iMovie HD 6

Przedstawiona w ubiegłym roku wersja iMovie HD dodała przełomowe funkcje do programu Apple'a służącego do montażu wideo. Przede wszystkim wprowadzono obsługę materiału wideo HD oraz różnych formatów DV. Zwiększono także wydajność programu.


Przedstawiona w ubiegłym roku wersja iMovie HD dodała przełomowe funkcje do programu Apple'a służącego do montażu wideo. Przede wszystkim wprowadzono obsługę materiału wideo HD oraz różnych formatów DV. Zwiększono także wydajność programu.

Z kolei w programie iMovie HD 6.0 pojawiły się nowe kompozycje oraz inne przydatne funkcje, takie jak podgląd efektów w czasie rzeczywistym oraz możliwość zmiany ustawień dźwięku. Zmodyfikowano także interfejs programu.

Kompozycje

iMovie HD 6
Kompozycje przypominają menu dostępne w programie iDVD; są to wcześniej przygotowane filmu, do których można dodawać własne zdjęcia lub klipy wideo. Na przykład kompozycja Road Trip przypomina kamerę poruszającą się nad biurkiem, a zdjęcia pojawiają się w otwartym albumie.

Aby zapełnić kompozycję, wystarczy przeciągnąć klipy wideo i zdjęcia do palety Drop Zones, a następnie wprowadzić tytuł. Kompozycja dodana do filmu jest renderowana jako nowy klip wideo. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość edycji takiego klipu jak dowolnego innego klipu wideo. Z drugiej strony, nie można jednak cofnąć się i dokonać ponownej edycji wprowadzonych zmian. Aby zmodyfikować zdjęcie lub tytuł, należy odtworzyć kompozycję od początku. Również zawartość panelu Drop Zones nie zawsze jest renderowana z odpowiednią rozdzielczością.

Podgląd i nowe efekty

Kliknięcie kompozycji, przejścia, tytułu lub efektu w programie iMovie HD 6 powoduje wyświetlenie podglądu w oknie głównym. Podgląd jest zawsze wyświetlany w zamkniętej pętli. W czasie testów używałem dwóch komputerów - PowerBooka G4 1,25 GHz i dwuprocesorowego Power Maca G5 2,3 GHz. W obu przypadkach wystąpiły pewne problemy z płynnością podglądu, ale można było się tego spodziewać podczas odtwarzania materiału, który nie został jeszcze wyrenderowany.

Znacznie bardziej interesujące są nowe efekty dźwiękowe, takie jak reverb i delay. Możliwa jest także zmiana wysokości głosu i inne opcje. Efekt Graphic EQ zapewnia 10-zakresowy korektor dźwięku do ręcznej zmiany ustawień audio.

iMovie HD 6
Nowa funkcja Noise Reducer pozwala wyeliminować niepotrzebne dźwięki i zakłócenia, takie jak szum silnika generowany i nagrywany przez wiele przenośnych kamer wideo. Do zmiany ustawienia tej funkcji służy tylko jeden suwak, który jednak świetnie sprawdza się w praktyce.

Kwestia wydajności

Już od wersji 4 niektórzy użytkownicy programu iMovie skarżyli się, że nawet na szybkich komputerach działa on niezbyt szybko. Z kolei inne osoby nie odnotowały żadnych takich problemów. Jak więc sprawdza się pod tym względem iMovie HD 6?

W czasie testów napotkałem niewiele problemów. Szczególnie dobra była wydajność na dwuprocesorowym Power Macu G5, co jednak nie powinno dziwić. W mojej opinii iMovie HD działa szybko i sprawnie na nowszych modelach komputerów, natomiast posiadacze starszych modeli z procesorami G4 mogą już zaobserwować pewne problemy z płynnością odtwarzania podglądu.

Kupić, nie kupić

Program iMovie HD 6.0 nie jest może tak rewolucyjny jak poprzednia wersja, ale zawiera wiele przydatnych ulepszeń, takich jak podgląd efektów w czasie rzeczywistym oraz wygodne narzędzia do obsługi efektów dźwiękowych. Biorąc pod uwagę zmiany wprowadzone w innych narzędziach z pakietu iLife '06, inwestycja dokonana w te aplikacje z pewnością nie pójdzie na marne.

iMovie HD 6.0

Za: Nowe, interesujące kompozycje, podgląd efektów w czasie rzeczywistym, obsługa efektów dźwiękowych.

Przeciw: Okazjonalne problemy z wydajnością na starszych komputerach, brak możliwości ponownej edycji zastosowanej kompozycji.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (jako część pakietu iLife '06)