iBook G4 i Mac mini

Niewielkie zmiany, większa atrakcyjność. Raz na jakiś czas Apple przedstawia komputery, które dłużej pozostają w pamięci użytkowników. Przykładem może być premiera Maca mini w styczniu tego roku.


Niewielkie zmiany, większa atrakcyjność. Raz na jakiś czas Apple przedstawia komputery, które dłużej pozostają w pamięci użytkowników. Przykładem może być premiera Maca mini w styczniu tego roku.

Częściej jednak komputery są poddawane niewielkiemu tuningowi, którego celem jest przyspieszenie i uatrakcyjnienie starzejącego się modelu.

Właśnie do tej drugiej kategorii można zaliczyć pojawienie się nowych odmian iBooka G4 (czyli niedrogiego komputera przenośnego) i Maca mini, czyli najtańszego stacjonarnego Macintosha. Do obu maszyn dodano trochę funkcji, a obniżona cena jeszcze bardziej zwiększyła ich atrakcyjność.

iBook upodabnia się do PowerBooka

iBook G4 i Mac mini

Linia laptopów iBook została ograniczona do dwóch modeli. Mniejszy komputer został wyposażony w ekran 12", procesor G4 1,33 GHz, Bluetooth, dysk twardy 40 GB i napęd combo. Jego cena wynosi około 4150 zł.

Drugi model ma większy ekran o przekątnej 14", ale takiej samej rozdzielczości co model 12", procesor 1,42 GHz, dysk twardy 60 GB i nagrywarkę DVD 4x.

Jego cena wynosi 6200 zł, ale można również kupić ten komputer z nagrywarką combo; cena spada wtedy do 5400 zł. W zestawie znajduje się również wbudowany moduł Bluetooth 2.0+EDR oraz dwie standardowe funkcje PowerBooka, które omówimy później.

Dużo pamięci

iBook G4 i Mac mini

Oba komputery zostały wyposażone w 512 MB pamięci, co obecnie stanowi minimum do sprawnej pracy w systemie Mac OS X 10.4.

Najnowsze technologie

Do najnowszej generacji iBooków trafiły dwie funkcje, które znamy już z bieżącej linii PowerBooków - trackpad z możliwością przewijania oraz czujnik ruchu Sudden Motion Sensor. Dzięki tej pierwszej funkcji można użyć trackpada do szybkiego przewijania okien poziomo lub pionowo, co znacznie ułatwia pracę (działanie tej funkcji sprawia jednak pewne problemy w programie MS Word 2004).

Z kolei czujnik Sudden Motion Sensor chroni dane przed zniszczeniem w przypadku upadku komputera. Kiedy czujnik wykrywa nagłą zmianę położenia iBooka lub jego przyspieszony ruch, natychmiast wyłącza i blokuje dysk twardy. Zdecydowaliśmy się przetestować działanie tej funkcji, włączając odtwarzanie filmu QuickTime i upuszczając komputer na łóżko. Zgodnie z reklamami Apple, zostało przerwane odtwarzanie jeszcze przed kontaktem z powierzchnią. Oznacza to, że głowice dysku zostały zaparkowane.

Napędy, ekrany i wydajność

iBook G4 i Mac mini

Napęd optyczny w testowym iBooku 12" był bardzo głośny i wydawał dziwne dźwięki. Oprócz typowych odgłosów pracy napędu, można było usłyszeć dźwięki przypominające starą stację dyskietek. Nie miało to jednak wpływu na wydajność działania, ale niektóre osoby mogą nie być z tego zadowolone.

Ogólna wydajność obu iBooków jest bardzo wysoka. W czasie testów Speedmark stwierdziliśmy, że nowy iBook 1,33 GHz jest o 5 proc. szybszy od poprzedniego iBooka o takim samym zegarze. Spowodowane jest to prawdopodobnie zastosowaniem nowej karty wideo ATI Mobility Radeon 9550, która zastąpiła wcześniejszy model ATI Mobility Radeon 9200 (obie karty są wyposażone tylko w 32 MB dedykowanej pamięci). W czasie testów Unreal Tournament stwierdziliśmy, że nowa karta wideo pozwoliła osiągnąć kilka klatek wideo więcej.

Karta graficzna może być szybsza, ale ekran o przekątnej 14" nie jest tak ostry, jak w mniejszym modelu, nawet w największej rozdzielczości 1024 x 768. Choć ekran jest większy, nie wyświetla więcej informacji niż ekran iBooka 12", ponieważ rozdzielczość obu modeli jest taka sama.

W tym przypadku piksele są po prostu bardziej rozdzielone od siebie, przez co wszystko wydaje się większe. Oznacza to, że większy model będzie bardziej przydatny dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Podsumowując, iBook 12" jest o 4 proc. wolniejszy od modelu 1,42 GHz z ekranem 14", a do tego nie można zamówić do niego nagrywarki SuperDrive. Z drugiej strony, ekran iBooka 14" nie jest tak ostry, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Mac mini - minipoprawki

iBook G4 i Mac mini

Najważniejszą zmianą dokonaną w linii komputerów Mac mini jest pojawienie się nowego modelu za 3050 zł, w którym znalazły się wszystkie funkcje oferowane wcześniej na życzenie - napęd SuperDrive 4x, wbudowana karta AirPort Extreme, Bluetooth i 512 MB pamięci RAM. Z komputera zniknął modem 56k, który teraz jest dostępny tylko jako opcja.

Pozostałe dwa modele zmieniły się w minimalnym stopniu. Obecnie wszystkie komputery standardowo zyskały kartę AirPort Extreme i Bluetooth, jak również 512 MB. Szkoda tylko, że nie wprowadzono nowej karty wideo zamiast starzejącej się karty ATI Radeon 9200. Jednak pomimo tej drobnej wady oraz braku portu wejścia dźwięku i wbudowanego mikrofonu Mac mini jest w dalszym ciągu świetnym Macintoshem dla początkujących.

Kupić, nie kupić

Wydaje się, że iBook 12" jest bardziej atrakcyjnym modelem niż model z ekranem 14", głównie ze względu na lepszą jakość obrazu i większą przenośność. Wadą jest brak nagrywarki SuperDrive oraz minimalnie niższa wydajność.

W przypadku Maca mini wybór jednego z modeli powinien zależeć od przeznaczenia tego komputera. Można wybrać zarówno bardzo tani model, który świetnie sprawdzi się jako pierwszy Macintosh w domu i w biurze, jak i droższy i lepiej wyposażony model z nagrywarką DVD i większą wydajnością.

produkt: iBook 12" G4 1,33 GHz, napęd combo

producent: Apple

cena brutto: 4150 zł

kontakt:http://www.apple.com.pl , (22) 651 61 55

produkt: iBook 14" G4 1,42 GHz, napęd SuperDrive

producent: Apple

cena brutto: 6200 zł

kontakt:http://www.apple.com.pl , (22) 651 61 55

produkt: Mac mini G4 1,42 GHz, napęd combo

producent: Apple

cena brutto: 2630 zł

kontakt:http://www.apple.com.pl , (22) 651 61 55

produkt: Mac mini G4 1,42 GHz, napęd SuperDrive

producent: Apple

cena brutto: 3050 zł

kontakt:http://www.apple.com.pl , (22) 651 61 55

iBook 12" G4, 1,33 GHz, napęd combo

za:

Bardzo dobra wartość, wystarczająca ilość pamięci, trackpad z przewijaniem, AirPort Extreme i Bluetooth 2.0+EDR dostępne standardowo.

przeciw:

Brak nagrywarki DVD, głośny napęd optyczny.

iBook 14" G4, 1,42 GHz, napęd SuperDrive

za:

Dobra wydajność, wystarczająca ilość pamięci, trackpad z przewijaniem, AirPort Extreme i Bluetooth 2.0+EDR dostępne standardowo, nagrywarka DVD.

przeciw:

Lekko rozmyty tekst na ekranie, większy ekran nie zapewnia dodatkowych korzyści.

Mac mini G4, 1,42 GHz, napęd combo

za:

Dobra wartość, wystarczająca ilość pamięci, niewielkie rozmiary, doskonały wygląd, wystarczająco szybki do codziennych zadań, duży dysk twardy, AirPort Extreme i Bluetooth 1.0 dostępne standardowo.

przeciw:

Brak portu audio in i mikrofonu.

Mac mini G4, 1,42 GHz, napęd SuperDrive

za:

Bardzo dobra wartość, wystarczająca ilość pamięci, niewielkie rozmiary, doskonały wygląd, wystarczająco szybki do codziennych zadań, duży dysk twardy, AirPort Extreme i Bluetooth 1.0 dostępne standardowo, nagrywarka DVD.

przeciw:

Brak portu audio in i mikrofonu.