iLife '04

Większość użytkowników Macintoshy wie, że Apple nie sprzedaje komputerów, ale po prostu gotowe rozwiązania. Dzięki takiemu podejściu firmy nie musimy zastanawiać się, jak działa nasz komputer (i czy w ogóle działa), możemy natomiast natychmiast rozpocząć pracę kreatywną. Nie są to czcze obietnice, czego świadectwem jest najnowsza wersja pakietu iLife '04.


Większość użytkowników Macintoshy wie, że Apple nie sprzedaje komputerów, ale po prostu gotowe rozwiązania. Dzięki takiemu podejściu firmy nie musimy zastanawiać się, jak działa nasz komputer (i czy w ogóle działa), możemy natomiast natychmiast rozpocząć pracę kreatywną. Nie są to czcze obietnice, czego świadectwem jest najnowsza wersja pakietu iLife '04.

iLife '04

Ekran wyboru pętli w GarageBand mógłby być bardziej intuicyjny.

Przepustka do cyfrowego życia nie jest droga, wymaga tylko zainwestowania prawie 250 zł (lub kupna nowego Maca, do którego dołączany jest pakiet). W ładnym, białym pudełku można znaleźć po jednej płycie CD i DVD. We wcześniejszej wersji pakietu dostępne były cztery aplikacje (iTunes, iPhoto, iMovie i iDVD), teraz pojawiła się nowość dla muzyków, czyli GarageBand (Uwaga! Tym razem na początku nazwy nie znajdziemy małej literki "i"). Dwie z tych aplikacji jeszcze do niedawna można było pobrać za darmo z witryny Apple'a. Teraz ostał się darmowy rodzynek w postaci odtwarzacza MP3 i AAC o nazwie iTunes. Jest to zarazem jedyny element pakietu, który nie został znacząco zmieniony.

Bardzo ważną cechą wszystkich aplikacji iLife '04 jest ich integracja. Piosenki zapisane w bibliotece iTunes można wykorzystać podczas pokazu slajdów lub w projekcie filmowym iMovie. Z kolei zdjęcia znajdujące się w bibliotece iPhoto są dostępne podczas montażu filmu lub w trakcie przygotowywania filmu DVD do nagrania w programie iDVD. Apple zapewnił również zbliżony interfejs użytkownika we wszystkich aplikacjach, dzięki czemu jego obsługa jest bardziej intuicyjna.

W mej piwnicy był nasz klub

iLife '04

Wybór instrumentu i efektów specjalnych jest już znacznie wygodniejszy.

iTunes znacznie ułatwia proces słuchania, nagrywania i kodowania muzyki. W Stanach Zjednoczonych można nawet kupować muzykę bezpośrednio w tej aplikacji. Niestety, ciągle nie wiadomo, kiedy podobna możliwość będzie dostępna w Polsce.

Brakuje jednak funkcji do nagrywania muzyki w domowych warunkach za pomocą komputera Macintosh. Oczywiście uważny Czytelnik może wspomnieć, że Apple kupił niedawno aplikacje Soundtrack i Logic Platinum, ale są one dość drogie i skierowane raczej do profesjonalistów, a nie do osób, które lubią pograć w domu na prostych klawiszach. Na szczęście sytuacja zmieniła się całkowicie w styczniu tego roku, kiedy Steve Jobs zademonstrował GarageBand.

Pętle, instrumenty i efekty

iLife '04

Przełączanie między instrumentami "prawdziwymi" i "wirtualnymi" odbywa się jednym kliknięciem.

GarageBand umożliwia nagrywanie muzyki na żywo. Wystarczy podłączyć syntezator MIDI, gitarę lub inny instrument (informacje na temat zgodności sprzętu są dostępne pod adresemhttp://www.apple.com/ilife/garageband/accessories.html , kliknąć jeden przycisk i rozpocząć granie. Zapis zostanie umieszczony na oddzielnej ścieżce, którą można w dowolny sposób miksować, nakładać i edytować. Już w czasie nagrywania można stosować efekty specjalne, np. gitarowe. Warto podkreślić, że obsługiwane jest również nagrywanie głosu poprzez podłączony mikrofon.

GarageBand został oparty na koncepcji pętli (loops) - niewielkich fragmentów muzyki, które można łączyć ze sobą, dodawać do ścieżek i nakładać na nagrania. W pakiecie znajduje się ponad 1000 pętli w formacie zgodnym z aplikacją Soundtrack (są to nagrania royalty free, a więc można wykorzystywać je do dowolnych celów. Apple oferuje również dodatkowy zestaw Jam Pack (99 USD) z dodatkowymi 2000 samplami (w pakiecie dostępne są instrumenty programowe i efekty specjalne). Dość szybko w Internecie zaczęły pojawiać się darmowe pętle i sample przygotowane przez inne osoby, Można także użyć narzędzia Soundtrack Loop Utility do konwersji popularnych plików Acid Loops z komputera PC.

iLife '04

Główne okno GarageBand powinno wyglądać znajomo dla każdej osoby, która miała kiedyś kontakt z dobrym programem muzyczynym.

Dostęp do pętli umożliwia specjalna przeglądarka Loop, w której poszczególne pętle są grupowane według typu instrumentu (na przykład gitara, gitara akustyczna, organy, mandolina itp.), typu muzyki (nastrojowa, radosna) i gatunku (orkiestrowa, rockowa, ilustracyjna itd.). Aby szybko wyszukać żądaną pętlę, wystarczy wprowadzić jej nazwę w polu wyszukiwania, które powinno być znane użytkownikom innych iAplikacji Apple'a. Wybraną pętlę można przeciągnąć bezpośrednio do głównego okna GarageBand, co spowoduje utworzenie nowej ścieżki. Po dodaniu kolejnych ścieżek program automatycznie dopasuje ich tempo i rytm.

Kolejną ważną cechą GarageBand są instrumenty wirtualne, nazywane przez Apple'a instrumentami programowymi (Software Instruments). Dzięki tej funkcji użytkownik może grać na 50 różnych instrumentach, które zostały zapisane w kodzie programu. Choć wprowadzenie dźwięków jest możliwe poprzez klawiaturę wyświetlaną na ekranie, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie podłączenie klawiatury MIDI lub USB (niestety, nie każdy model zadziała poprawnie). Podczas nagrywania są dostępne różne efekty muzyczne, dzięki którym każde solo gitarowe będzie brzmiało inaczej. W razie potrzeby można tworzyć własne zestawy ustawień i zapisywać dla późniejszego wykorzystania.

Miksowanie

iLife '04

Miksowanie ścieżek nie jest trudne!

Po przygotowaniu wszystkich ścieżek można przejść do etapu ich łączenia w gotowe arcydzieło muzyczne. Teoretycznie możliwe jest wykorzystanie nawet 64 ścieżek muzycznych, ale w praktyce wymagałoby to bardzo szybkiego Power Maca z dużą ilością pamięci. Zwykle więc należy zachować rozsądek i ograniczyć maksymalną liczbę ścieżek.

Po zakończeniu pracy utwór można zapisać jako 16-bitowy plik stereo 44,1 kHz w formacie AIFF - jest to jakość płyty CD. Po wykonaniu tej operacji GarageBand prześle nagranie do iTunes w celu kompresji do formatu MP3 lub AAC. Oczywiście piosenkę można także nagrać na płycie CD.