iOS 15 - czy powinieneś instalować wersję beta?

Apple uruchomiło otwarte beta testy oprogramowania iOS 15 oraz iPadOS 15. Sprawdź, czy warto dołączać do testów i podjąć ryzyko już teraz.

Dzisiaj Apple oficjalnie uruchomiło pierwsze publiczne beta testy oprogramowania iOS 15 oraz iPadOS 15. Pomimo tego, że bety są ogólnodostępne, nie znaczy to od razu, że trzeba je natychmiast pobierać. Należy liczyć się z tym, że, jak to wersje beta, mogą być pełne błędów i niedociągnięć, które mogą sprawić, że wasze urządzenia przestaną działać w optymalny sposób. Zanim zdecydujecie się na instalację tego typu oprogramowania, warto się zabezpieczyć i wykonać przed tym kilka ważnych czynności.

Pierwszą z nich jest wykonanie kopii zapasowej wszystkich danych, które znajdują się na smartfonie, lub tablecie, którego oprogramowanie chcecie zaktualizować. Większość użytkowników iPhone'ów (chociaż pewnie dotyczy to także osób korzystających z innych urządzeń) zapewne tworzy backupy zbyt rzadko, albo wcale, więc tym bardziej trzeba o tym pamiętać decydując się na pobranie bety iOS 15. Jeżeli zdecydujemy się później na powrót do starszej wersji oprogramowania, coś zawsze może pójść nie tak, w efekcie czego możemy utracić część danych. Stworzenie kopii zapasowej rozwiąże ten problem.

Zobacz również:

  • Kolejne problemy z Face ID, tym razem wśród poważnie chorych użytkowników
  • Apple znów w sądzie! Chodzi o... ładowarki
  • Apple bada zamiast łatać - iOS 15 wciąż z poważnymi lukami

Przypomina nam także o tym samo Apple. Na stronie amerykańskiego giganta możemy znaleźć dość długie ostrzeżenie, w którym uczula nas, abyśmy zachowali nasze dane przed wzięciem udziału w teście wersji beta oprogramowania. Przypomina także, że jest to wciąż wersja testowa, która może zawierać błędy oraz nieścisłości. Sugeruje nam też, żebyśmy do beta testów nie używali naszego głównego urządzenia, a, jeżeli posiadamy taką możliwość, skorzystali z zapasowego telefonu/tabletu.

Skoro mowa o błędach w oprogramowaniu, to czego można się spodziewać po zainstalowaniu iOS 15? Bugów może być mnóstwo i mogą dotyczyć prawie wszystkiego. Niektórzy użytkownicy zauważyli już, że nowy system dużo szybciej wyczerpuje baterię. Napotkali błędy w działaniu aplikacji, jak choćby iCloud, czy HomeKit oraz crashe całego systemu, lub ekranu głównego. Zdarzały się przypadki, w których konieczne było ponowne uruchomienie całego urządzenia tylko po to, aby otworzyć ekran główny.

iOS 15 - czy powinieneś instalować wersję beta?

iOS 15

Na kolejne problemy możemy napotkać, jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z aplikacji zewnętrznych. Oczywiście beta testy są także świetną okazją dla ich producentów, aby sprawdzić kompatybilność ich programów z nowym systemem, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko będzie działało perfekcyjnie od samego początku. Dlatego weźmy na to poprawkę i liczmy się z tym, że po aktualizacji systemu część z zainstalowanych wcześniej aplikacji może nie działać poprawnie, lub nie uruchomić się wcale.

Jeżeli chcecie mimo wszystko sprawdzić wersję beta iOS 15, lub iPadOS 15, to sugerujemy pójść za radą Apple i dokonać tego na zapasowym urządzeniu, jeśli macie taką możliwość. Ograniczycie w ten sposób ewentualne ryzyko utraty ważnych danych. Możecie także poszukać błędów w waszych ulubionych aplikacjach i funkcjach bez większego ryzyka i na podstawie tego zdecydować, czy opłaca się instalować betę oprogramowania także na waszym głównym tablecie, lub smartfonie. W przypadku posiadania jednego iPhone'a i jednego iPada, nie instalujcie bety systemów na obu jednocześnie! Upewnijcie się, że systemy są stabilne i ewentualnie wtedy podejmijcie decyzję o wypróbowaniu kolejnego.

Wersja beta systemu iOS 15 wydaje się mimo wszystko dość stabilna, choć oczywiście wciąż daleko jej do niezawodnego działania. Spotkacie się więc z mniejszą, lub większą ilością błędów i niedociągnięć. Jeżeli jednak jesteście zdecydowani na wypróbowanie możliwości nadchodzącego systemu i liczycie się z utrudnieniami w korzystaniu z bety, to możecie zarejestrować się do udziału w testach na stronie Apple.

Zobacz także: iPhone ma już 14 lat! Pamiętasz pierwszą generację?