy do śledzenia kanału pcworld na portalu YouTube, ponieważ często poruszane są w nim tematy dotyczące zagadnień mobilnych. W dzisiejszym odcinku możecie posłuchać jak prowadzący przepytuje obecnego prezesa GG Network, Tomasza Jażdżyńskiego.

"W pierwszej części najnowszego odcinka prezes Tomasz Jażdżyński opowie nam jakie są największe zmiany w nowym GG. Dowiemy się, że jednym z podstawowych celów nowej odsłony programu jest to by był on jak najbardziej przejrzysty i docierał do jeszcze większej ilości osób, między innymi poprzez poszerzenia całego ekosystemu, z którego największą nowością jest osobisty wirtualny dysk."

[aktualizacja] GG Dysk, czyli chmura w komunikatorze. 3GB na pliki
Druga część programu bardziej zaciekawi fanów Androida, ponieważ dotyczy wieloplatformowości komunikatora.

"W części drugiej poruszyliśmy temat wieloplatformowości nowego GG; pojawiły się wersje na najpopularniejsze platformy mobilne, a na swoich komputerach mogą z niego korzystać już nie tylko użytkownicy PC ale także Mac. W przygotowaniu jest również wersja na Linuxa. Zapytaliśmy również o przyszłość GG. W jakim kierunku będzie ono rozwijane? Czy z czasem pojawi się u nas kolejna sieć społeczna czy może proste i bardzo skuteczne narzędzie do komunikacji, które będzie królować na polskim rynku?"

Aby obejrzeć odcinek wystarczy kliknąć w ten odnośnik do serwisu PCWorld, gdzie obie części odcinka są osadzone we wpisie.

Aktualizacja: 15 marca 2012 15:46

Uwaga! Wedle informacji od GG usługa GG Dysk została już udostępniona dla aplikacji na Androida. Będziecie jej używać?