iOS 15.0.2 łata niebezpieczne luki - zainstaluj go jak najszybciej!

Najnowsza aktualizacja rozwojowa iOS 15.0.2 łata błędy związane z CarPlay i MagSafe, ale jej głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa związana z odkryciem luki zero-day.

Apple wczoraj w godzinach wieczornych wydało niewielkie aktualizacje przyrostowe dla iOS 15 oraz iPadOS 15. Firma chwali się, że wprowadzono poprawki błędów oraz ważne uaktualnienia zabezpieczeń.

Smartfony iPhone 12 i iPhone 13
Źródło: macworld.com

Smartfony iPhone 12 i iPhone 13

Źródło: macworld.com

iOS 15.0.2 usuwa błąd związany z usuwaniem zdjeć po usunięciu wątku w Wiadomościach. Rozwiązał się również problem z aplikacją Find My oraz niewidocznymi AirTagami. Ucieszą się również posiadacze samochodów z CarPlay - poprawiono stabilność działania systemu operacyjnego.

Zobacz również:

Apple wyeliminowało także problem z przywracaniem smartfonów iPhone 13 z kopii zapasowej.

iPadOS 15.0.2

iPadOS 15.0.2

Najważniejszą zmianą jest jednak załatanie nowo odkrytej luki zero-day. Mowa o problemie związanym z IOMobileFrameBuffer. Hakerzy mogli wykorzystać błąd w oprogramowaniu, aby uzyskać dostęp do dowolnego kawałku kodu z uprawnieniami roota na urządzeniach docelowych. Oznacza to, że po przejęciu można uzyskać pełną kontrolę nad telefonem/tabletem.

Według Apple luka została odkryta przez anonimowego badacza bezpieczeństwa. Otrzymała oznaczenie CVE-2021-30883. To właśnie dla poprawek związanych z IOMobileFrameBuffer wszyscy użytkownicy sprzętów z iOS i iPadOS powinni jak najszybciej zaktualizować swoje smartfony i tablety.