i-MLSE - pojemniejsze płyty Blu-ray na horyzoncie

Firmy Panasonic i Sony poinformowały o opracowaniu nowej technologii o nazwie i-MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation), dzięki której możliwe będzie znaczne zwiększenie wydajności zapisu danych na krążkach Blu-ray.

Technologia i-MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation) to programowe rozwiązanie pozwalające na zwiększenie limitu zapisu na krążkach Blu-ray. Dzięki niej na pojedynczej warstwie będzie można "upchać" znacznie większą ilość danych, co oznacza w przypadku nośników 25 GB i 50 GB zwiększenie ich pojemności o 33% do poziomu, odpowiednio, 33,4 GB i 66,8 GB.

Co ważne, z wykorzystaniem nowej technologii (po uaktualnieniu firmware'u) powinna sobie poradzić większość obecnie dostępnych na rynku odtwarzaczy/nagrywarek Blu-ray.

Warto przy okazji przypomnieć, że w październiku poprzedniego roku firma TDK poinformowała o opracowaniu nowego modelu nośnika optycznego, zdolnego do zmagazynowania 320 GB danych. W jego przypadku większą pojemność uzyskano poprzez zwiększenie ilości warstw do dziesięciu (każda może pomieścić 32 GB informacji).

Przedstawiciele Sony potwierdzili, że ich firma zamierza starać się o uzyskanie akceptacji technologii i-MLSE przez organizację BDA (Blu-ray Disc Association).