iDVD 6

Nowa wersja programu iDVD umożliwia nagrywanie filmów w formacie panoramicznych, które mogą być odtwarzane na nowoczesnych telewizorach. Do nagrania projektu można użyć dowolnej nagrywarki DVD, a nie tylko napędu wbudowanego w komputer.


Nowa wersja programu iDVD umożliwia nagrywanie filmów w formacie panoramicznych, które mogą być odtwarzane na nowoczesnych telewizorach. Do nagrania projektu można użyć dowolnej nagrywarki DVD, a nie tylko napędu wbudowanego w komputer.

iDVD 6

Chyba najważniejszą nowością w programie iDVD 6 jest obsługa formatu panoramicznego (16:9), który jest dostępny standardowo w kamerach wideo HD, a także coraz częściej używany jest w kamerach DV. Ponieważ nie istnieje jeszcze oficjalny standard DVD HD, program iDVD nagrywa taki materiał w standardowej rozdzielczości DV. Wszystkie kompozycje dostępne w iDVD zostały dostosowane zarówno do formatu 16:9, jak i zwykłego 4:3. Można je nawet szybko przełączać w ramach tego samego projektu.

Użytkownicy dużych monitorów z pewnością ucieszą się z możliwości powiększania okna programu na cały ekran, co znacznie ułatwia tworzenie i edycję materiału wideo. Gotowy projekt można nagrać na dowolnej nagrywarce DVD, która jest obsługiwana przez system. Oznacza to koniec uzależnienia od wbudowanego napędu SuperDrive, co mogło stanowić problem dla użytkowników wcześniejszej wersji iDVD.

Magiczne DVD

Przygotowując się na nadchodzące zmiany, firma Apple nie zapomniała o dotychczasowych użytkownikach. Wiele osób chce tworzyć płyty DVD po prostu przeciągając materiał wideo i zdjęcia do okna programu, który staje się odpowiedzialny za wszystkie pozostałe zadania. Do tego właśnie celu służy funkcja Magic iDVD, w przypadku której konieczne jest tylko wybranie kompozycji, a następnie określonego materiału. Interfejs tej funkcji jest bardzo prosty w użyciu, a uzyskana w ten sposób płyta DVD ma atrakcyjny wygląd.

Nie oznacza to jednak, że programiści nie mogliby ulepszyć funkcji Magic iDVD. Przede wszystkim zabrakło wskaźnika wykorzystania miejsca na dysku, przez co po przekroczeniu limitu pojemności trzeba usuwać na ślepo nadmiarowy materiał. Brakuje także możliwości wyboru stylu przejść dla pokazu slajdów (przejścia są obecnie wybierane losowo), a także zmiany proporcji obrazu. Na szczęście oba te ustawienia można zmienić po przekształceniu projektu Magic iDVD w zwykły projekt iDVD. Warto podkreślić, że obecnie wyeliminowano ograniczenie wielkości pojedynczego pokazu slajdów do 99 zdjęć.

iDVD 6

Już w wersji 5 programu widok mapy menu stał się wygodniejszy w użyciu, ale dopiero od tej wersji można zmieniać kolejność sekcji po prostu poprzez ich przeciąganie. W tym widoku przedstawiane są również potencjalne problemy. Wystarczy umieścić kursor nad jedną z trójkątnych ikon ostrzeżenia, aby wyświetlić opis problemu.

Niestety, odtwarzanie podglądu i efektów specjalnych nie odbywa się płynnie, nawet jeśli używany jest szybki Macintosh (w czasie testów korzystałem z Power Maca G5 z dwoma procesorami 2,3 GHz). Pomimo tego nagrane filmy były odtwarzane poprawnie w zwykłym odtwarzaczu DVD.

Kupić, nie kupić

Jeszcze niedawno program iDVD był prostą aplikacją, która pozwalała szybko nagrać atrakcyjną płytę DVD z filmem lub pokazem slajdów. Jednak wersja 6 zapewnia użytkownikowi znaczą kontrolę nad strukturą i ustawieniami projektu, dzięki czemu możliwe jest jego użycie nawet przez bardziej zaawansowane osoby. Na szczęście w dalszym ciągu dostępny jest tryb Magic iDVD, który w magiczny sposób tworzy płytę za użytkownika.

Przyszłość standardu DVD jest niejasna, ale Apple stale trzyma rękę na pulsie. Dowodem na to jest wprowadzenie formatu panoramicznego i materiału w formacie HD.

iDVD 6.0

Za: Obsługa formatu panoramicznego w formacie HD, możliwość modyfikacji struktury menu, funkcja Magic iDVD ułatwiające tworzenie atrakcyjnych projektów, możliwość nagrywania na różnych nagrywarkach DVD.

Przeciw: Niezbyt płynny podgląd, brak wskaźnika miejsca na dysku i kontroli nad przejściami w pokazie slajdów.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (jako część pakietu iLife '06)