eBay - gigant widziany z bliska

Oficjalnie uruchomiony został polski oddział największego serwisu aukcyjnego na świecie - eBay. Pierwsi polscy użytkownicy narzekają na liczne (aczkolwiek drobne) błędy serwisu - denerwują zwłaszcza znikające teksty, kłopoty z zalogowaniem się osób, które utworzyły profil w innym oddziale eBay'a oraz problemy z uaktualnianiem profili użytkowników. Dużo poważniejszy zarzut dotyczy interfejsu - zdaniem wielu internautów, jest on zdecydowanie mniej przejrzysty od oferowanego przez głównego konkurenta na polskim rynku - Allegro. Można jednak przypuszczać, że przynajmniej część problemów spowodowana jest potężnym obciążeniem serwisu - otwarcie strony www.ebay.pl w wielu przypadkach graniczy z cudem...

eBay debiutował na polskim rynku z pewnymi kłopotami - pierwotnie zakładano, że serwis zostanie uruchomiony już 5 kwietnia, jednak w związku z żałobą po śmierci Jana Pawła II władze serwisu zdecydowały się na przesunięcie jego premiery o 17 dni.

Nieoficjalnie wiadomo, że już od kilku dni trwały testy nowego serwisu - zaproszona do nich została część polskich internautów korzystających z zagranicznych wersji eBay'a (pisaliśmy o tym w tekście "Plotki i fakty o polskim eBay").

Strona główna serwisu eBay.pl

Strona główna serwisu eBay.pl

Ostatecznie datę premiery ustalono na dziś - choć, jak się okazało, serwis był dostępny już wczoraj - ok. 22.00 można było wciąć udział w licytacji ok. 3 tys. przedmiotów. Teraz jest ich już ponad 5 tysięcy. Najwyraźniej w pierwszych godzinach działania serwisu rejestrują się przede wszystkim osoby sprzedające, a napływ kupujących ma dopiero nastąpić. Duże zainteresowanie osób sprzedających związane jest zapewne z faktem że do odwołania trwać będzie promocja polegająca na braku opłat i prowizji dla tej grupy użykowników.

Jak poinformowali przedstawiciele eBay.pl, do tej pory już 3 z 10 najpopularniejszych polskich serwisów internetowych zgłosiły się do nich z propozycją współpracy, polegającej na prezentowaniu aukcji eBay'a w swoich zasobach. W zachodnich wersja eBay'a swoje produkty (najczęściej fabrycznie nowe) często wystawiają na aukcja najróżniejsze firmy - na razie jednak do polskiego oddziału serwisu nie zgłosiła się żadna firma zainteresowana taką firmą współpracy. Przedstawiciele eBay uchylają się też od komentarzy na temat terminu uruchomienia usługi PayPal. Wiadomo także, że nie jest przewidywany transfer punktów z Allegro.

Ciekawostką jest to że najdroższym przedmiotem wystawionym w tej chwili w eBay.pl jest konkurencyjny, polski serwis aukcyjny Świstak.pl. Jego cena wynosi 16,4 mln zł. Sprzedaży Świstaka nie należy brać serio - aukcja została dodana w charakterze żartu w celu przetestowania platfromy - i tylko tak należy ją traktować - ale samo wejście eBay do naszego kraju to już poważny krok naprzód w rozwoju handlu internetowego w Polsce. Z tego się bardzo cieszymy i gratulujemy eBay'owi debiutu (czemu daliśmy wyraz na stronie głównej naszego serwisu - tłumaczy Rafał Agnieszczak, szef serwisu Świstak.pl.

Na jednej z aukcji wystawiono także program, który pozwala na przeniesienie na eBay.pl wszystkich (zarówno aktywnych, jak i zakończonych) aukcji z serwisu Allegro. Wystarczy podać numer aukcji a przeniesienie nastąpi automatycznie.

eBay.pl - znajomy interfejs

Komentuje Artur Brzęczkowski z Allegro.pl
Artur Brzęczkowski, Allegro.pl

Artur Brzęczkowski, Allegro.pl

Z szacunkiem podchodzimy do każdego nowego konkurenta na rynku - szczególnie zaś tak poważnego jak eBay.pl. Trzeba jednak pamiętać, że Allegro.pl od początku konsekwentnie realizuje swoją wizję - stopniowo, zgodnie z oczekiwania i potrzebami klientów wprowadzaliśmy nowe usługi i opcje. Można powiedzieć, że wyrośliśmy z tego rynku - dlatego jestem spokojny o naszą przyszłość. Początki były trudne - przecież startowaliśmy, gdy polski Internet dopiero raczkował. Jeśli chodzi o nasze plany na najbliższą przyszłość - nie zamierzamy jakoś gwałtownie reagować na pojawienie się konkurencji - chcemy po prostu dalej rozwijać się, zgodnie z oczekiwania naszych klientów.

Osoby, które wcześniej korzystały z którejkolwiek z zagranicznych wersji eBay'a, raczej nie będą miały problemu z korzystaniem z ebay.pl - znajdziemy tu doskonale znaną choćby z ebay.de czy ebay.com, szatę graficzną. Co ciekawe, w generalnej opinii użytkowników, interfejs eBay'a jest znacznie mniej przejrzysty od szaty graficznej Allegro (choć nawet krytycy przyznają, że jest za to bardzo funkcjonalny).

"Totalny bałagan ...tylko tak mogę określić to co widzę, nie spodziewałem się innej "szaty" niż na innych "dystrybucjach" ebay i w dalszym ciągu uważam że ALLEGRO przy EBAY to ISTNY MIÓD !!!! Konkurencyjny serwis jest przejrzysty i intuicyjny, to jedyna zaleta "naszego" wujka :) dla mnie EBAY wygląda po prostu tragicznie, być może jest odmienny i zawiera wiele bardziej "praktycznych" funkcji ale nie jest ERGONOMICZNY i PRZEJRZYSTY" - pisze na forum eBay.pl psychedelic-99. Wtóruje mu szymkowski: Sęk w tym, że rzeczywiście wszystkie eBaye tak wyglądają - tutaj Allegro jest zdecydowanie liderem.. Interfejs w porównaniu z Amerykanami zrobili rewelacyjny..

Internauci wolą Allegro?
Pojedynek Allegro vs. eBay

Pojedynek Allegro vs. eBay

Na początku kwietnia, kiedy wiadomo było, że eBay zainteresowany jest ekspansją w Polsce, w serwisie PCWorld.pl dostępny był Pojedynek, w którym skonfrontowaliśmy ten serwis z głównym polskim konkurentem - Allegro. Starcie wygrało Allegro - opowiedziało się za nim blisko 60% uczestników głosowania (ponad 700 osób). Pełne wyniki Pojedynku oraz komentarze Czytelników można znaleźć tutaj.

Polskiego eBay'a broni za to malleusminiart - "Zgodzę się że na ebayu (nie tylko polskim) wszystko wygląda na pierwszy rzut oka nieco chaotycznie w porównaniu do Allegro. Spójrzcie jednak na ilość przedmiotów dostępnych przez ebaya (na całym świecie). Trudno mi sobie wyobrazić aby upchnąć to w rozsądny sposób (tak żeby dało się to przeglądać) tak jak na allegro. Po pewnym czasie rozwiązanie przyjęte przez ebay okazuje się przemyślane. Ponadto z własnego doświadczenia zauważyłem ze na ebayu poszukuje się interesujących przedmiotów w inny sposób niż na allegro. Osobiście sporadycznie przeglądam kategorie, korzystam na ogół z "search engine". Dodatkowo z ewentualną krytyką ebay.pl poczekam jeszcze kilka dni - potrzeba jeszcze trochę czasu aby nasz ebay zgrał się ze światowym."

eBay wchodzi do Polski

eBay wchodzi do Polski

Należy się zgodzić z ostatnią opinią - serwis dopiero wystartował i z pewnością kilka dni zajmie mu jeszcze zmaganie się z wszelkimi drobnymi problemami, zaś użytkownikom - poznanie wszystkich dostępnych opcji.

O opinię na temat serwisu www.ebay.pl - jego szaty graficznej, funkcjonalnści, ewentualnych przewag na innymi serwisami aukcyjnymi - poprosliśmy przedstawicieli kilku działających na polskim rynku firm, zajmujących się tworzeniem serwisów internetowych. Niestety, jak na razie nikt nie był w stanie zrecenzować strony, ponieważ... nie da się na nią wejść (prawdopodobnie w związku z ogromnym obciążeniem) - "Nawet jeśli uda się otworzyć stronę główną (która na pierwszy rzut oka wygląda troche gorzej niż np. amerykański eBay), to niemożliwe jest skorzystania z podstawowych usług - np. wyszukiwania. Trudno więc na razie ocenić działanie serwisu - wstrzymamy się z tym do czasu przywrócenia jego pełnej funkcjonalności" - tłumaczy przedstawiciel firmy Max Weber. Podobną odpowiedź dostaliśmy od Grzegorza Mazurka, przedstawiciela agencji K2 - wg niego jakichkolwiek komentarzy należy oczekiwać najwcześniej w poniedziałek, kiedy opadną pierwsze emocje i działanie serwisu wróci do normy.


Zobacz również