eDeklaracje - jak rozliczyć podatki przez Internet

Jeżeli masz kłopoty w rozliczeniem podatku skorzystaj z dobrego programu komputerowego. Pokazujemy, jak korzystać z najpopularniejszych aplikacji, jak wypełniać druki i jak przesyłać je do urzędu drogą elektroniczną. W tej części zajmiemy się rozliczeniem przez Internet za pomocą narzędzia eDeklaracje


Programy komputerowe do rozliczania corocznych podatków to narzędzia proste w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. Zawarte w nich rozbudowane systemy pomocy ułatwiają prawidłowe wypełnienie formularzy, a mechanizmy kontrolne wychwycą każdy błąd. W naszym cyklu zamieściliśmy zestaw porad pokazujących, jak korzystać z najpopularniejszych aplikacji. Dzięki wskazówkom będziesz wiedział nie tylko, który program wybrać ale również, jak go używać.

Osoby, które nie cierpią czekania w długich kolejkach do urzędu z pewnością skorzystają z możliwości rozliczenia przez Internet. Tym bardziej, że w większości przypadków ni trzeba mieć do tego celu kwalifikowanego podpisu cyfrowego. Internetowe formularze przygotujemy za pomocą narzędzia e-Deklaracje Desktop oferowanego przez Ministerstwo Finansów.

e-Deklaracje Desktop - przygotowanie profilu

Przed korzystaniem z programu e-Deklaracje Desktop warto wypełnić dane profilu. Domyślnie potrzebne jest jedynie imię i nazwisko ale wpisanie wszystkich informacji ułatwi i przyspieszy uzupełnianie dokumentów.

Wymagania dla systemu e-Deklaracje

Przed przystąpieniem do korzystania z systemu e-Deklaracje musisz odpowiednio przygotować Windows.

Działanie internetowych formularzy opiera się o interaktywne dokumenty stworzone w formacie PDF. Do ich odczytu i obsługi nie można korzystać z dowolnego czytnika tych plików. Niezbędny jest Adobe Reader, co najmniej w wersji 8.1.4. Potrzebna jest także odpowiednia wtyczka.

Możesz również skorzystać z wersji lokalnej oprogramowania o nazwie e-Deklaracje Desktop, które wymaga instalacji środowiska Adobe Air (jest dostępne z programem).

Najbardziej aktualne informacje dotyczące wymagań znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl.

1. Podczas pierwszego uruchomienia na ekranie pojawi się formularz umożliwiający założenie domyślnego profilu użytkownika. Wpisz w odpowiednie pola pierwsze imię oraz nazwisko. Jeżeli nie chcesz podawać innych informacji kliknij przycisk Zapisz profil i przejdź do aplikacji. W przeciwnym razie wybierz Wypełnij pozostałe dane.

2. Uzupełnij numery NIP oraz PESEL, wpisz daty urodzenia. Formularz wymaga także uzupełnienia danych teleadresowych. Pola wymagane oznaczone są gwiazdką. Do uzupełnienia dat można wykorzystać kalendarz, który rozwija się po kliknięciu odpowiedniego znaczka obok danego pola. Poprawność danych sprawdzana jest na bieżąco. Błędne pola mają czerwone ramki, a w trakcie przechodzenia pomiędzy polami wyświetlany jest stosowny komunikat.

3. Jeżeli zamierzasz rozliczać się wspólnie z małżonkiem zaznacz pole Dane małżonka w prawej części okna i uzupełnij wszystkie potrzebne informacje. Do rozliczenia potrzebne są także dane urzędu skarbowego. Nie musisz ich nigdzie szukać. Rozwiń listę Urząd skarbowy widoczną u góry okna i wskaż odpowiednią placówkę. Aby zakończyć wprowadzanie danych kliknij Zapisz profil i przejdź do aplikacji.

4. Program umożliwia zdefiniowanie kilku różnych profili. Aby dodać kolejny uruchom program i kliknij informacje o aktywnym profilu wyświetlone na górnej belce. Wybierz przycisk Nowy profil i podaj wszystkie wymagane dane. W ten sposób możesz dodać kilka profili. Za pomocą przycisku Ustaw jako domyślny zmienisz aktywne ustawienia. Dane poddasz edycji za pomocą Edytuj, a usuniesz po kliknięciu Usuń. Aby powrócić do okna programu użyj przycisku Powrót do okna głównego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: