iDisk - pamięć na palec

Firma Pretec zaprezentowała pendrive'a o pojemności 4 GB, wyposażonego w biometryczny system autoryzowania dostępu. Urządzenie ma czytnik linii papilarnych - aby odczytać dane, użytkownik musi przyłożyć do niego opuszkę palca.

iDisk - pamięć na palec

Pretec i-Disk Touch

Przedstawiciele Pretec zapewniają, że i-Disk Touch jest najbardziej pojemnym dostępnym w tej chwili na rynku nośnikiem wyposażonym we wbudowany czytnik linii papilarnych. Oficjalna premiera urządzenia odbyła się na trwających właśnie targach Consumer Electonics Show 2006 w Las Vegas.

Pendrive sprzedawany jest w komplecie z oprogramowaniem, które umożliwia m.in. wymuszenie autoryzacji użytkownika przy próbie dostępu do wszystkich danych zapisanych na nośniku lub tylko do określonych plików lub folderów. Urządzenie może też pełnić funkcję "klucza" do komputera - dołączone do niego oprogramowanie można wykorzystać do skonfigurowania komputera tak, by zalogowanie się do systemu operacyjnego (lub uruchomienie określonych aplikacji) możliwe było dopiero po sprawdzeniu linii papilarnych użytkownika.

i-Disk Touch o pojemności 4 GB powinien pojawić się w sklepach już wkrótce. Ceny urządzenia na razie nie podano.