hITy tygodnia: cyberwojna WikiLeaks, Android Gingerbread i Google eBooks

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. informacje o trójwymiarowych mapach, telewizorze z wbudowanym PlayStation oraz artykuł o technologicznych wpadkach 2010 roku.


Wśród ciekawostek ostatnich siedmiu dni znalazł się też film o smartfonie i konsoli w jednym - PlayStation Phone oraz wiadomość o otwarciu przez Google sklepu z książkami. hITy zaczynamy jednak od dwóch najważniejszych wydarzeń - premiery nowej wersji Androida i cyberwojny toczącej się wokół WikiLeaks.

Nowa funkcjonalność związana z edycją tekstu na pewno zyska aprobatę użytkowników

Julian Assange

Mastercard potwierdza, że strona nie działa z powodu ataków typu DDoS.

Android pełny drobnych zmian

Długo oczekiwany Android Gingerbread jest już gotowy. Google zaprezentowało go wraz ze swoim nowym smartfonem Nexus S. Android w wersji 2.3 posiada m.in. ulepszony interfejs oraz nowe możliwości wprowadzania i edytowania tekstu.

Zobacz również:

  • Rosyjskie malware uderzyło w ukraińską elektrownię

Twórcy zaprezentowali także możliwość precyzyjnego zarządzania aplikacjami i automatyzacji ich pracy. Dodano wsparcie dla nowych formatów audio i wideo oraz wprowadzono możliwość rozmów VoIP. Zastosowano także szereg zmian poprawiających wydajność platformy. O tym i o innych nowościach można dowiedzieć się więcej z naszego artykułu o systemie Android Gingerbread.

Cyberwojna! Sprawa WikiLeaks wymknęła się spod kontroli

Mijający tydzień obfitował w sensacyjne wiadomości dotyczące założyciela WikiLeaks. We wtorek Julian Assange, twórca i szef kontrowersyjnego serwisu, został zatrzymany w Londynie w związku z zarzutami o gwałt i molestowanie seksualne.

Kilka dni wcześniej założony przez niego serwis stracił hosta. Wikileaks zostało usunięte z serwerów Amazon "z powodów proceduralnych". Potem dostawca DNS zdecydował się odciąć organizację od nazwy domeny.

W ciągu tygodnia kolejne firmy odcinały się od kontrowersyjnego serwisu. Taki krok podjęły m.in. Mastercard i PostFinance. Działania te spotkały się z lawiną krytyki ze strony internautów walczących w imieniu serwisu. Szybko przeszli oni od słów do czynów i rozpoczęli zmasowane ataki typu DDoS.

Po kilku dniach sytuacja wymknęła się spod kontroli. Grupa Anonymous zablokowała stronę internetową kart płatniczych Visa, oraz serwisy bankowe Mastercard, PostFinance i PayPal. Ataki były przeprowadzane non-stop wyłączając serwisy nawet na kilkanaście godzin. Za większością akcji stała słynna grupa "Anonymous" zrzeszająca internautów skupionych m.in. wokół serwisu 4chan. Ich skuteczne działania, narażające firmy na wielomilionowe straty już zostały okrzyknięte cyberwojną.