e-mandaty

W amerykańskim stanie Północna Karolina policja drogowa może zarówno wydrukować mandat na miejscu wykroczenia, jak i przesłać go w formie elektronicznej do systemu komputerowego sądu.

Od 8 marca w amerykańskim stanie Północna Karolina działa elektroniczny system wystawiania mandatów za przewinienia drogowe. Mandaty są drukowane na miejscu i jednocześnie przesyłane drogą radiową bezpośrednio do sądowego systemu komputerowego, co eliminuje uciążliwe ręczne wprowadzanie danych.

"Zwykle w obiegu było wiele ręcznie wypisywanych kopii" - mówi st. sierżant Jeff Winstead, ze stanowej policji drogowej. "Obecnie, gdy w użyciu są zarówno przenośnie terminale, jak i komputerowy system informacji o przestępstwach, możemy uwolnić funkcjonariuszy od tej żmudnej roboty".

Projekt kosztował pół miliona dolarów z gubernatorskiego funduszu bezpieczeństwa na drogach. W 90-dniowym programie pilotażowym uczestniczy 32 funkcjonariuszy drogówki hrabstwa Cumberland. Po zakończeniu tego okresu, pogram i baza danych zostaną zweryfikowane i stopniowo wprowadzane w całym stanie.