hITy tygodnia: Raport Gallo, wywiad z twórcami IE9 i telefon Facebooka

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. informacje o nowym systemie operacyjnym od europejskich operatorów, zmasowanym ataku użytkowników 4chan i łataniu błędów w Google Chrome.


Duże zainteresowanie wzbudziły także wiadomości o tablecie Blackberry, problemach Google Street View w Czechach i kradzieży tożsamości szefa Interpolu. Przegląd tygodnia zaczynamy jednak od sensacyjnej informacji dotyczącej poczynań Parlamentu Europejskiego.

Wielki Brat patrzy?

W środę Parlament Europejski przyjął tzw. Raport Gallo - projekt rezolucji, która w bardzo restrykcyjny sposób odnosi się do pobierania plików z internetu. Wejście raportu w życie sprawi, że nielegalna wymiana utworów audiowizualnych zrównana zostanie z innymi naruszeniami własności prywatnej, takimi jak fałszerstwa i podrabianie lekarstw.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]
  • Uwaga! Pojawiają się fałszywe instalatory Windows 11!

Na czym będą polegać nowe przepisy, kiedy wejdą w życie i co na ten temat sądzą prawnicy można przeczytać w naszym artykule o przyjęciu Raportu Gallo.

Tablet BlackBerry jeszcze w tym roku?

W środę świat obiegła wiadomość o szykowanym przez Research In Motion tablecie. Według najnowszych doniesień 7-calowy BlackBerry Tablet, nazywany też BlackPadem, zostanie zaprezentowany przez RIM już w przyszłym tygodniu. Urządzenie ma pojawić się na rynku jeszcze w ostatnim kwartale tego roku.

Intel natomiast stworzył pilotażowy program Upgrade Service. Umożliwi on nabywcom komputerów z procesorami tej firmy odblokowanie dodatkowych możliwości CPU. Niestety za taką usługę trzeba będzie zapłacić ekstra.

Google Street View ma kłopoty

Powodów do zadowolenia nie ma Google ani Czesi oczekujący Street View w swoim kraju. Usługa umożliwiająca oglądanie panoramicznych zdjęć z ulic w Google Maps nie spodobała się czeskiemu urzędowi ochrony danych osobowych więc nie zezwolił on na jej kontynuowanie.

Reszta wieści związanych z firmą z Mountain View ma lepszy wydźwięk. Google uruchomiło w tym tygodniu usługę New, dzięki której można zobaczyć wszystkie nowości firmy w jednym miejscu. Usprawniono także logowanie do Google Apps. Wczoraj natomiast informowaliśmy o rekordowych inwestycjach branżowego giganta w wiadomości - Google przejmuje firmy jak nigdy dotąd.

Europejski mobilny system operacyjny - czy to się uda?

We wtorek informowaliśmy o ciekawej inicjatywie europejskich operatorów telefonii komórkowej. Chcą oni połączyć siły by zatrzymać ekspansję Google i Apple'a w Europie. Ich plany przewidują stworzenie nowego, w pełni europejskiego mobilnego systemu operacyjnego.

Wiadomością ze świata telefonów zaskoczył także Facebook. W poniedziałek informowaliśmy o spekulacjach na temat smartfonu sygnowanego logiem tego popularnego portalu społecznościowego. Wyjaśnienie historii nadeszło w środę. Facebook przyznał, że informacje te są w dużej części prawdziwe. Telefon powstaje we współpracy z firmą INQ. O szczegółach projektu i dacie premiery można przeczytać w wiadomości - Facebook jednak pracuje nad telefonem.

Niebieski portal społecznościowy szykuje się także do wprowadzenia dużych zmian w najważniejszej części serwisu - aktualnościach. Nowa koncepcja przewiduje stworzenie systemu priorytetów ze względu na zainteresowania użytkownika. Usprawnienia mają m.in. ukrócić obecny spam z gier i innych aplikacji, z których korzystają nasi znajomi.