i865 PE: stary chipset dla nowych procesorów

Producenci płyt głównych obawiający się zachowawczego podejścia konsumentów do rewolucji platformy sprzętowej Intela, jaka dokonała się miesiąc temu (wprowadzenie nowych podstawek LGA775, pamięci DDR2 i szyny PCI Express), postanowili poszerzyć ofertę o płyty wyposażone w dobrze znany chipset i865 PE, który obsługuje najnowsze procesory P4 ze złączem Socket T.

Płyty tego typu mają w swojej ofercie m.in. takie firmy jak: Abit, Asus, Gigabyte oraz Soltek.

Chipset i865PE obsługuje pamięci DDR400 w trybie dwukanałowym, a co istotne dla osób, które niedawno dokonały zakupu kosztownej karty graficznej, pozwala także na obsługę modeli z szyną AGP 8x. Najnowsze chipsety i915P oraz i925X akceptują jedynie karty graficzne z interfejsem PCI Express x16.

Zaletami płyt głównych z chipsetem i865PE jest jednak możliwość współpracy z najnowszymi procesorami z podstawką LGA775 (inaczej zwaną Socket T). Do takiej strategii producentów płyt głównych przyczyniła się ostatnia obniżka cen najnowszych procesorów Intela oraz wprowadzenie do oferty przez tego wytwórcę stosunkowo tanich układów P4 520 (2,8 GHz), które posiadają nową podstawkę. Dla klientów, który zakupią taki procesor niedroga płyta z chipsetem i865PE może być atrakcyjną propozycją.

Zobacz również:

  • Uwaga! Procesor AMD może puścić płytę główną z dymem [AKTUALIZACJA]

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: