iOS 13 - tryb ciemny, nowe gesty, ulepszona wielozadaniowość

Apple w końcu bierze się za nowy tryb ciemny oraz przebudowuje interfejs dla iPada.

Wszystkie nowości zostaną oficjalnie zaprezentowane 3 czerwca 2019 roku podczas pierwszego dnia konferencji WWDC 2019 przeznaczonej dla programistów. 9to5Mac opublikował raport zawierający informacje od ludzi blisko współpracujących przy rozwoju mobilnego systemu operacyjnego od Apple. iPad oraz iPhone mają otrzymać kilka poważnych zmian jesienią.

Prawdopodobnie zobaczymy także kilka funkcji, które chcieliśmy zobaczyć już wcześniej.

iOS 13 - tryb ciemny, nowe gesty, ulepszona wielozadaniowość

Źródło: macworld.com

Na pierwszym miejscu jest tryb ciemny. Mac uzyskał go podczas aktualizacji do macOS 10.14 Mojave w zeszłym roku, a iPhone i iPad nadal mają jasny interfejs bez możliwości ustawienia bardziej stonowanych kolorów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez 9to5Mac iOS 13 będzie posiadał tryb ciemny całego interfejsu, który będzie można uruchomić w ustawieniach oraz tryb z użyciem wysokiego kontrastu podobny do tego, jaki znamy już z desktopowego systemu od Apple. Dodatkowo programiści będą mogli dostosować styl paska stanu (ciemny lub jasny). Opcja ta będzie dostępna również w Split View - trybie podzielonego ekranu.

Kolejne zaległe funkcje, które według doniesień mają dotrzeć do iPhone'ów i iPad'ów wraz z systemem iOS 13 są niewielkie, ale istotne. Są to między innymi drobne zmiany w interfejsie użytkownika. "Hey Siri" ma zostać ulepszone i lepiej filtrować niechciane dźwięki np. płacz dziecka w tle. Zmieniona ma zostać klawiatura (lepsze wsparcie dla wielojęzykowych klawiatur) oraz funkcje dyktowania. Apple ma także rozszerzyć opcje drukowania w aplikacjach.

Odrodzenie iPad'a

Reszta pogłosek o zmianach dotyczy wyłącznie tabletów Apple. Bloomberg poinformował w zeszłym roku, że Apple planuje gruntowny remont interfejsu dla iPad'a, a według 9to5Mac warto czekać na aktualizację.

iOS 13 - tryb ciemny, nowe gesty, ulepszona wielozadaniowość

Źródło: macworld.com

W szczególności Apple podobno planuje znacząco rozbudować opcję pracy z wieloma aplikacjami w tym samym czasie.

Apple ma wprowadzić interfejs z obrazem w obrazie na iPad, ale jeszcze nie wiemy, jak będzie on działał. 9to5Mac mówi, że okna będą mogły być "ułożone jeden na drugim i użyć efektu głębi, aby wskazać, które karty są na górze, a które na dole". Brzmi to jak coś, na co czekaliśmy od lat: interfejs w stylu macOS na naszych tabletach. I oczywiście, Apple skorzysta z ekranu dotykowego na iPad, dodając możliwość wyrzucania okien, aby je odrzucić, zamiast stukania przycisku "X".

Wśród innych funkcji iPada, które podobno pojawiają się w systemie iOS 13, znajduje się gest cofania. 9to5Mac mówi, że gest "zaczyna się jako trzy palcowe stuknięcie w obszar klawiatury, przesuwając się w lewo i w prawo, pozwala użytkownikowi na interaktywne cofnięcie i ponowne wykonanie czynności".

Kolejną zaległą funkcją jakiej ciągle oczekujemy w przypadku tabletu Apple jest właściwe zarządzanie czcionkami. Jak wyjaśnia 9to5Mac, "Nie będzie już konieczne instalowanie profilu w celu uzyskania nowych czcionek w systemie. Zamiast tego w ustawieniach pojawi się nowy panel zarządzania czcionkami. Nowy standardowy element wybierający czcionki będzie dostępny dla programistów, a system powiadomi użytkownika o otwarciu dokumentu, w którym brakuje czcionek".

Podczas gdy firma Apple na pewno zmodernizuje wszystkie lub większość własnych aplikacji w systemie iOS 13, 9to5Mac donosi o serii zmian, które według doniesień mają zostać wprowadzone w usłudze Mail. Aplikacja zyska kilka pożądanych funkcji wśród klientów zewnętrznych, w tym sortowanie i drzemkę.

Apple ułatwi również współpracę przy użyciu aplikacji do obsługi dokumentów firm trzecich, a nowe gesty "pozwolą na wybór wielu elementów w widokach tabelarycznych i widoku kolekcji". Zgodnie z opisem, użytkownicy będą mogli przeciągać wiele elementów wieloma palcami, "podobnie jak klikanie i przeciąganie w aplikacji Finder na komputerze Mac".

Jeżeli przynajmniej część z powyższych plotek się sprawdzi będziemy mieli jedną z największych aktualizacji iOS od czasu prezentacji i wprowadzenia nowego interfejsu wraz z wersją 7.0 tego systemu operacyjnego.