iOS 14 oficjalnie - koniecznie sprawdź te funkcje

iOS 14 to uaktualnienie, które poniekąd (w dłuższej perspektywie czasu) zmieni sposób, w jaki korzystamy z naszych smartfonów. Sprawdź, na jakie nowości warto zwrócić uwagę.


Po kilkugodzinnym opóźnieniu, chwilę po godzinie 22:00, 16 września 2020 roku Apple udostępniło finalną wersję systemu operacyjnego iOS 14. Premiera poprzedzona była trzema miesiącami beta testów, podczas których sprawdzałem, jakie nowości oferuje czternaste już wydanie iOS'a.

iOS 14

iOS 14

Po kilkudziesięciu dniach z wersją beta wiem już na jakie funkcje warto zwrócić uwagę. Poniżej znajdziesz listę użytecznych nowości, z którymi warto się zapoznać.

Jeżeli nie zaktualizowałeś jeszcze swojego urządzenia przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik. Pokazujemy w nim, jak zainstalować iOS 14.

Widgety na ekranie głównym

Obsługa Widgetów na ekranie głównym to według mnie jedna z najważniejszych nowości, jakie pojawiły się w iOS 14. To także jedna z funkcji, którą polubiłem najbardziej.

Widgety można dodawać poprzez chwilowe przytrzymanie palca na wybranej aplikacji i kliknięciu ikonki + w lewym górnym rogu. Istnieje możliwość dowolnego mieszania widgetów oraz aplikacji. Osobiście stworzyłem nową zakładkę, w której przechowuje najważniejsze widgety. Efekt widoczny jest poniżej.

iOS 14 oficjalnie - koniecznie sprawdź te funkcje

Menu z aplikacjami

W iOS 14 pojawiło się również klasyczne menu z aplikacjami, które doskonale znamy z Androida. Osobiście zupełnie nie korzystam z tego rozwiązania, ponieważ wystarcza mi wyszukiwarka oraz odpowiednie ułożenie aplikacji na ekranach domowych, ale znam wielu użytkowników, którzy nie mogli doczekać się implementacji tego rozwiązania.

iOS 14 oficjalnie - koniecznie sprawdź te funkcje

Aplikacje są automatycznie gromadzone w folderach takich jak Ostatnio dodane, Społeczności, Rozrywka, Biurowe i finansowe itd. Muszę przyznać, że Apple dopracowało algorytmy - wszystkie aplikacje są idealnie segregowane według pełnionych przez nie funkcji.

Picture in Picture

Po latach Apple postanowiło zaimplementować funkcję Picture in Picture w iOS. Oznacza to, że od teraz możemy oglądać filmiki na Youtube wykonując jednocześnie inną czynność - np. przeglądając internet.

YouTube w 4K

Przechodząc już do samego Youtube Apple w końcu dodało opcję oglądania filmów w rozdzielczości 4K. Dotychczas (w systemie iOS 13) maksymalna rozdzielczość była ograniczona do Full HD.

Nowe powiadomienia Siri oraz Telefonu

iOS 14 wprowadza również nowy interfejs Siri oraz Telefonu. Od teraz elementy te nie zajmują całej powierzchni ekranu. Oznacza to, że wywołanie Siri lub połączenie przychodzące nie przerwie nam aktualnie wykonywanych czynności.

iOS 14 oficjalnie - koniecznie sprawdź te funkcje

Zmiana aplikacji domyślnych

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po instalacji iOS 14 aplikacja Safari oraz Mail nie były już domyślną przeglądarką sieciową oraz klientem e-mail na naszym iPhone. Pierwszą przeglądarką która wspiera najnowszą funkcję jest Google Chrome.

Wyszukiwarka Emoji

iOS 14 wprowadza świetną funkcję która ułatwi korzystanie z Emoji. Chodzi oczywiście o wbudowaną wyszukiwarkę, która pozwoli szybko znaleźć interesująca nas emotkę.

iOS 14 oficjalnie - koniecznie sprawdź te funkcje

Lepsza obsługa słuchawek AirPods

Z aktualizacji do iOS 14 podwójnie ucieszą się posiadacze słuchawek AirPods. Najnowsza wersja systemu operacyjnego umożliwia obsługę dźwięku przestrzennego oraz automatyczne przełączanie urządzeń.

Obsługa dźwięku przestrzennego pojawia się tylko i wyłącznie na słuchawkach AirPods Pro po aktualizacji oprogramowania układowego.

Dodatkowo po aktualizacji system iOS 14 informował będzie o niskim poziomie naładowania słuchawek AirPods.