iOS 14 - funkcje, kompatybilność, data premiery

Posiadasz iPhone'a? Sprawdź, czy Twoje urządzenie otrzyma aktualizację, kiedy iOS 14 zostanie zaprezentowany oraz jakich nowych funkcji możesz się spodziewać.


Zbliża się czerwiec - miesiąc, w którym Apple prezentuje nowe wersje swoich systemów operacyjnych. W zeszłym roku zaprezentowano iOS 13, który dostarczył użytkownikom iPhone'a mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń. Pomimo tego w systemie iOS nadal są elementy, które wypadałoby poprawić.

Logo iOS 14 (niepotwierdzone)

Źródło: macworld.com

Nadal istnieje wiele funkcji, które uczyniłyby iPhone'a dużo bardziej użytecznym. Poniżej przedstawiamy funkcji, jaki chcielibyśmy, aby pojawiły się w iOS 14. Informujemy również o kompatybilności z poszczególnymi urządzeniami oraz dacie premiery wersji beta i finalnej wersji oprogramowania.

Większa niezawodność

Niestety Apple na przestrzeni ostatnich lat mocno nadszarpnęło swoją reputację. Pierwsze wersje iOS 12 oraz iOS 13 były mocno niestabilne i pełne drobnych błędów, które utrudniały, a czasami wręcz uniemożliwiały korzystanie z telefonu.

Plotki głoszą, że Apple cały czas pracuje nad poprawą niezawodności, a iOS 14 ma zostać zaprezentowany jako stabilny i wydajny system operacyjny dla urządzeń mobilnych.

Obecnie priorytetem Apple jest dostarczenie bezproblemowego i płynnie działającego systemu operacyjnego.

Bardzo możliwe, że w związku ze położeniem nacisku na niezawodność nie wszystkie funkcje zostaną udostępnione w jednocześnie.

Inteligenta Siri z obsługą większej ilości języków

Apple jako pierwsza firma udostępniła inteligentnego asystenta głosowego - Siri już w 2011 roku podczas prezentacji iPhone'a 4s. Niestety od dziewięciu lat Siri niewiele się zmieniała, a konkurencja zrobiła ogromne kroki na przód. Apple oczywiście co roku modyfikuje swojego asystenta głosowego, ale nadal pozostaje o krok za konkurencją.

Oczekujemy, że Siri w iOS 14 stanie się znacznie bardziej inteligenta. Rozwiązanie powinno zostać dobrze zintegrowane z HomeKit i SiriKit.

Chcielibyśmy również aby w Siri w końcu pojawiła się obsługa w języku polskim, ale jest to raczej mało prawdopodobne.

Siri bardzo potrzebuje lepszego systemu rozpoznawania głosu, szybszych czasów reakcji i bardziej rzeczowych odpowiedzi, niż dotychczas.

Lepsza aplikacja aparatu w każdym modelu iPhone'a

Wraz z premierą iPhone'a 11 oraz iOS 13 Apple zaprezentowało lekko zmodyfikowaną aplikację aparatu. Niestety wszystkie zmiany, jakie się w niej pojawiły dostępne są jedynie na iPhone 11. Mowa o płynnym przybliżaniu, precyzyjnym sterowaniu zoomem oraz możliwością zmiany rozdzielczości nagrywania bez konieczności przechodzenia do aplikacji aparatu.

Aplikacja Aparat w iOS 13.2

Źródło: macworld.com

Przydałby się również tryb nocny w starszych modelach iPhone'a, ale Apple celowo nie udostępnia tej funkcji, aby zachęcić do zakupu nowszego modelu.

W iOS 14 chcielibyśmy zobaczyć dalsze ulepszenia aplikacji aparatu. iPhone'owi bardzo brakuje prawdziwego trybu Pro z możliwością dostosowania parametrów do własnych potrzeb.

Udoskonalony ekran główny

Prawda jest taka, że iOS od wielu lat nie otrzymał zmodyfikowanego ekranu startowego. Od premiery iOS 7 minęło prawie 7 lat, a przez ten okres czasu iPhone'y znacznie urosły. Obecnie ekran domowy jest słabo zagospodarowany na większych modelach iPhone'a.

Apple z pewnością nie zrezygnuje z klasycznej siatki ikon, ale z chęcią zobaczylibyśmy nowe API dla programistów, które pozwoliłoby na wprowadzenie dynamicznych ikon na aplikacje firm trzecich. Jeżeli jest to niemożliwe wystarczyłoby udostępnienie możliwości zmiany ikon w trybie dzień/noc.

Apple mogłoby na stałe umieścić pasek wyszukiwania Spotlight w większych modelach iPhone'a.

Ulepszone powiadomienia

Powiadomienia w systemie iOS zostały zaprojektowane w ostatniej chwili. Niestety jest to widoczne podczas korzystania z iPhone'a.

Ustawienia powiadomień w iOS 13

Źródło: macworld.com

Systemowi iOS potrzebny jest nowy, ulepszony system powiadomień ze zmodyfikowanym centrum powiadomień.

Always-on-Display

iPhone od początku swojego istnienia nie posiada diody powiadomień. Jest to niezwykle uciążliwe, szczególnie, jeżeli kiedykolwiek korzystaliśmy ze smartfona z Androidem, który posiadał to rozwiązanie.

Always-on-Display w Androidzie

Źródło: macworld.com

Rozwiązaniem tego problemu jest Always-on-Display. Stale włączony ekran dostępny jest już w najnowszej wersji Apple Watch Series 5 z ekranem OLED. Również wybrane modele iPhone'a posiadają wyświetlacze OLED, które pozwalają na łatwą implementację Always-on-Display bez znacznego pogorszenia żywotności baterii.

Premiera trybu Always-on-Display w iOS 14 zważywszy na premierą iPhone'ów 12, które będą posiadały panele OLED byłaby świetnym rozwiązaniem.

Nagrywanie połączeń

Rozwiązanie to dostępne jest w smartfonach z Androidem od wielu lat. Niestety iPhone'y nadal nie mają takiej możliwości.

Niestety w tym przypadku problemem jest legalność tego rozwiązania w poszczególnych krajach, co może rodzić ogromne komplikacje.

Mimo wszystko chcielibyśmy, aby Apple spróbowało zaimplementować nagrywanie rozmów w iOS 14.

Zintegrowany Shazam

Apple w 2018 roku kupiło Shazam, ale poza zintegrowaniem usługi z Apple Music i dodaniem reklam nie zdecydowano się na implementację.

Logo Shazam

Z technicznego punktu widzenia Shazam zintegrowany jest z Siri, ale poza tym konieczne jest zainstalowanie aplikacji z App Store, aby móc rozpoznawać piosenki.

Apple powinno zintegrować Shazam z systemem iOS

Zmiana domyślnych aplikacji

To kolejna prosta rzecz, której mocno brakuje w systemie iOS.

Apple nadal nie pozwala na ustawienia aplikacji domyślnych takich, jak mapy, przeglądarka sieciowa czy klient poczty e-mail.

W iOS 14 Apple powinno umożliwić nam wybranie domyślnych aplikacji.

Data premiery

Tegoroczna premiera nowych systemów operacyjnych od Apple została nieco przesunięta. Wszystko przez pandemią koronawirusa. Wydarzenie WWDC 2020 odbędzie się dopiero 22 czerwca 2020 roku. Wtedy zobaczymy pierwszą, deweloperską wersję beta systemu iOS 14. Po kilku tygodniach Apple udostępni otwarte beta testy dla wszystkich zainteresowanych, a finalna wersja systemu operacyjnego pojawi się w połowie września.

Kompatybilność

Apple znane jest z długoletniego wsparcia dla swoich urządzeń. Nie inaczej będzie w tym roku. System iOS 14 zostanie udostępniony na sporą liczbę urządzeń.

Spodziewamy się, ze iOS 14 kompatybilny będzie z iPhone'm 7 oraz nowszymi.

Możliwe, że Apple udostępni iOS 14 na iPhone'a 6s i SE, ale nie jest to pewne.

iOS 14 - funkcje, kompatybilność, data premiery

Interesujesz się iPhone'm 12. Sprawdź najnowsze informacje o nadchodzącym smartfonie z Cupertino.

Nie chcesz czekać na premierę nowego iPhone'a. Sprawdź najlepsze oferty na iPhone'a 11.

Tekst powstał na podstawie materiału z MacWorld.