iOS 13.3.1 rozwiąże problemy z prywatnością w iPhone'ie 11

Nowy chip ultra wideband według niektórych szpieguje użytkowników. Najnowsza wersja iOS pozwala go wyłączyć.

Wprowadzenie na rynek iPhone'a 11 dla niektórych użytkowników było rozczarowaniem, a dla innych nie. Bez względu na to, czy najnowszy model iPhone'a się nam podoba, czy nie odkryto, że smartfon jest w stanie korzystać z usług lokalizacyjnych nawet w przypadku ich wyłączenia.

iOS 13.3.1 rozwiąże problemy z prywatnością w iPhone'ie 11

Źródło: apple.com

Apple oczywiście wytłumaczyło, że wszytko dla dobra i komfortu użytkowników. Szybko okazało się, że modele iPhone'a zaprezentowane w 2019 roku posiadają dodatkowy układ U1 (ultra wideband chip), który pozwala telefonowi lepiej wykrywać, gdzie znajdują się inne urządzenia elektroniczne w jego pobliżu.

Producent wydał oświadczenie, w którym przekazano, że

System iOS korzysta z Usług lokalizacyjnych w celu ustalenia, czy iPhone znajduje się w zabronionych miejscach, aby wyłączyć połączenia ultraszerokopasmowe i zachować zgodność z przepisami. Zarządzanie zgodnością z przepisami dotyczącymi ultraszybkiej transmisji danych i korzystanie z danych dotyczących lokalizacji odbywa się w całości w urządzeniu, a Apple nie gromadzi danych dotyczących lokalizacji użytkowników.

Oznacza to, że iPhone 11, iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 Pro nawet przy wyłączonych usługach lokalizacyjnych są w stanie sprawdzić swoje położenie, chociaż według firmy Apple wszystkie dane przechowywane są lokalnie w pamięci smartfon'ów i nie są gromadzone w sieci.

Wszystko wskazuje na to, że Apple się ugięło i zaoferuje możliwość wyłączenia układu U1. Najnowsza beta systemu iOS w wersji 13.3.1 posiada dodatkowy przełącznik, który pozwoli na całkowitą dezaktywacje ultra wideband chip. Informacja ta została po raz pierwszy przekazana przez Brandon'a Butch'a za pomocą Twitter'a. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy Apple faktycznie zdecyduje się na implementację przełącznika w finalnej wersji iOS 13.1.3.

Wyłączenie chip'a z pewnością będzie miało negatywne skutki uboczne dla funkcjonowania smartfon'a.

Źródło: ubergizmo.com