doTemplate - szablony na życzenie

doTemplate to internetowy, darmowy kreator szablonów stron WWW, w którym w oparciu o gotowe wzory błyskawicznie przygotujesz własne.

Informacje: www.dotemplate.com Cena: bezpłatny Ocena: 6,7

Oferowane w popularnych serwisach online szablony stron internetowych są jakie są - wybierasz jakiś i pobierasz. Nie masz możliwości zmiany jego wyglądu, chyba że autor na to zezwala i dysponujesz odpowiednimi narzędziami, np. edytorem graficznym czy edytorem stylów CSS. doTemplate idzie o krok dalej - pozwala na modyfikację szablonów jeszcze przed ich pobraniem.

Serwis nie wymaga rejestracji ani logowania. Wchodzisz na stronę i z dostępnej biblioteki wzorów wybierasz taki, który ci najbardziej pasuje. Jak dotąd autor zdołał zamieścić siedemnaście projektów, ale zapowiada, że już wkrótce doda nowe i jednocześnie rozszerzy funkcjonalność serwisu.

Każdy szablon możesz najpierw podejrzeć w naturalnej wielkości jako plik JPEG, a następnie otworzyć do edycji w oknie przeglądarki. Sam proces edycji jest bardzo łatwy i przebiega w trybie graficznym. Zmiany wprowadzasz w palecie narzędziowej (Template tuner) po prawej stronie ekranu, klikasz przycisk Apply i od razu widzisz ich rezultat.

doTemplate - szablony na życzenie

Za pomocą doTemplate błyskawicznie i za darmo wykonasz szablon dla swojej strony internetowej.

Serwis pozwala na modyfikację prawie wszystkich elementów szablonu. Wyjątek stanowią pliki graficzne zagnieżdżone w głównych banerach, których wprawdzie nie można bezpośrednio edytować, za to można je usuwać i na ich miejsce wstawiać inne: wybrane spośród dostępnych w serwisie lub własne. Co więcej, możliwa jest wymiana samego banera poprzez zastąpienie go dowolnym obrazkiem, byle tylko miał odpowiednie rozmiary: 800 x 210 pikseli.

Opcje w palecie narzędziowej zostały pogrupowane w sekcje logiczne, odzwierciedlające poszczególne elementy szablonu. Mamy więc, po kolei, sekcję Background (tło), Container (ustawienia kontenera zawierającego cały szablon), Banner (główny baner), Title (tytuł), Slogan (napis pod tytułem), Sidebar (boczny panel), Navigation (nawigacja), Fonts oraz Text header fonts - dwie ostatnie sekcje umożliwiają określenie wyglądu czcionek w części przeznaczonej na właściwą treść.

Gdy szablon jest już gotowy, pobierasz go na swój komputer za pomocą polecenia Download. W skompresowanym archiwum ZIP znajdziesz dokument HTML wraz z grafikami i plikiem CSS.

Plusy:

  • edycja w trybie graficznym
  • łatwa obsługa
  • nie ma obowiązku rejestracji

Minusy:

  • tylko 17 szablonów wzorcowych
  • tylko jedna szerokość szablonów (800 pikseli)
  • brak polskiej wersji językowej

Podsumowanie: niezły serwis do zastosowań amatorskich, oferuje jednak o wiele za mało szablonów wzorcowych.