hITy tygodnia: 25 lat z Windows, poczta Facebooka i Wiedźmin 2 w sprzedaży

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach duże zainteresowanie wzbudziły m.in. informacje o następcy smartfonu Samsung Galaxy S, milionach dolarów potrzebnych na utrzymanie Wikipedii, a także artykuł o kobietach w świecie IT.


Wielu czytelników zapoznało się także z naszymi wiadomościami na temat popularności komunikatorów wśród nastolatków, patchu przyspieszającym działanie Linuksa oraz o pierwszym telefonie LG z dwurdzeniowym procesorem. hITy zaczynamy jednak od wieści dotyczących rocznicy systemu Windows.

Windows 2.0

Windows 98

Test JS: Firefox 4 beta 7 jest nawet 3 razy szybszy od wersji 3.6.12.

Adblock Plus

To już 25 lat!

Mija 25 lat od premiery pierwszej wersji Windows. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny materiał uwieczniający przemiany jakie zaszły we flagowym produkcie Microsoftu. Z artykułu Ćwierć wieku z Windows dowiesz się jak "okna" zmieniały się na przestrzeni lat, stając się z najpopularniejszym systemem operacyjnym świata.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [27.03.2023]
  • Facebook - jak usunąć konto?

Facebook z własną pocztą

W zeszły piątek zastanawialiśmy się co może oznaczać tajemnicze zaproszenie na konferencje organizowaną przez portal Facebook. Wiadomo było, że sprawa jest ważna i prawdopodobnie dotyczyć będzie usługi pocztowej.

Wszystko wyjaśniło się już na początku tego tygodnia. Facebook wprowadza nową usługę komunikacyjną - Messages. Projekt, określany mianem "gmail-killer" i "nowej definicji e-maila", integruje skrzynkę pocztową, wiadomości SMS, kontakty wewnętrzne i współpracę z komunikatorami. Usługa jest raczej rozwinięciem Gigaboksa niż przełomem, o którym mówiono na konferencji. O projekcie Messages więcej można się dowiedzieć z naszego obszernego artykułu - Wszystkomający Facebook.

Superszybki Firefox 4 beta 7 i rekordowy Adblock Plus

Dokładnie siedem dni temu zaprezentowaliśmy pierwsze testy oczekiwanej wersji beta 7 przeglądarki Firefox 4. Mozilla udostępniła ją z prawie dwumiesięcznym opóźnieniem. Przeglądarka znacznie lepiej radzi sobie z JavaScript, wykorzystując nowy silnik JS - JagerMonkey.

Wśród nowości jest też obsługa formatu fontów OpenType, domyślna aktywacja WebGL i poprawki funkcji Panorama. Twórcy chwalą się, że przeglądarka jest nawet do 5 razy szybsza. Testy zdają się potwierdzać te zapewnienia. By je zobaczyć i poznać szczegóły nowej wersji zapraszamy do artykułu - Firefox 4 beta 7 - warto było czekać.

Pozostając jeszcze przez chwilę w temacie Firefoksa prezentujemy naszą wiadomość o Adblock Plus. Ten popularny dodatek do Firefoksa, który powstrzymuje reklamy pojawiające się na stronach internetowych, pobrano już ponad 100 milionów razy. To absolutny rekord, jeśli chodzi o przeglądarkowe aplikacje. Szczegóły dotyczące jednego z ciekawszych rozszerzeń, jakie kiedykolwiek powstało opisaliśmy w materiale - 100 milionów pobrań Adblock Plus.