iOS 15 niewypałem? Konsumenci nie śpieszą się z instalacją

Posiadacze iPhone'a nie są zbytnio zainteresowani instalacją iOS 15. Chodzi o brak istotnych zmian?

W poniedziałek - 20 września 2021 roku firma Apple udostępniła dużą aktualizację rozwojową systemu operacyjnego na iPhone'a. O godzinie 19:00 czasu lokalnego w naszym kraju pojawił się iOS 15.

iOS 15
Źródło: apple.com

iOS 15

Źródło: apple.com

Konstrukcja oprogramowania oraz systemu aktualizacji stosowana przez firmę Apple sprawia, że producent ten zawsze może pochwalić się niezwykle wysokim stopniem adaptacji nowego systemu operacyjnego. Każda aktualizacja iOS wydawana jest w tym samym momencie na wszystkie kompatybilne urządzenia na całym świecie.

Zobacz również:

Zgodnie z najnowszym raportem przeprowadzonym przez Mixpanel w przypadku tegorocznego iOS 15 stopień adaptacji nie jest za wysoki. W środę rano po niecałych dwóch dniach od wprowadzenia na rynek nowe oprogramowanie zostało zainstalowane na zaledwie 8,5% uprawnionych urządzeń. Dla porównania rok temu podczas aktualizacji do iOS 14 w takim samym okresie czasu na instalację zdecydowało się 14,5% osób korzystających z uprawnionych do aktualizacji smartfonów.

Uzyskane dane nie są w pełni oficjalne i dokładne, ale porównywane są z wynikami pozyskanymi w identyczny sposób. Firma Apple nie pochwaliła się oficjalnie liczbami dotyczącymi aktualizacji do iOS 15. Gigant z Cupertino podał jedynie, że w czerwcu 2020 roku system operacyjny iOS 14 został zainstalowany na 85% uprawnionych smartfonów.

Na niższy stopień adaptacji może wpływać brak istotnych nowości z punktu widzenia większości konsumentów oraz co istotniejsze nowy sposób aktualizacji. Apple po raz pierwszy w historii pozwala odroczyć instalację iOS 15 i pozostać przy starszym wydaniu jednocześnie nie tracąc dostępu do aktualizacji zabezpieczeń. Podobny system stosowany jest od kilku lat w komputerach Mac.