hITy tygodnia: koniec ATI, Priorytety w Gmail i nowe iPody

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach duże zainteresowanie wzbudziły m.in. informacje o nowym serwisie społecznościowym, konkurencyjnym wobec Facebooka, ukończeniu prac nad systemem Windows Phone 7 oraz artykuł obalający technologiczne mity.


Popularnością cieszyły się też wiadomości dotyczące nowej architektury procesorów Intela - Sandy Bridge, finalnej wersji szóstej edycji przeglądarki Google Chrome oraz przeniesienie systemu Android na urządzenia Nokii. Zobacz zestawienie najciekawszych doniesień i artykułów mijających 7 dni.

iPod nano

Microsoft Arc Touch

Gmail - coraz więcej, coraz lepiej

Google systematycznie usprawnia swoją usługę pocztową. Najnowsza funkcja, jaką dodano do Gmaila, to możliwość rozmów w technologii VoIP. Usługa telefonowania poprzez skrzynkę e-mail ruszyła niesamowicie szybko. Już podczas pierwszych 24 godzin użytkownicy wykonali ponad milion połączeń telefonicznych.

Zobacz również:

  • Dying Light 2 - wiemy, kiedy zobaczymy kolejny gameplay z gry

Inna nowość, to funkcja Priorytetów, której zadaniem jest jeszcze skuteczniejsze filtrowanie wiadomości e-mail. Funkcja będzie na bieżąco uczyć się naszych zachowań i coraz lepiej sortować wiadomości, wybierając i podsuwając "pod nos" te najważniejsze. Wszystko po to by użytkownik mógł zaoszczędzić czas na przeglądaniu e-maili.

Co słychać w świecie hardware'u

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek ze świata gier przestanie istnieć. AMD, właściciel firmy Array Technologies Incorporated, nie będzie już posługiwał się logo i nazwą ATI w swoich produktach. Firma postanowiła zrezygnować z tej marki i firmować układy graficzne swoim własnym logo. Zobacz, co było powodem podjęcia tej decyzji.

Bardziej optymistycznie prezentuje się sprzętowa wiadomość od Intela. Firma stworzyła architekturę Sandy Bridge, która zintegruje układy CPU i GPU. Jest to pierwsza próba prawdziwej integracji procesora graficznego i centralnego w jednym układzie, podjęta przez Intela.

Nvidia z kolei zaprezentowała całą serię nowych układów graficznych GeForce dla notebooków.

Akcesoria i urządzenia mobilne

Sporo niespodzianek przyniosła doroczna "muzyczna" konferencja firmy Apple. Największą z nich okazała się duża modyfikacja modelu odtwarzacza iPod nano, który ostatecznie pożegnał się ze standardowym nawigatorem, zmniejszył rozmiary i otrzymał klips oraz ekran dotykowy (więcej szczegółów w tekście Apple iPod - nowe modele zaprezentowane).

Konkurencja też miała się czym pochwalić. Microsoft poinformował o zakończeniu prac nad mobilnym systemem operacyjnym Windows Phone 7. Produkt wszedł w fazę RTM (Release To Manufacture) i jest już gotowy by trafić do pierwszych urządzeń.

Firma z Redmond oficjalnie zaprezentowała też swoją nową myszkę bezprzewodową Arc Touch. Produkt trafi do sklepów (także w Polsce) jeszcze w tym roku. Urządzenie posiada kilka bardzo interesujących innowacji, które mają szansę stać się nowym standardem.

Duże zainteresowanie wzbudziła też informacja zainstalowaniu systemu Android w smartfonie Nokii. Sprawa związana jest z ambitnym, nieoficjalnym projektem NITDroid. Jego twórcom udało się już poprawnie zainstalować system operacyjny Android w tabletach fińskiego producenta i smartfonie Nokia N900. Teraz czas na pełną implementacje i wersje na kolejne modele?