e-Doręczenia - Sejm przyjął ustawę o doręczeniach elektronicznych, sprawdź co to znaczy

Komunikacja na linii obywatel - urzędy została znacznie ułatwiona, a to za sprawą ustawy o e-doręczeniach, którą właśnie przyjął Sejm.

Proces cyfryzacji polskich urzędów właśnie wkroczył w nowym etap. Ustawa o e-doręczeniach, wraz z poprawkami, została w dniu dzisiejszym przyjęta przez Sejm. Jak donosi PAP "za" jej wprowadzeniem było 442 posłów, przeciw - czterech, a pięciu wstrzymało się od głosu. E-doręczenia ułatwią nam komunikację z państwowymi placówkami.

Czym są e-doręczenia?

Wyobraź sobie sytuację, w której zamiast stać w długiej kolejce w urzędzie możesz całą najpilniejszą korespondencję odebrać i/lub wysłać bez wychodzenia z domu. Mrzonka? Już nie! Za sprawą e-doręczenia możliwe będzie wysyłanie i odbieranie pism urzędowych (w tym listów poleconych) w formie korespondencji elektronicznej.

Sejm uchwalił ustawę o e-doręczeniach

Sejm przyjął ustawę o e-doręczeniach (fot. PAP)

Według założeń ustawy, skorzystanie z e-doręczenia będzie traktowane na równi z z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Co istotne, cyfrowa forma kontaktu z urzędem będzie dobrowolna, a nie przymusowa.

Oznacza to, że osoby, które nie mogą bądź nie chcą skorzystać z e-doręczenia wciąż będą mogły w tradycyjny sposób wymieniać korespondencję z urzędami. Ministerstwo Cyfryzacji, tak oto wyjaśnia całą sprawę: "Dzięki temu jeżeli nie jesteś gotowy na skorzystanie z elektronicznej formy realizacji korespondencji publiczna usługa hybrydowa pozostawi Ci możliwość odbioru przesyłek pocztowych przy zachowaniu cyfryzacji korespondencji w podmiotach publicznych".

E-doręczenia mają być intuicyjnie i proste w obsłudze. Ustawa przewiduje, że każdy obywatel będzie miał tylko jeden adres dla całej komunikacji z administracją. W tym celu będziemy musieli założyć specjalną mailową skrzynkę e-doręczeniową, która będzie nam służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami.

Zobacz również: AV-TEST ogłosił wyniki badań nad najlepszym antywirusem dla Windowsa 10