hITy tygodnia: Opera 11, recenzja Chrome OS i hity YouTube

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. Ostatnie dni obfitowały w wiele interesujących wydarzeń - m.in. twórca Facebooka został człowiekiem roku Time'a oraz zaprezentowano nowy smartfon Google. My natomiast przygotowaliśmy artykuł o bezpiecznych zakupach online i przyjrzeliśmy się bliżej nowej grze Zyngi - Cityville.


Prócz tego mijający tydzień obfitował w informacje o komputerach i wydarzeniach związanych z Internetem. Gigabyte zaprezentował bardzo ciekawego, dwurdzeniowego netbooka, a naukowcy odtworzyli antyczny komputer z klocków Lego. Informowaliśmy też o pewnym wójcie, który przerał wybory i.. odciął Internet. Podsumowanie zaczynamy jednak od największego hITu czyli premiery przeglądarki Opera 11.

Opera 11

Panel startowy przeglądarki

Google Chrome Cr-48

Gigabyte M1005

Mechanizm z Antykithiry - replika

Po co komu Chrome OS?

W czwartek ukazało się najnowsze, finalne wydanie przeglądarki Opera 11. Przeglądarka zapewnia obsługę rozbudowanych rozszerzeń, funkcję grupowania kart oraz udoskonalone gesty myszy.

Wszechstronność Opery 11 nakazuje zapytać, czy warto tworzyć system oparty na przeglądarce internetowej skoro w zasadzie przeglądarka właśnie staje się systemem? To oczywiście jest nawiązanie do tworzonego przez Google systemu Chrome OS. Odpowiedzi na to pytanie oczekujemy od Was. Zapraszamy więc do naszej wiadomości o przeglądarce Opera 11 i wzięciu udziału w toczącej się pod tekstem dyskusji.

Po co komu Opera?

Odwracając powyższy tok myślenia prezentujemy nowe "dzieci" Google: oparty na przeglądarce system Chrome OS oraz Chrome Cr-48 - testowy notebook pracujący na tym systemie.

Nasi redakcyjni koledzy z amerykańskiej redakcji CIO otrzymali przesyłkę z testowym laptopem Google Chrome OS. Komputer przypomina nieco stareńkie maszyny Sun Microsystems. Eric Schmidt zapowiada, że Cr-48 powstał tylko po to, by sprawdzić działanie systemu. Materiał z recenzją systemu w chmurze od Google można zobaczyć w naszej wiadomości - Google Chrome Cr-48: testowy notebook.

Dwurdzeniowy netbook? A może coś z przeszłości?

Firma Gigabyte, znana u nas przede wszystkim jako producent kart graficznych, zaprezentowała netbooka M1005. Urządzenie posiada dwurdzeniowy procesor i będzie wyposażone w stylową stację dokującą. Zdjęcia i specyfikację urządzenia można znaleźć w naszej wiadomości o netbooku Gigabyte M1005.

Pozostając jeszcze chwilę w temacie komputerów przedstawiamy wiadomość o odtworzeniu najstarszego komputera świata. Konstruktor firmy Apple, Andrew Carol stworzył w pełni sprawną replikę mechanizmu z Antykithiry. Odnaleziony w roku 1901 przyrząd służył starożytnym Grekom do obliczania pozycji ciał niebieskich, przewidywania zaćmień Słońca i Księżyca oraz synchronizacji kalendarza słonecznego z księżycowym. Co ciekawe, antyczny komputer został odbudowany z.. klocków lego!


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: