hITy tygodnia: Nowości Apple, Office 365 i wojna Linuksa z Windows


Nowe pole do wpisywania lokalizacji umieszczono po lewej stronie

Domena SEX.com sprzedana za 13 mln dolarów.

iPad nie da szans konkurencji?

Z działu Download polecamy programy:

oraz gry:

Szczelina dzieląca The Barrens na dwie lokacje

W Dead Rising 2 możemy łączyć przedmioty, by stworzyć z nich nową broń

Internetowe wydarzenia

Google postanowił dodać kolejne, przydatne narzędzie ułatwiające wyszukiwanie. Użytkownicy mogą wygodniej zdefiniować obszar, na którym chcą szukać danej frazy. Można go zawęzić np. do kraju lub swojej miejscowości. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wiadomości - Wyszukuj w swojej okolicy - nowa funkcja Google.

W czwartek natomiast sprzedano domenę Sex.com. Burzliwa historia tego adresu sięga 1994 roku. Teraz, po raz kolejny zmieni właściciela, który postanowił zapłacić za niego niemałe pieniądze.

Dzień wcześniej doszło natomiast do spektakularnego ataku. Okazuje się, że przed hakerami nie uchroni się nikt. Nawet firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania antywirusowego. Przedstawiciele Kaspersky Lab przyznali, że ich strona internetowa została skutecznie zaatakowana.

"Produkty RIM giną już we wstecznym lusterku Apple"

Wiadomości o urządzeniach przenośnych zaczynamy ostrym atakiem szefa Apple na inych producentów sprzętu i oprogramowania. Steve Jobs skrytykował Research in Motion (producenta BlackBerry) oraz system operacyjny Android, a zachwalał iPady. Tłumaczył też, dlaczego konkurencyjny sprzęt jest bezużyteczny.

Ciekawe jak Jobs skomentowałby polską cenę iPada i produktu konkurencji - Samsunga Galaxy Tab. Nowy tablet koreańskiego producenta trafił już na polski rynek. Jako pierwsza oferuje go firma Vobis. Niestety wygląda na to, że tablety ciągle będą niszowymi urządzeniami. Czemu? By to stwierdzić wystarczy przeczytać naszą wiadomość o polskiej cenie Galaxy Tab.

Symbian i Android - walka o dominację trwa

Android nieustannie zdobywa udziały w rynku. System operacyjny Google szturmem zdobył drugie miejsce wśród najpopularniejszych systemów na smartfony. Teraz twórcy platformy przymierzają się do wejścia na rynek tabletów wraz z Androidem 3.0. Według najnowszych informacji jeszcze w tym platforma Google ma trafić w ręce twórców sprzętu i aplikacji.

Nie próżnują także twórcy ciągle najpopularniejszego systemu Symbian. W czwartek Nokia ogłosiła kompletną zmianę strategii rozwoju swoich platform. Firma chce je rozwijać wyłącznie w oparciu o środowisko Qt i technologię HTML 5. Jakie będzie to miało skutki można przeczytać w wiadomości - Koniec Symbiana^4? Nokia zmienia strategię.

Na koniec: wojna Windowsa z Linuksem i recenzja Dead Rising 2

Polecamy także krótki artykuł, w którym przytaczamy tezę Roberta Strohmeyera, redaktora amerykańskiego PC Worlda. Uważa on, że Linux już nie zagrozi dominującej pozycji systemu Windows w segmencie komputerów osobistych. W komentarzach pod artykułem rozpętała się istna wojna zwolenników obydwu OSów. Zapraszamy do zapoznania się z argumentacją Strohmeyera i przyłączenia się do tej burzliwej dyskusji.

Polecamy także nasz tekst o nowym dodatku Cataclysm do World of Warcraft. Z okazji pierwszego patcha (4.0.1) przygotowującego grę do wielkich przemian opisaliśmy nowości jakich oczekiwać mogą gracze tego najpopularniejszego MMO na świecie. Zapraszamy do przeczytania artykułu - Przygotujcie się na Cataclysm.

W tym tygodniu zrecenzowaliśmy także kontunuacje świetnego shootera Dead Rising. Pierwsza część odniosła na tyle duży sukces komercyjny, że japoński Capcom postanowił stworzyć Dead Rising 2. Tym razem, prócz konsoli Xbox 360 gra została wydana także na Playstation 3 i pecetach. Przy tworzeniu recenzowanego tytułu kierowano się zasadą "więcej, lepiej, bardziej efektownie". Czy japońskiemu wydawcy udało się osiągnąć wszystkie trzy cele? By się o tym przekonać zapraszamy do recenzji Dead Rising 2.

Na koniec, nawiązując do dyskusji o wyższości systemów operacyjnych polecamy krótkie, amatorskie nagranie prezentujące "nietypowe" funkcje terminalu do nalewania napojów pracującego na Windows 7 ;-)