iMac DV+, iMac DV Special Edition

Chociaż chcielibyśmy, aby iMac DV+ miał 128 MB pamięci RAM, tak jak model DV SE, a także by dołączano lepszy zestaw oprogramowania, to jesteśmy zadowoleni z ogólnej wydajności obu komputerów. Cieszymy się także z wygodniejszej klawiatury i myszki. To po prostu dotychczas najlepsze iMaki.


Chociaż chcielibyśmy, aby iMac DV+ miał 128 MB pamięci RAM, tak jak model DV SE, a także by dołączano lepszy zestaw oprogramowania, to jesteśmy zadowoleni z ogólnej wydajności obu komputerów. Cieszymy się także z wygodniejszej klawiatury i myszki. To po prostu dotychczas najlepsze iMaki.

iMac DV+, iMac DV Special Edition

iMac DV+ jest dostępny w kolorze rubinowym, szałwiowym i indygo, natomiast model SE w kolorze grafitowym i śnieżnym

Z każdą nową generacją iMaki stają się coraz lepszymi komputerami. Najnowsze systemy mają nie tylko szybsze procesory i większe twarde dyski, ale również myszkę i klawiaturę, które nie są zaprojektowane jak dla dzieci. Również cena nowych komputerów nie zmieniła się. Przetestowaliśmy dwa lepsze modele iMaców - DV+ i DV Special Edition (SE) i mamy pewność, że są one warte swojej ceny.

Różnice i podobieństwa

iMaki są dostępne w czterech konfiguracjach (podstawowy iMac, iMac DV, iMac DV+ oraz iMac DV SE), czasami więc rozróżnienie poszczególnych modeli może sprawiać kłopot. Znakiem rozpoznawczym iMaców DV+ i DV SE jest napęd DVD-ROM, nieobecny w najtańszym iMacu i iMacu DV. Poza tym, różnią się kolorami obudów, prędkością procesora i pojemnością twardego dysku. Tak jak iMac DV, również DV+ i DV SE mają złącze VGA, umożliwiające przyłączenie drugiego monitora i wyświetlanie kopii obrazu z wbudowanego ekranu, złącze AirPort oraz dołączony program iMovie 2. Wszystkie nowe iMaki mają klawiaturę Apple Pro Keyboard, myszkę Apple Pro Mouse (testowaliśmy ją w numerze październikowym digita), 512 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu, kartę grafiki Rage 128 Pro, Ethernet 10/100BaseT, modem 56 K oraz złącza USB i FireWire (brak FireWire w najtańszym modelu).

iMac DV SE w porównaniu z modelem DV+ ma szybszy procesor G3 500 MHz (DV+ 450 MHz), większy dysk 30 GB (DV+ 20 GB) oraz 128 MB pamięci SDRAM, czyli dwa razy więcej niż słabszy model. iMac DV SE jest w kolorze grafitowym i śnieżnym, a DV+ - w rubinowym, szałwiowym i indygo.

iMac DV+, iMac DV Special Edition

iMac DV+

Dzięki szybkiemu procesorowi i pojemnemu twardemu dyskowi model SE wydaje się dobrym wyborem, ale dla pamięciożernych aplikacji - w szczególności gier - 128 MB pamięci RAM staje się powoli standardem. Trudno sobie jednak wyobrazić, że Apple utrzyma atrakcyjną cenę najprostszego iMaca po dołożeniu dodatkowej kości pamięci, choć w modelu DV+ nie byłoby to już takie nierozsądne. Niezależnie od tego, czy Apple wypuści niedługo kolejne iMaki z szybkimi procesorami i większymi dyskami, należy oczekiwać zwiększenia standardowej pojemności pamięci.

Nasze testy wydajności wyraźnie pokazują, że nowe iMaki są szybsze niż starsze modele. W teście kodowania pliku MP3 w programie SoundJam, iMac DV SE z procesorem 500 MHz przygotował plik testowy o 35 sekund szybciej niż poprzedni iMac DV SE z procesorem G3 400 MHz. Również test szybkości wykazał 17-procentową różnicę w porównaniu ze starym modelem. W Quake'u ilość klatek zwiększyła się o 8,2.

iMac DV+ osiągnął generalnie trochę wyższe wyniki niż stary model iMaca SE we wszystkich testach z wyjątkiem Quake'a. Niższe wyniki w tym teście wyraźnie pokazują znaczenie dodatkowych 64 MB pamięci RAM. Quake III wymaga więcej pamięci niż standardowe

64 MB, tak więc konieczne jest powiększenie pamięci wirtualnej, co z kolei powoduje spadek wydajności gry.

Wszystkie iMaki mają wbudowane monitory 15-calowe, co staje się powoli anachronizmem w świecie, w którym ekrany 17-calowe są coraz powszechniejsze.

Co w środku, co na zewnątrz

iMac DV+, iMac DV Special Edition

Kolejna generacja iMaców charakteryzuje się nowymi kolorami, jeszcze bardziej przejrzystą obudową, oraz większą mocą procesora. Niestety, długo oczekiwany ekran 17" jeszcze się nie pojawił

Najważniejszych zmian dokonano jednak nie w środku nowych komputerów, ale na zewnątrz - pojawiły się nowe klawiatury i myszki. Apple zdecydował się wreszcie na pozbycie starych gryzoni i niewygodnych klawiatur, zastępując je nowymi.

Klawiatura Pro Keyboard ma znowu klawisze kursora o normalnej wielkości, a także pełen zestaw 15 klawiszy funkcyjnych, co z pewnością przyda się osobom pracującym np. w Quarku. Pojawiły się również trzy nowe klawisze multimedialne, służące do regulacji głośności i wyciszania dźwięku. Chociaż nowa klawiatura nam się podoba, to odczuwamy brak klawisza włącznika, który zastąpiono klawiszem służącym do wysuwania nośników. Życzylibyśmy sobie również, aby kabel USB był trochę dłuższy. Osoby przyzwyczajone do pisania na starej klawiaturze Apple Extended Keyboard mogą mieć problemy z przestawieniem się na bardziej "gumową" nową klawiaturę.

Myszka Pro Mouse jest prawie idealna - leży dobrze w dłoni i jest czuła dzięki trójstopniowej regulacji. Ponieważ jest to mysz optyczna, można spokojnie wyrzucić zużyte podkładki. Nowe urządzenie działa świetnie na prawie każdym rodzaju powierzchni (oczywiście z wyjątkiem np. lustra). Mamy nadzieję jednak, że Apple zdecyduje się w końcu na dodanie drugiego przycisku. System operacyjny już przecież wykorzystuje menu kontekstowe, które wręcz domagają się wygodniejszego wywoływania, a osoby przyzwyczajone do kółka z przewijaniem niechętnie wrócą do jednoprzyciskowej myszki Apple'a.

Niestety, oprócz przycisku zasilania i kółka myszki, z nowych iMaców zniknęło jeszcze kilka rzeczy, a przede wszystkim wspaniały zestaw dołączanego oprogramowania. Nie ma już programu KidPix Deluxe, edytora HTML Adobe PageMill czy encyklopedii WorldBook. Usunięto również płytę DVD z grą A Bug's Life. Wszystkie modele DV mają za to najnowszą wersję iMovie 2, czyli programu do domowej obróbki wideo, Apple Works 6, FaxSTF 6 oraz gry Bugdom i Nanosaur.

Nowe modele nie mają już problemów z odtwarzaniem i synchronizacją filmów DVD. Co więcej, dodano tryb Theater (kinowy), który poprawia jasność i nasycenie kolorami w Apple DVD Playerze, iMovie 2 i wersji QuickTima 4.1.2.