iMac z procesorem Intel Core Duo
-
- Marcin Jędrysiak,
-
- Jason Snell,
- 08.02.2006
Mniej więcej w połowie ubiegłego roku Apple ogłosił, że za rok pojawią się pierwsze Macintoshe z procesorami Intela. W opinii niektórych użytkowników była to zdrada, natomiast inni uważali, że ta przesiadka jest jedyną szansą dalekiego rozwoju. Pierwsze dwa komputery z Intelem na pokładzie pojawiły się kilka miesięcy przed terminem. Do naszych rąk trafił właśnie nowiuteńki iMac z procesorem Intel Core Duo.
Mniej więcej w połowie ubiegłego roku Apple ogłosił, że za rok pojawią się pierwsze Macintoshe z procesorami Intela. W opinii niektórych użytkowników była to zdrada, natomiast inni uważali, że ta przesiadka jest jedyną szansą dalekiego rozwoju. Pierwsze dwa komputery z Intelem na pokładzie pojawiły się kilka miesięcy przed terminem. Do naszych rąk trafił właśnie nowiuteńki iMac z procesorem Intel Core Duo.

W czasie testów w laboratorium Macworlda stwierdziliśmy, że iMac Core Duo 2,0 GHz jest w większości zastosowań szybszy o mniej więcej 10-20 procent od iMaca G5 2,1 GHz, przy założeniu, że używane są natywne aplikacje. Z kolei aplikacje, które nie zostały jeszcze przeniesione na platformę intelowską, czyli muszą korzystać z technologii Rosetta, mają o połowę mniejszą wydajność niż na iMacu G5.
Wojna dwóch światów

Pierwsze testy - aplikacje typu Universal Binary
Niektóre aplikacje używane w naszych laboratoriach do sprawdzania ogólnej wydajności komputerów nie są jeszcze dostępne w wersji Universal Binary. Z tego powodu dodaliśmy nowe testy składające się z programów, które zostały już przygotowane do pracy natywnej na procesorach Intela.
Ogólnie rzecz biorąc, w czasie naszych wstępnych testów nowy iMac był o 8 do 46% szybszy od iMaca G5, ale większość wyników mieściła się w zakresie od 10 do 20%.
W przypadku testów opartych na dwóch aplikacjach z pakietu iLife '06 (iMovie i iPhoto) zaobserwowaliśmy znaczne różnice w zależności od używanych funkcji. Na przykład zastosowanie jednego z efektów iMovie było o 45% szybsze, w przypadku innego efektu różnica szybkości była o połowę mniejsza, a czasami nie widzieliśmy żadnych różnic.
Import 100 zdjęć do iPhoto 6 był o 35 procent szybszy, a eksport do pliku QuickTime'a o 25% szybszy. Jednak w przypadku dwóch pozostałych zadań iPhoto (eksport do plików i do strony WWW) nowy iMac był szybszy tylko o niecałe 10%.

Pierwsze testy – aplikacje uruchamiane w emulacji Rosetta
Pozostałe testy, takie jak tworzenie pliku ZIP w Finderze, kodowanie plików audio w iTunes oraz generowanie obrazu DVD (włącznie z renderowaniem do formatu MPEG-2), wykazały niewielki przyrost prędkości od 11 do 12 procent.
W testowanym iMacu używany jest nowy system oprogramowania sprzętowego EFI (Extensible Firmware Interface), który przyczynia się do znacznego skrócenia czasu uruchamiania komputera - mniej więcej o połowę.
Jedyną aplikacją, która rozczarowała nas podczas testów, był program iMovie 6. Ta nowa wersja narzędzia do domowej edycji filmów powodowała znaczne problemy na obu platformach. Co ciekawe, funkcje kompresji i eksportowania wideo w systemie intelowskim działały znacznie wolniej niż w przypadku iMaca G5. Podejrzewamy więc, że niska wydajność tego programu jest wynikiem jakiegoś ukrytego błędu programistów.
Rosetta - zgodność na pół gwizdka
Jedną z największych tajemnic związanych z przesiadką na nową platformę jest Rosetta - technologia, która umożliwia uruchamianie na nowych Macintoshach programów skompilowanych dla komputerów z procesorami PowerPC. Jaka jest jednak wydajność takiego rozwiązania? Nowy iMac pozwolił nam znaleźć odpowiedź na to intrygujące pytanie.
Na iMacu z procesorem Intela przetestowaliśmy trzy aplikacje, a następnie porównaliśmy rezultaty z wynikami uzyskanymi na iMacu G5. Wszystkie testy pokazały, że aplikacje PowerPC działają na nowej platformie z wydajnością obniżoną co najmniej o połowę. Nasz standardowy test przewijania w Microsoft Wordzie został wykonany o 52% szybciej na starszym iMacu. Podobne wyniki zaobserwowaliśmy po uruchomieniu standardowego zestawu 14 testów Photoshopa CS. Jeszcze większa różnica (około 66%) ujawniła się podczas testu kodowania w iTunes 6.
Co oznacza to dla użytkowników? Czy Rosetta będzie wystarczająco szybka? Wiele aplikacji nie obciąża nadmiernie procesora. Przykładem może być pakiet Microsoft Office, który powinien działać poprawnie na nowej platformie. O wiele gorzej wygląda sytuacja z programami takimi jak Photoshop, nie wspominając już o narzędziach do renderowania grafiki i grach trójwymiarowych. Oczywiście różnica będzie mniej widoczna, jeżeli przed przesiadką na nową platformę używaliśmy komputera zakupionego 2-3 lata wcześniej.