iOS 15 - sprawdź, jak przygotować iPhone'a na aktualizację

Duża aktualizacja rozwojowa dla smartfonów Apple pojawi się w poniedziałek - 20 września 2021 roku. Sprawdź, jak przygotować swojego iPhone'a do instalacji iOS 15.


iOS 15 to najnowszy system operacyjny dla smartfonów iPhone. Apple zaprezentowało go w czerwcu 2021 roku na konferencji dla deweloperów Apple WWDC 2021. Po niespełna trzymiesięcznych testach przeprowadzanych przez deweloperów oraz chętnych użytkowników nadszedł czas na udostępnienie finalnej wersji oprogramowania na kompatybilne urządzenia.

Ekran blokady w iOS 15

Ekran blokady w iOS 15

W dzisiejszym materiale pokazujemy jak przygotować iPhone'a do instalacji nowej wersji systemu operacyjnego.

Zobacz również:

Na początku mamy dobrą wiadomość dla wszystkich użytkowników sprzętu od Apple. iOS 15 zainstalujemy na każdym smartfonie, który aktualnie pracuje pod kontrolą iOS 14. Jeżeli zastanawiasz się jakie nowości znajdują się w iOS 15 zapoznaj się z naszą recenzją tego systemu operacyjnego oraz porównaniem z iOS 14.

Aktualizacja do iOS 15 - sprawdź, czy możesz ją zainstalować

Na początku należy upewnić się czy Twoje urządzenie jest kompatybilne z iOS 15.

Pełną listę urządzeń, na których zainstalujemy nowy system znajdziesz poniżej:

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. generacji)
 • iPhone SE (2. generacji)
 • iPod touch (7. generacji)

Oczywiście iOS 15 będzie preinstalowany na smartfonach z rodziny iPhone 13.

iOS 15 - kompatybilne urządzenia

iOS 15 - kompatybilne urządzenia

Aktualizacja do iOS 15 - usuń niepotrzebne aplikacje i pliki

Aktualizacja smartfona do najnowszej wersji oprogramowania układowego to dobry moment na usunięcie zbędnych aplikacji, programów, zdjęć i plików. Warto poświęcić kilkanaście minut na pozbycie się elementów, z których nie korzystamy. Działanie to pozytywnie wpłynie na płynność pracy naszego telefonu.

Aplikacje i gry odinstalujesz z poziomu Ustawień > Ogólne > iPhone (miejsce).

Ustawienia w iOS 14

Ustawienia w iOS 14

Ustawienia > Ogólne

Ustawienia > Ogólne

iPhone obliczający wykorzystanie pamięci masowej

iPhone obliczający wykorzystanie pamięci masowej

Pamiętaj, że do instalacji nowej wersji systemu operacyjnego potrzebujesz kilka gigabajtów wolnego miejsca na dysku. Dokładna ilość waha się w zależności od rodzaju posiadanego telefonu, ale dobrze zabezpieczyć przy najmniej 5 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

Aktualizacja do iOS 15 - wykonaj pełen backup

Przed aktualizacją do kolejnej wersji iOS warto wykonać pełną kopię zapasową. Możesz do tego wykorzystać komputer Mac z Finderem, komputer z Windowsem i iTunes lub chmurę iCloud. Sposób, który wybierzesz nie ma znaczenia - ważne aby wykonać pełną kopię zapasową przed zaktualizowaniem do iOS 15. W razie problemów z nowym oprogramowaniem będziesz mógł bez problemu odtworzyć dane.

Aktualizacja do iOS 15 - naładuj telefon i przygotuj Wi-Fi

Gdy wykonałeś już wcześniejsze kroki zadbaj o to, aby smartfon był naładowany przynajmniej w 75%. Apple deklaruje, że wystarczy 50% poziom naładowania baterii, ale w przypadku starszych urządzeń lepiej naładować je praktycznie do pełna. Warto zadbać również o szybkie i stabilne połączenie z Internetem. Pliki instalacyjne iOS 15 mogą ważyć nawet kilka gigabajtów.

iPhone 12 Pro z iOS 15

iPhone 12 Pro z iOS 15

Uwaga! Zaczekaj kilka dni z aktualizacją do iOS 15

Zamierzasz instalować nowy system od razu po jego debiucie rynkowym. Uwaga! Warto zaczekać kilka dni. Dlaczego? Po pierwsze od razu po debiucie aktualizacji serwery firmy Apple z pewnością spowolnią. Oznacza to, że aktualizację pobierać będziesz nawet kilka godzin. Dodatkowo czekając kilkanaście godzin w razie jakichkolwiek błędów dowiesz się o nich z Internetu, a nie Twojego urządzenia.

AKTUALIZACJA 14.09.2021

Apple już dziś zaprezentuje nowego iPhone'a 13. Spodziewaliśmy się, że firma przy okazji poinformuje o wprowadzeniu na rynek aktualizacji do iOS 15, ale finalnie raczej tak się nie stanie.

iOS 14.8

iOS 14.8

W poniedziałek 13 września 2021 roku Apple niespodziewanie wprowadziło na rynek iOS 14.6, iPadOS 14.6, watchOS 7.6.2 oraz macOS 11.6. Nowe systemy operacyjne łatają poważne luki w zabezpieczeniach. Apple raczej nie wprowadzałoby tych aktualizacji, gdyby na rynku pojawić się dziś miał iOS 15.

Apple zaprezentuje wieczorem nowe modele iPhone'a, a aktualizacja do iOS 15 pojawi się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. iPhone 13 trafi do sprzedaży 24 września 2021 roku - oznacza to, że iOS 15 pojawi się na rynku na pewno chwilę wcześniej. Spodziewamy się, że aktualizacja zostanie udostępniona pomiędzy 20, a 23 września 2021 roku.

AKTAULIZACJA 20.09.2021

Wiemy już, że Apple oficjalne wprowadzi na rynek system operacyjny iOS 15 już dziś - w poniedziałek, 20 września 2021 roku.

SharePlay nie trafi do pierwszej wersji iOS 15
Źródło: apple.com

SharePlay nie trafi do pierwszej wersji iOS 15

Źródło: apple.com

Gigant z Cupertino przekazał, że aktualizacja pojawi się o godzinie 10 AM PST (Pacific Standard Time). Oznacza to, że w Polsce oprogramowanie dostępne będzie od godziny 19:00.

Pamiętaj, że iOS 15 w pierwszej wersji nie zaoferuje kilku flagowych funkcji, które pojawią się dopiero z kolejnymi aktualizacjami. Dodatkowo przez pierwsze godziny prawie na pewno będzie problem z pobraniem aktualizacji. Wszystko ze względu na nadmierne obciążenie serwerów spowodowane udostępnieniem oprogramowania na wszystkie kompatybilne urządzenia w tym samym czasie.

Aktualizacja: 20 września 2021 08:57
Aktualizacja: 14 września 2021 13:22