hITy tygodnia: Ubuntu 11.04, iPad w Polsce i atak USA na serwisy torrentowe

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji mijającego tygodnia. W ciągu ostatnich siedmiu dni dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. wiadomości o planach stworzenia elektrowni na Saharze, koreańskim zakazie grania po północy oraz artykuł o tanich notebookach dla graczy.


Zainteresowanie wzbudził też nasz artykuł o nowych trendach w przeglądarkach oraz wiadomości o możliwych funkcjach nadchodzącego tabletu iPad 2. hITy zaczynamy natomiast artykułem dotyczącym nadchodzącego wydania Ubuntu.

Środowisko graficzne Unity

Centrum oprogramowania Ubuntu

iPad oficjalnie w Polsce

Dlaczego warto czekać na Ubuntu 11.04

Wiosną 2011 r. w sieci pojawi się nowy system operacyjny na desktopy. Natty Narwhal, a inaczej Ubuntu 11.04, ma być jednym z ważniejszych projektów w historii Canonical. W zaprezentowanym w środę artykule przedstawiamy 5 powodów, dla których będzie to najlepsza dystrybucja Linuksa dla przybysza ze świata MS Windows.

Zobacz również:

  • Canonical ogłasza Ubuntu Pro dla Google Cloud
  • Zaostrzenie prywatności na iOS nie zadziałało na Facebooka!

Wśród nowości znajdzie się środowisko Unity, serwer grafiki Wayland oraz ulepszone centrum oprogramowania. Wszystko to spowoduje, że nawet zatwardziały użytkownik Windowsa poczuje się w nowym Ubuntu jak w domu.

Sahara jako elektrownia

Międzynarodowy projekt japońskich naukowców może zaowocować technologią, która do 2050 roku będzie wytwarzała 50% energii potrzebnej ludzkości. Program badawczy nosi nazwę Sahara Solar Breeder Project i rozpoczyna się w tym roku. Jak Japończycy wyobrażają sobie pozyskiwanie energii z pustyni opisaliśmy w naszej sobotniej wiadomości o superelektrowni na Saharze.

iPad w Polsce, a następca już na horyzoncie

We wtorek, iPad pojawił się oficjalnie w sieci salonów Apple Premium Reseller - iSpot. Najtańszy model kosztuje teraz 600zl mniej niż dotychczas, gdy urządzenie sprowadzano na zamówienie. Choć minęło już siedem miesięcy od światowej premiery, tablet Apple w oficjalnej dystrybucji jest szansą na zakupienie urządzenia wraz z gwarancją i polskim serwisem technicznym. Ceny brutto urządzenia można znaleźć w wiadomości - iPad oficjalnie w Polsce.

Dokładnie siedem dni temu pojawiły się natomiast informacje o następnym tablecie Apple. Najnowsze wieści są bardzo interesujące i jednocześnie dość wiarygodne - stroniąca raczej od podawania niesprawdzonych informacji chińska gazeta Economic Daily News twierdzi, że urządzenie będzie wyposażone w dwie kamery wideo oraz standardowe złącze USB. Więcej informacji na ten temat w naszej wiadomości o iPadzie 2.