e-booki będą tańsze. KE w końcu się ugięła

Wydaje się już prawie pewne, że możliwe będzie zrównanie stawki podatku VAT dla e-booków i e-gazet z nieporównywalnie niższą stawką nakładaną na książki papierowe.


e-booki z normalnym VAT-em

VAT na e-booki wynosi 23%. To nieporównywalnie więcej niż na książki papierowe, w przypadku których został on ustalony w Polsce na obniżonym poziomie 5%.

Skąd ta różnica?

Różnica wynika z tego, że e-booki traktowane są jako usługa elektroniczna ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z dostawą książki na nośniku fizycznym (wydruku papierowym). To zaś oznacza, że nie można stosować obniżonej stawki.

Polska walczyła o obniżenie stawki VAT na e-booki

W ostatnich latach politycy i ministrowie z różnych krajów (w tym mocne stanowisko w tej sprawie płynęło z Polski) apelowali o zrównanie stawek VAT-u. Dzisiaj mamy powody do radości: ich działania w końcu przyniosły zamierzony skutek.

KE ulepsza system VAT

Komisja Europejska zapowiedziała właśnie zmiany w podatki VAT w różnych obszarach związanych z e-handlem, w tym możliwość obniżenia VAT-u na e-booki (jak również e-gazety) do poziomu VAT-u obowiązującego w przypadku książek.

Czy to już pewne?

Propozycja KE musi jeszcze zostać jednomyślnie przyjęta przez ministrów finansów 28 państw UE. Końcowa decyzja będzie należała do naszego Ministerstwa Finansów.