iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Zbieramy wszystkie informacje odnośnie nowej wersji iOS na iPhone'a i iPad'a. Przedstawiamy możliwą datę premiery oraz nowe funkcjonalności.


Jak co roku Apple przygotowuje się do corocznej konferencji dla deweloperów WWDC, która odbędzie się w czerwcu. Podczas prelekcji otwierającej to kilkudniowe wydarzenie firma zaprezentuje nową wersję systemu operacyjnego na iPhone'a oraz iPad'a. W czasie wakacji system będzie udoskonalany, aby na jesieni trafić do użytkowników sprzętu z logo nadgryzionego jabłka.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: macworld

Nigdy do końca nie wiadomo, jakie funkcje, nowości oraz zmiany konstrukcyjne wprowadzi Apple do swojego systemu mobilnego, dopóki nie zostanie on oficjalnie zaprezentowany podczas WWDC. Wszystkie informacje i pogłoski, które pojawiają się przed oficjalną prezentacją nie są potwierdzone, ale często się sprawdzają.

Zobacz również:

 • iPhone 13 naładujesz szybciej niż inne modele iPhone!
 • Wrześniowa niespodzianka od Apple! Chodzi o stare urządzenia
 • Aplikacje i Gry na iOS za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]

Najważniejsze informacje dotyczące iOS 13:

 • Nowy system dla urządzeń mobilnych od Apple zostanie zaprezentowany za niecały miesiąc 3 czerwca 2019 roku podczas pierwszego dnia WWDC.
 • System zostanie udostępniony użytkownikom we wrześniu (w wakacje odbędą się beta testy).
 • Prawie na pewno ujrzymy nowy tryb ciemny.
 • Nowe funkcje zyska także klawiatura.
 • iPad będzie mógł pełnić rolę dodatkowego ekranu dla komputera Mac
 • iPhone 5s, iPad Air (2013) oraz iPad mini 2 nie zostaną zaktualizowane (ich wsparcie zakończy się na iOS 12).

Oto wszelkie wiadomości, które posiadamy na temat iOS 13 w tej chwili.

Kompatybilność

Firma Apple słynie z bardzo dobrego wsparcia dla swoich urządzeń. Nawet starsze kilkuletnie urządzenia mobilne dostają aktualizację do nowszych wersji systemu iOS. Obecnie iOS 12 wspierany jest na następujących urządzeniach:

 • iPhone 5s oraz nowsze
 • iPad Pro (wszystkie modele)
 • iPad mini (2 generacja i nowsze)
 • iPad Air (wszystkie generacje)
 • iPad 9,7 cala (modele z 2017 i 2018)
 • iPod touch 6 generacji

Obecnie najstarsze urządzenia, które nadal dostają aktualizacje oprogramowania to iPhone 5s, iPad mini 2 oraz iPad Air. Wszystkie te urządzenia pochodzą z 2013 roku, co oznacza, że przez ponad 5 lat dostawały aktualizacje. Dla porównania flagowy smartfon z Androidem Google Nexus 5 z 2013 roku ostatnią aktualizację systemu dostał pod koniec 2015 roku.

W zeszłym roku Apple przedłużyło wsparcie dla starszych produktów - każde urządzenie wspierające iOS 11 dostało aktualizację do iOS 12.

W tym roku możemy być pewni, że urządzenia z procesorem Apple A7 (pierwszym mobilnym 64 bitowym układem Apple) nie zostaną zaktualizowane do iOS 12. Jest to iPhone 5s, iPad Air pierwszej generacji oraz iPad mini drugiej generacji.

W internecie krążą jednak plotki, jakoby Apple znacząco chciało uciąć wsparcie dla części starszych urządzeń. Jeżeli plotki się potwierdzą również o wiele młodsze urządzenia mogą zostać pozbawione wsparcia. Mowa między innymi o iPhone SE oraz 6s, czyli nadal bardzo popularnych smartfonach.

Najczarniejszy scenariusz nie jest zbytnio optymistyczny. Założyć można, że posiadacze urządzeń z drugiej połowy 2016 roku (iPhone 7/7 Plus) z pewnością dostaną aktualizację do iOS 13, ale trudno jest nam uwierzyć, aby Apple w rzeczywistości zamierzał odciąć od aktualizacji tyle urządzeń, które są nadal używane przez miliony użytkowników.

Data premiery

Apple oficjalnie zaprezentuje nowy mobilny system operacyjny iOS 13 3 czerwca 2019 roku w San Jose na konferencji prasowej rozpoczynającej WWDC.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

Wszystkie coroczne aktualizacje systemów od Apple odbywają się zgodnie z przewidywalnym i powtarzalnym od kilku lat harmonogramem, więc jesteśmy w stanie dosyć dokładnie przewidzieć, kiedy finalna wersja oprogramowania zostanie udostępniona dla użytkowników.

 • 3 czerwca 2019 roku Apple ogłosi i zademonstruje iOS 13 na konferencji WWDC 2019
 • Pierwsza beta dla deweloperów ukaże się tego samego dnia chwilę po oficjalnej prezentacji
 • Lipiec 2019 - Wprowadzona zostanie publiczna beta dostępna dla wszystkich użytkowników (po zarejestrowaniu), który chcą przetestować nowe oprogramowanie przed oficjalnym udostępnieniem.
 • Lipiec - Sierpień 2019 - Podczas wakacji Apple będzie dopracowywał nowy system operacyjny i udostępniał kolejne wersje beta dla użytkowników, które stopniowo będą posiadały co raz mniej błędów. Na tym etapie firma może delikatnie modyfikować wygląd interfejsu. Wersje beta dla programistów pojawiają się nieco wcześniej, niż te przewidziane dla użytkowników chcących przetestować najnowsze oprogramowanie.
 • Wrzesień 2019 - Udostępniona zostanie finalna wersja systemu operacyjnego iOS 13 (Golden Master). Po kilku-kilkunastu dniach to samo oprogramowanie zostanie udostępnione dla wszystkich użytkowników. Będzie ono także preinstalowane na nowych modelach iPhone'a, które zostaną zaprezentowane we wrześniu.

Później od września 2019 roku do 2012 roku Apple nadal będzie udoskonalać iOS 13 oraz wprowadzać nowe aktualizacje np. 13.1, które zaoferują nowe funkcjonalności.

Jak będzie się nazywał nowy system?

iOS w przeciwieństwie do systemu macOS oznaczany jest jedynie liczbą, co oznacza, że jego oficjalna nazwa to po prostu iOS 13. Jeżeli bardzo Cię to interesuje, to nazwa kodowa iOS 13 to Yukon, ale jest to tylko i wyłączenie wewnętrzne oznaczenie.

Czego możemy się spodziewać po iOS 13?

Mamy nadzieję, że liczba 13 będzie szczęśliwa dla posiadaczy urządzeń mobilnych od Apple.

Raporty wskazują, że wiele planowanych dla iOS 12 funkcji zostało odroczonych do czasu premiery iOS 13. Jesteśmy w stanie w to uwierzyć, ponieważ Apple musiało skupić się na poprawkach stabilności i naprawieniu błędów, przez co firma nie miała zbyt wiele czasu na rozwijanie nowych funkcji.

iPad jako dodatkowy ekran dla komputera Mac

Raport Bloomberga z maja 2019 roku wskazuje, że w iOS 13 może pojawić się opcja, która umożliwi wykorzystanie iPad'a, jako dodatkowego ekranu dla komputera Mac. Dodatkowo zaimplementowane mają być funkcje interakcji z komputerem Mac za pomocą iPada oraz Apple Pencil.

Siri nadrabia straty względem Asystenta Google

Siri to pierwszy inteligenty asystent głosowy, jaki zawitał na smartfony. Stało się to w 2011 roku podczas premiery iPhone'a 4s. Niestety od tego czasu nie zmieniło się tak wiele, jakbyśmy myśleli. Co prawda Siri dostała kilka ważnych ulepszeń przy okazji premiery iOS 12, jak np. nowy wygląd skrótów, ale potrzebne są dużo bardziej gruntowne zmiany. Po tym, jak zespół do spraw Siri został rozszerzony, a Apple zatrudniło byłego szefa AI z Google możemy spodziewać się, że więcej zmian zostanie zaprezentowanych wraz z iOS 13.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: macworld.co.uk

Wniosek patentowy firmy Apple wskazuje, że Siri może wkrótce zaoferować użytkownikom sposób personalizacji odpowiedzi na odrzucone połączenie, którego akurat nie mogą oni odebrać.

Drzemka dla powiadomień

Bloomberg uważa, że w następnej wersji systemu iOS Apple może dodać nowe funkcje dotyczące drzemki powiadomień.

Obecnie jesteśmy ograniczeni do przypomnienia za 5 minut, godzinę lub następnego dnia.

Ulepszone wyszukiwanie Emoji

Jeremy Burge - twórca Światowego Dnia Emoji wezwał firmę Apple do poprawy wyszukiwarki Emoji w systemie iOS. Na swoim blogu Burge wyjaśnia, że w chwili obecnej wyszukiwarka działa źle, a wyniki wyszukiwania rozmijają się z tym, co użytkownik oczekuje zobaczyć.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: macworld.co.uk

Konta użytkowników

iPhone jest w przeważającej większości urządzeniem osobistym, ale z iPad'em jest już inaczej. Wprowadzenie kont użytkowników dla tabletów Apple może być przydatne dla rodziców udostępniających tablet dzieciom lub dla pracowników w przedsiębiorstwach. Korporacje od lat pytają o konta użytkowników.

Nowe funkcje dotyczące wiadomości

Raport Bloomberga odnosi się do ulepszeń funkcji społecznościowych systemu iOS, które mają pozwolić na skuteczniejsze łączenie poszczególnych kontaktów. Według Bloomberga Apple może zebrać całą historię komunikacji pomiędzy dwoma osobami z różnych aplikacji w jednym miejscu.

Inteligentne Wi-Fi

Wiele urządzeń z Androidem od dawna posiada funkcje inteligentnego łączenia i przełączania się pomiędzy siecią Wi-Fi oraz komórkową. Funkcjonalność ta obejmuje szereg elementów takich, jak priorytetowe traktowanie połączeń oferujących lepszy zasięg i jakość połączenia lub możliwość automatycznego włączenie i wyłączenia modułu Wi-Fi w zależności od lokalizacji.

Z chęcią zobaczylibyśmy taką funkcję w iOS 13. Mogłaby ona pozwolić na wydłużenie czasu pracy na baterii urządzeń mobilnych od Apple.

Możliwość zmiany rozdzielczości wideo w aplikacji

Obecnie wszystkie nowe iPhone'y dostępne w sprzedaży umożliwiają nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę oraz w standardowym Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Problemem jest jednak zmiana rozdzielczości, której nie można łatwo zmienić z poziomu aplikacji Aparat. Aby zmienić rozdzielczość nagrywanego wideo należy udać się do Ustawień, w których znajdziemy opcję zmiany rozdzielczości nagrywanych filmów.

Niektóre sytuacje takie, jak nagrywanie wideo w słabym oświetleniu wymagają mniejszej liczby klatek na sekundę (mniej klatek oznacza większą ilość światła), a ręczna zmiana rozdzielczości zajmie wprawionemu użytkownikowi co najmniej kilkanaście sekund. To spora wada. Chcielibyśmy zobaczyć możliwość szybkiej zmiany rozdzielczości i ilości klatek na sekundę bezpośrednio w aplikacji aparat.

Nie pogniewalibyśmy się również, gdyby Apple umożliwiło wykonywanie fotografii w formacie RAW, co jest możliwe na urządzeniach z systemem operacyjnym Android.

Możliwość zmiany rozdzielczości wideo w aplikacji

System iOS umożliwia wyświetlanie ulubionych kontaktów, ale nie wiedzieć czemu opcja ta jest dostępna tylko i wyłącznie w aplikacji telefon. W iOS 13 chcielibyśmy zobaczyć możliwość przeglądania i edytowania ulubionych kontaktów w aplikacji kontakty. W końcu czasami chcemy mieć szybki dostęp do ulubionych kontaktów nie tylko po to, aby wykonać połączenie.

Zmiany w obrębie wprowadzania tekstu

Bloomberg powołując się na ludzi posiadających dostęp do informacji dotyczących nowych aktualizacji systemu iOS informuje, że Apple testuje nową klawiaturę, która może zostać wprowadzona przy okazji aktualizacji systemu iOS do wersji 13. Ma ona pozwolić na wygodne wprowadzanie tekstu za pomocą przeciągania. Rozwiązanie to znamy z klawiatury Swype oraz SwiftKey.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: macworld.co.uk

Połączenie iOS z MacOS

Od dłuższego czasu wiemy, że Apple pracuje nad zwiększeniem kompatybilności pomiędzy swoimi systemami operacyjnymi na komputery oraz urządzenia mobilne. Być może będziesz mógł uruchomić aplikacje dla systemu macOS na iPad'zie i na odwrót, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Już w grudniu 2017 roku Bloomberg napisał, że Apple planuje połączyć aplikacje z iPhone'a, iPad'a oraz komputerów Mac w ramach tajnego projektu Marzipan.

Zródła Bloomberga twierdzą, że programiści będą mogli zaprojektować jedną aplikację, które po wprowadzeniu niewielkich zmian w kodzie będzie mogła zostać uruchomiona zarówno na komputerze Mac, iPhone'ie, jak i iPad'zie.

Raport Daring'a Fireball'a z końca kwietnia 2018 roku głosił, że projekt został wstrzymany do 2019 roku. Jak wiemy Apple w 2018 roku skupiało się na poprawianiu błędów i zwiększeniu stabilności swojego mobilnego systemu operacyjnego iOS.

Jedno jest pewne Apple nie planuje połączyć iOS z macOS w jeden system operacyjny tak, jak Microsoft próbował to zrobić z Windowsem 10. Tim Cook jasno wyraził swoje stanowisko w tej sprawie ucinając jakiekolwiek plotki dotyczące połączenia obu systemów w jeden.

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: macworld.co.uk

Tryb ciemny

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

Przypuszczanie nowy iOS zostanie wyposażony w tryb ciemny, który będzie działał w taki sam sposób, jak w systemie macOS z ciemniejszymi tapetami oraz ciemniejszym tłem aplikacji systemowych z jasnymi czcionkami. W artykule Bloomberga skupiającym się na nowych modelach iPhone'a, Mark Gurman informuje, że tryb ciemny pojawi się wraz z iOS 13.

Prawdopodobne? Tak. Tryb ciemny jest już obecny na komputerach Mac, więc kwestią czasu jest jego przeniesienie na urządzenia mobilne. Dodatkowym benefitem wprowadzenia motywu ciemnego może być zmniejszenie zużycie energii w iPhone'ach wyposażonych w ekrany OLED.

Ulepszenie CarPlay

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

Bloomberg twierdzi także, że w iOS Apple ulepszy działanie CarPlay. Niestety brakuje nam jakichkolwiek szczegółów i nie wiemy, jak mogłyby wyglądać rzekome ulepszenia oraz czego mogłyby dotyczyć. Najbardziej prawdopodobne jest odświeżenie interfejsu, który pozostał niezmieniony od czasu prezentacji CarPlay oraz udostępnienie nowych narzędzi programistycznych dla twórców aplikacji.

Prawdopodobne? Plotki na temat zmian w CarPlay pojawiały się już przy okazji premiery iOS 12, lecz nic takiego się nie stało, więc ta informacja może oznaczać, że Apple faktycznie nadal pracuje nad ulepszeniem CarPlay.

Aktualizacja z myślą o tabletach iPad

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

Według Bloomberga wiele nowych funkcji zawartych w iOS ma być wprowadzone specjalnie dla iPad'a. Obejmują one między innymi nowy wygląd ekranu głównego, możliwość korzystania z jednej aplikacji w wielu oknach oraz ulepszone zarządzanie plikami.

W kwietniu programista Steve Throughton-Smith poinformował za pomocą swojego konta na Twitterze, że iPad z zainstalowanym iOS 13 będzie obsługiwał nawigację po systemie przy użyciu myszy.

Prawdopodobne? Z chęcią zobaczylibyśmy te ulepszenia. Ekran domowy znany z iPhone'a na 12,9 calowym iPad Pro wygląda śmiesznie, a zarządzanie plikami w obecnej formie jest bardzo niedopracowane i mało funkcjonalne. Zmiany w systemie pod kątem iPad'a mają sens i mamy nadzieje, że są priorytetowe dla Apple.

Nowy gest powrotu

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

9to5Mac informuje, że wraz z iOS 13 standardowy gest cofania wprowadzonego tekstu może zostać zamieniony na dotknięcie trzema palcami w obrębie klawiatury, po czym możliwe będzie przeciągnięcie w lewo lub w prawo, aby cofnąć/wykonać ponownie czynność.

Prawdopodobne? Taki gest ma wiele sensu i byłby mile widziany. Co jednak w przypadku, gdy korzystamy z aplikacji, która nie używa klawiatury np. do edycji zdjęć?

Łatwiejsze zarządzanie czcionkami

Użytkownicy iOS korzystający z niestandardowych czcionek są często bardzo sfrustrowani, skomplikowanym procesem zarządzania nimi. Musisz zainstalować niestandardowy profil (tak samo, jak w przypadku instalacji beta wersji systemu iOS). 9to5mac informuje, że w przypadku iOS 13 sposób ten zostanie zamieniony za pomocą standardowego menadżera czcionek w ustawieniach.

Prawdopodobne? Apple pozycjonuje iPad'a Pro jako zamiennik laptopa dla niektórych klientów. Niestety, ale system iOS posiada wiele ograniczeń jak. np. wymienione wyżej utrudnione zarządzanie czcionkami, które skutecznie utrudniają wykorzystanie iPad'a w kreatywnych aplikacjach takich, jak edytory foto i wideo. iOS 13 wydaje się eliminować niektóre z tych niedogodności.

Nowy interfejs głośności

iOS 13 - wszystko, co musisz o nim wiedzieć [13.05.2019]

Źródło: apple

Wskaźnik poziomu głośności w systemie iOS od lat pozostaje niezmieniony. Według 9to5Mac ma to się zmienić wraz z prezentacją nowej wersji systemu.

Prawdopodobne? Spodziewaliśmy się już nowego wskaźnika głośności przed premierą iOS 10, iOS 11 oraz iOS 12. Czekamy nadal i mamy nadzieję, że Apple w końcu weźmie się za zmianę tego elementu.

Zmiany dla deweloperów

Każda nowa wersja systemu iOS wprowadza zmiany w narzędziach wykorzystywanych przez programistów do tworzenia aplikacji. iOS nie będzie wyjątkiem w tym wypadku.

9to5Mac informuje, że posiada informacje ze źródeł zbliżonych do producenta, jakoby owe narzędzia programistyczne miały wprowadzić kilka dużych usprawnień.

Siri ma zostać ulepszona, aby nadrobić swoje straty względem Asystenta Google. ARKit ma poprawić się za pomocą możliwości wykrywania ludzkich postaw i łatwiejszej obsługi, a programiści będą mieli większą kontrolę nad silnikiem wibracyjnym Taptic Engine w iPhone 7 oraz nowszych. Aplikacje wykorzystujące moduł NFC będą obsługiwać większą liczbę formatów. Programy wykorzystujące narzędzie Core ML do maszynowego uczenia będą w stanie poprawić swoją efektywność za pomocą lepszego wykorzystanie Neural Engine. Dodatkowo oczekujemy dużych zmian w związku z wprowadzeniem technologii "Marzipan", która ma umożliwiać łatwe przenoszenie aplikacji z iOS na komputery z systemem macOS.

Prawdopodobne? Wszystkie te funkcje wydają się być prawdopodobne. Mamy wielką nadzieję na ulepszoną Siri oraz dalsze zwiększenie kompatybilności pomiędzy systemami od Apple poprzez wprowadzenia możliwości uruchamiania aplikacji z iOS na komputerach Mac.