hITy tygodnia: Noble i Antynoble, problemy Chomikuj oraz czyszczenie komputera ze śmieci

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ciągu ostatnich dni dużym zainteresowaniem cieszyły się wiadomości o polskiej premierze Android Market, szczegółach usługi Google TV oraz przezroczystych i elastycznych ekranach OLED.


Popularnością cieszyły się także wiadomości o raporcie sporządzonym przy pomocy narzędzia TaintDroid oraz o komórce ładowanej za pomocą ciepła ludzkiego ciała. Podsumowanie tygodnia zaczynamy jednak od jednego z najważniejszych wydarzeń roku.

Aplikacje na Androida rozsyłają dane użytkowników telefonów

Miedziany tył Nokii E-Cu

Chiński smartfon HTC Tianxi - jeden z modeli, które posłużą się OS-em Windows Phone 7.

Przezroczysty wyświetlacz OLED od TDK

Noble i Antynoble

Świat nauki w tym tygodniu żył najważniejszym, corocznym wydarzeniem - rozdaniem Nagród Nobla. Jak zwykle kilka dni przed wielką galą wręczono tzw. Anty-Noble, czyli wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, które najpierw wywołują śmiech, a dopiero potem - refleksję. Tegoroczni laureaci zdobyli uznanie kapituły nagrody za tak wiekopomne odkrycia, jak badania nad seksem oralnym nietoperzy oraz udowodnienie, że mikroby częściej czepiają się brodatych naukowców niż ogolonych. Pełną listę zobaczyć można w naszym artykule - Seks oralny nietoperzy, czyli Anty-Noble 2010.

Kilka dni później pisaliśmy natomiast o wielkim, uhonorowanym Nagrodą Nobla, odkryciu z dziedziny fizyki. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli grafen - innowacyjny materiał, który został już okrzyknięty przez środowiska naukowe następcą krzemu.

Android Market pod lupą

Przez ostatnie siedem dni głośno było o Android Markecie. Najpierw dowiedzieliśmy się o jego oficjalnym otwarciu dla polskich użytkowników. Mogą oni już legalnie kupować wszelkie aplikacje na swoje urządzenia.

Niestety mamy też złą wiadomość - Android Market ciągle jest niedostępny dla polskich twórców aplikacji.

Są też jeszcze bardziej niepokojące wieści. Jak wynika z raportu przygotowanego przez twórców narzędzia TaintDroid darmowe aplikacje na system operacyjny Android potajemnie zbierają dane o użytkownikach i wysyłają je na zewnętrze serwery powiązane np. z reklamodawcami. Więcej na ten temat i link do oficjalnego raportu znaleźć można w wiadomości - Aplikacje na Androida kradną dane użytkowników.

Windows Phone 7 w październiku

Microsoft odlicza godziny do premiery swojego nowego mobilnego systemu operacyjnego. We wrześniu, twórcy WP7 urządzili symboliczny pogrzeb iPhone'a i BlackBerry. Już zaraz dowiemy się, czy była to tylko prowokacja, a może Windows Phone 7 naprawdę jest taki dobry.

Wśród telefonicznych nowości wyróżniliśmy także bardzo interesujący projekt telefonu. Jest on ładowany wyłącznie za pomocą ciepła wytwarzanego np. podczas trzymania urządzenia w ręce lub w kieszeni. Jak miałby on działać? Aby się tego dowiedzieć zapraszamy do wiadomości o Nokii E-Cu.

Nowoczesną, ale mniej ekologiczną technologią pochwalił się za to TDK. W trakcie japońskich targów CEATEC 2010, firma zaprezentowała dwa nowe modele małych ekranów OLED. Choć nie szokują one parametrami, to interesujące są ich możliwości. Jedne są półprzezroczyste, a inne można wyginać.