hITy tygodnia: przyspieszanie Firefoksa, dowody osobiste z chipem i tablet Motoroli

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia. W ostatnich dniach dużym zainteresowaniem cieszyły się m.in. informacje o cenie tabletu Creative ZiiO, antypirackich poprawkach w pakiecie Office oraz nasz artykuł o oswajaniu Google.


Duże zainteresowanie wzbudził także nowy konkurent Windowsa - NeoKylin OS oraz wiadomość o prawdopodobnej nazwie rozrywkowego smartfonu Sony. hITy zaczynamy natomiast wiadomością o nowych dowodach osobistych. Na koniec zostawiliśmy za to artykuł o najlepszych addonach do World of Warcraft Cataclysm.

Wzór nowego dowodu osobistego w Polsce. Źródło: MSWiA.

Program OGA wycofany z Office'a

Z działu Download polecamy programy:

Oraz gry:

Kiedy Facebook zidentyfikuje osobę ze zdjęcia, pozwoli jej znajomym na dodanie opisu.

Dowody z chipem

MSWiA zaproponowało wzór nowego dokumentu tożsamości. Polskie dowody osobiste już w 2011 r. umożliwią elektroniczny kontakt z urzędami. Zostaną wzbogacone m.in. o mikroprocesor (chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis.

Nowy projekt nie zawiera m.in. adresu zameldowania i wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Dowód ma być prostszy, a większość informacji znajdować się będzie w chipie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w wiadomości o nowych dowodach osobistych w Polsce.

Microsoft udoskonala

Microsoft postanowił wesprzeć użytkowników konkurencyjnej przeglądarki i wydał dla niej plug-in do obsługi kodeków H.264. Jest on dostępny dla użytkowników Firefoksa i Windows 7. Dzięki niemu, posiadacze przeglądarki Mozilli będą mogli skorzystać z funkcji już udostępnionej w IE9 beta. Więcej informacji i link do pobrania dodatki znaleźć można w wiadomości o HTML5 Extension for Windows Media Player Firefox.

Firma wycofała także jeden z programów antypirackich. Chodzi o Office Genuine Advantage (OGA), który sprawdzał, czy użytkownicy korzystają z legalnej kopii oprogramowania. Firma stwierdziła, że spełnił on swoją rolę. Czy to oznacza powrót pirackiego raju? A może firma szykuje coś w zamian? Szczegóły w wiadomości - Microsoft likwiduje antypiracki program Office'a.

Pozostając wokół tematu Microsoftu, prezentujemy wiadomość o jego potencjalnym konkurencie - NeoKylin OS. Deweloperzy dwóch chińskich systemów operacyjnych łączą swoje siły. Ich celem jest stworzenie krajowego systemu operacyjnego mogącego zagrozić dominacji Windows w Chinach. Ma on być używany przez obronę narodową oraz inne sektory.

Prywatność wg Facebooka

Mark Zuckerberg nie lubi prywatności w Sieci i nawet się z tym nie kryje. Wiele wskazuje na to, że nowa funkcja Facebooka znów zaskoczy użytkowników. Automatyczne tagowanie zdjęć ma być domyślnie włączone - na alarm biją już specjaliści ds. bezpieczeństwa w Internecie. Co dokładnie oznaczać będzie nowa usługa i na co uważać muszą użytkownicy dowiemy się z naszej informacji o automatycznym rozpoznawaniu twarzy na Facebooku.