iMac 27 z M1 Max i 120 Hz ekranem. Znamy datę!

Na poniedziałkowej konferencji Apple nie odświeżyło 27-calowego iMaca. To ostatni komputer z procesorami Intela w ofercie. Właśnie poznaliśmy datę premiery zupełnie nowego modelu.

W sieci znajdziemy mnóstwo plotek dotyczących nowego iMaca z ekranem o przekątnej 27 cala. Prawda jest taka, że aktualnie model ten jest flagowym komputerem All-in-One w ofercie giganta z Cupertino, który na dodatek jest już przestarzały. Apple wycofało ze sprzedaży iMaca Pro pozostawiając go bez następcy i jednocześnie zwiększyło wydajność iMaca 27.

iMac 27 i nowy iMac 24
Źródło: apple.com

iMac 27 i nowy iMac 24

Źródło: apple.com

Niestety komputer ten produkowany jest w praktycznie niezmienionej obudowie od 9 lat. Jest to widoczne już na pierwszy rzut oka. Mimo obecności wydajnych podzespołów iMac 27 odstaje wizualnie oraz architekturalnie od innych komputerów.

Zobacz również:

  • Black Friday w Avans - najlepsze oferty, ogromne przeceny [26.11.2021]
  • Jaki monitor dla Mac z Apple M1 Pro/M1 Max? [RANKING]
  • Black Friday - najlepsze promocje na sprzęt Apple

Na początku roku Apple zastąpiło mniejszego iMaca 21,5 zupełnie nowym modelem z ekranem o przekątnej 24 cali oraz procesorem Apple Silicon.

Podobną aktualizację jesienią miał otrzymać większy iMac. Niestety tak się nie stało, a głównym winowajcą jest zapewne problem z dostępnością półprzewodników, który skutecznie psuje plany nawet największym producentom sprzętu elektronicznego.

Najnowsze informacje zakładają, że iMac z procesorami Intela pozostanie w sprzedaży do początku 2022 roku. Wtedy na rynku powinien pojawić się nowy model. W przeciwieństwie do wcześniejszych przecieków, teraz mówi się o 27-calowym komputerze z ekranem Pro Retina XDR wykonanym w technologii Mini LED z obsługą Pro Motion. Podobny ekran zastosowano w najnowszych MacBookach Pro.

Nowy iMac z pewnością otrzyma procesory Apple Silicon. Zapewne będą to najwydajniejsze konfiguracje układów Apple M1 Pro oraz Apple M1 Max. Spodziewamy się również obecności nowego wyglądu z mniejszymi ramkami okalającymi ekran. Apple ostatnimi czasy przywraca do użycia popularne porty, więc iMac może po raz pierwszy w historii otrzymać HDMI.

AKTUALIZACJA 21.10.2021

Po premierze MacBooków Pro 2021 do sieci trafia coraz więcej plotek na temat 27-calowego iMaca. To aktualnie najstarsza konstrukcja pozostająca w portfolio firmy Apple. Zaktualizowany w zeszłym roku iMac cały czas wykorzystuje procesory Intela i czeka na kompletny redesign.

Wiemy już, że na pokład trafią procesory Apple M1 Pro/Max lub ich wydajniejsze odpowiedniki. Teraz do sieci trafiły kolejne informacje dotyczące wyświetlacza.

Aktualny model posiada 27-calową matrycę Retina 5K wykonaną w technologii IPS LCD. Jest to klasyczny panel z 60 Hz częstotliwością odświeżania oraz True Tone. Na pokładzie znajduje się również podświetlenie o jasności maksymalnej 500 nitów oraz pokrycie palety barw DCI-P3.

Nadchodzący iMac 27 otrzyma zupełnie nowy wyświetlacz. Apple ma wykorzystać 27-calową matrycę Mini LED z ProMotion. Oznacza to, że iMac otrzyma 120 Hz panel z technologią VRR. W zależności od dynamiki wyświetlanego obrazu częstotliwość odświeżania wahać się będzie w zakresie od 24 Hz do 120 Hz.

Spodziewamy się, że rozdzielczość pozostanie niezmieniona. Oscylować będzie w okolicach 5K - 5120 x 2880 pikseli.

Aktualizacja: 21 października 2021 08:40