eCinema: "prawdziwa" czerń w LCD

Firma eCinema Systems zaprezentowała nową technologię, która - zdaniem jej przedstawicieli - w znaczący sposób poprawia jakość obrazu wyświetlanego na panelach LCD. Zapewnia ona większą głębię kolorów, lepszy współczynnik kontrastu oraz eliminuje piętę achillesową LCD - "szarą czerń".

Technologia nazwana została High Dynamic Range LCD. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie 30, 36 lub 48-bitowej głębi kolorów oraz od 1000 do 4000 poziomów na skali szarości. Najciekawszy wydaje się jednak współczynnik kontrastu na poziomie 30000:1 i możliwość cieszenia wzroku prawdziwą czernią.

Pierwszym w ofercie eCinema panelem dysponującym nową technologią ma być model o oznaczeniu DCM40HDR dysponujący ekranem o przekątnej wynoszącej 40 cali i potrafiący wyświetlić obraz w rozdzielczości HD (1080p). Zdaniem producenta, z powodzeniem może być użyty do pracy z profesjonalnymi aplikacjami, które do tej pory zarezerwowane były (ze względu na niedoskonałość technologii LCD) dla monitorów CRT. Nowy panel powinien trafić na rynek w czwartym kwartale tego roku. Firma ogłosiła też, że trwają prace nad wyprodukowaniem 57 i 82-calowych modeli.

Niestety cena nowego monitora nie jest znana.