hITy tygodnia: Nowości Apple, Office 365 i wojna Linuksa z Windows

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. informacje o Adobe Acrobat X i Reader X, ataku hakerskim na Kaspersky Lab i nowej strategii dotyczącej Symbiana.


Duże zainteresowanie wzbudziły także wiadomości o sprzedaży domeny sex.com oraz polskich cenach tabletu Samsung Galaxy Tab. Nie bez echa przeszła też wypowiedź Steve’a Jobsa, który w ostrych słowach zaatakował konkurencję. hITy zaczynamy jednak konferencją Apple, na której zaprezentowano nowe oprogramowanie i sprzęt firmy.

W najcieńszym miejscu MacBook Air ma niecałe 3 milimetry

Office 365

Cienki MacBook Air i nowy Mac OS X Lion

Konferencję prasową Apple zorganizowano 20 października. Mówiono na niej między innymi o nowych modelach notebooków MacBook Air, aktualizacji pakietu oprogramowania multimedialnego iLife oraz kolejnej odsłonie systemu operacyjnego Mac OS X.

Najnowsza wersja platformy Mac OS X ukaże się dopiero latem 2011 r., ale znamy już niektóre z funkcji, jakimi będzie charakteryzował się ten produkt. Steve Jobs, prezentując nowy OS powiedział, że Lion to połączenie funkcjonalności Mac OS X z iPadem - czyżby szef Apple przewidywał gruntowną zmianę sposobu, w jaki korzystamy dziś z komputera osobistego?

Dużym zainteresowaniem cieszył się też nasz tekst poświęcony nowym MacBookom Air. Apple zaprezentowało dwa nowe, ciekawe modele. Urządzenia z 11 i 13-calowymi wyświetlaczami, w najgrubszym punkcie mają zaledwie kilkanaście milimetrów. Mimo zastosowania ciekawych rozwiązań, w nowych MacBookach ciągle widać technologiczne braki. O zaletach i wadach nowych modeli Air można przeczytać w wiadomości - Nowe MacBooki Air - jeszcze cieńsze, jeszcze mniejsze.

Biuro w chmurze, bezpieczniejszy Adobe Reader i polski akcent Opery 11

W mijającym tygodniu Microsoft oficjalnie zaprezentował swój pakiet Office 365. Nowe rozwiązanie działa całkowicie w systemie cloud computing i będzie dostępne w zamian za comiesięczną opłatę abonamentową. Propozycja firmy przeznaczona jest dla biur i oferuje zaawansowany pakiet narzędzi oraz wymiany danych. O szczegółach, w tym cenach usługi poinformowaliśmy w wiadomości o nowym Microsoft Office 365.

Skoro poruszyliśmy już temat Microsoftu, warto wspomnieć, że w mijającym tygodniu z firmą żegna się Ray Ozzie. W 2006 roku przejął on po Billu Gatesie stanowisko głównego architekta oprogramowania.

Zapraszamy też do zapoznania się z nowym Acrobat i Reader X. Adobe Systems zaprezentowało nową edycję swoich programów do obsługi dokumentów PDF. Acrobat X otrzyma m.in. ulepszony interfejs. Reader X będzie posiadać świeży system zabezpieczający przed atakami hakerskimi. To oczywiście nie wszystko. Więcej informacji znaleźć można w wiadomości - Adobe prezentuje Acrobat X i Reader X.

Nie próżnowała także Opera. Firma zaprezentowała kolejne, jedenaste wydanie swojej flagowej przeglądarki. Aplikacja znajduje się w fazie alfa, a najważniejszą innowacją, jaką wnosi, jest obsługa rozszerzeń. Warto wspomnieć, że za dodanie wsparcia rozszerzeń odpowiada zespół polskich programistów z biura Opery we Wrocławiu. Chętnych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi przegląrdaki oraz do pobrania Opery 11 w wersjach na różne systemy operacyjne.