hITy tygodnia: Windows Phone 7, Ubuntu 10.10 i nowości Gadu Gadu

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszyła się m.in. zaskakująca wiadomość o współpracy TVP i serwisu YouTube oraz pierwsze wrażenia z działania sklepu z e-bookami Empiku.


Popularnością cieszyły się też informacje o rozwijaniu przez Google technologii samochodów z autopilotem i nasze wiadomości o tzw. uszczuplonej rzeczywistości oraz pękających wyświetlaczach w telefonach iPhone 4. hITy zaczynamy jednak wiadomościami o najnowszym mobilnym systemie operacyjnym Microsoftu.

Ekran startowy

HTC HD7

Kanał TVP na YouTube

Czytnik elektroniczny OYO podczas pokazu w Berlinie (fot. Lesen.net).

Windows Phone 7 - z czym to się je?

W poniedziałek miała miejsca ogólnoświatowa premiera systemu Windows Phone 7. Microsoft pokłada duże nadzieje w swojej nowej platformie. Mieliśmy już okazję przyjrzeć się bliżej systemowi WP7 oraz sprawdzić jak działają pierwsze telefony pracujące na nim. Zainteresowanych zapraszamy do pełnej wersji artykułu - Polska premiera Windows Phone 7 - pierwsze wrażenia.

Polecamy także nasze wiadomości dotyczące zaprezentowanych już urządzeń różnych producentów, które pracują na WP7. Swoje telefony przedstawiły między innymi firmy HTC, LG oraz Samsung. Wszystkie smartfony z systemem Windows Phone 7 można obejrzeć także w naszej galerii.

Kończąc telefoniczną część hITów, polecamy jeszcze wiadomość o raporcie dotyczącym usterek w iPhone’ach. Niezależny amerykański ubezpieczyciel ostrzega przed upuszczaniem tych urządzeń. Jak się to może skończyć można przeczytać w wiadomości - iPhone 4 i pękające wyświetlacze.

Wieści z Polski

W ciągu mijających siedmiu dni zostaliśmy zaskoczeni aż dwiema pozytywnymi informacjami z Polski. Bardzo interesująca jest ta mówiąca o podpisaniu przez Telewizję Polską umowy o współpracy komercyjnej z YouTube - największym serwisem wideo na świecie. Kabarety, programy kulinarne, rozrywka czy sport będą odtąd dostępne za darmo w sieci. Co dokładnie zobaczymy, jak będzie działać usługa i co na tej współpracy chce zyskać TVP dowiedzieć się można z wiadomości - Programy TVP w całości na YouTube.

Empik także nie próżnował i dokładnie w zeszły piątek oficjalnie wkroczył na rynek e-booków. Już teraz w internetowym sklepie firmy można kupować elektroniczne książki. Oferta firmy obejmować będzie 5600 tytułów, wśród nich bestsellery, specjalistyczne poradniki i klasykę literatury. Na początku nie obyło się bez małych problemów technicznych, jednak wygląda na to, że sklep działa już jak należy.

To jednak nie wszystko - Empik zapowiada też premierę własnego czytnika książek elektronicznych o nazwie OYO. W przedsprzedaży będzie ono dostępne już pod koniec października. Więcej o książkach i samym urządzeniu można dowiedzieć się z naszego artykułu - Empik wchodzi na rynek e-booków z własnym czytnikiem.

Microsoft kontra Google i Apple

Ostatni tydzień przyniósł też interesujące wieści ze świata biznesu. Portal Facebook postanowił nawiązać bardziej intensywną współpracę z Microsoftem. Jej efektem jest nowa, społecznościowa funkcjonalność wyszukiwarki Bing.

Z poprzedniej wiadomości na pewno nie ucieszy się Google, ale to nie koniec. Microsoft postanowił też nawiązać sojusz przeciw Apple. Sam szef firmy kilka dni temu złożył wizytę w siedzibie Adobe. Spekuluje się, że giganci planują "utrzeć nosa" firmie Steve’a Jobsa.