iOS 14 jeszcze bezpieczniejszy! Koniec ze śledzeniem użytkowników

Apple przygotowuje się do wprowadzenia funkcji App Tracking Transparency. Nowe rozwiązanie uniemożliwi aplikacjom firm trzecich śledzenie tego, co robimy na smartfonach. Nowa opcja pojawi się wiosną tego roku.

Apple ostatnimi czasy mocno dba o ochronę prywatności oraz bezpieczeństwa swoich użytkowników. Po nowych ustawieniach prywatności, które jasno pokazują, jakie uprawnienia posiada dana aplikacja oraz jakie dane o użytkowniku może gromadzić czas na kolejny cios dla firm, które żyją z gromadzenia ogromnych ilości danych o swoich użytkownikach.

Funkcja App Tracking Transparency

Funkcja App Tracking Transparency

Z okazji Światowego Dnia Prywatności Danych, który odbywa się 28 stycznia, Apple ogłosiło wprowadzenie nowej funkcji App Tracking Transparency. Pojawi się ona na urządzeniach z systemem operacyjnym iOS oraz iPad OS na początku wiosny. Przy okazji udostępniono raport "Dzień z życia Twoich danych" (raport w języku angielskim dostępny jest tutaj), który idealnie obrazują jak firmy przechwytują dane użytkowników poprzez strony WWW oraz aplikacje.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • iPhone 13 już dziś w świetnej promocji! Sprawdź oferty popularnych sklepów [28.07.2023]

Wiceprezes Apple Craig Federighi w oświadczeniu prasowym przekazał, że celem Apple jest stworzenie technologii, która pozwala zachować informacje o użytkowniku bez przekazywania ich podmiotom trzecim. Nowy raport, który został udostępniony przy okazji ma pomóc zobrazować użytkownikom w jaki sposób popularne firmy, aplikacje i usługi gromadzą ich dane.

Apple pracuje nad nową funkcją, która spowoduje, że śledzenie stanie się mniej uciążliwe. Mowa o App Tracking Transparency. Najnowsze rozwiązanie będzie wymagać od aplikacji, aby uzyskała pozwolenie użytkownika na śledzenie go w innych aplikacjach i witrynach. Dodatkowo w Ustawieniach pojawi się nowa zakładka, która pozwoli w dowolnej chwili zaktualizować ustawienia dla wybranych aplikacji.

Facebook, który słynie z rewelacyjnego systemu śledzenia użytkowników już odpowiedział na nową funkcję wprowadzaną przez Apple. Największy portal społecznościowy na świecie jest mocno zaniepokojony ostatnimi działaniami firmy Apple, które znacząco utrudniają gromadzenie danych.

Funkcja App Tracking Transparency pojawi się wiosną. Prawdopodobnie zostanie udostępniona wraz z nową wersją systemu iOS 14.5 oraz iPadOS 14.5.

Źródło: 9to5mac.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: