iOS 6 - nowe mapy, nowe problemy... jak wrócić do Google?

Wraz z wydaniem iOS 6, nowej wersji mobilnego systemu od Apple, gigant z Cupertino zrezygnował z map od Google i postawił na mapy stworzone na podstawie danych kartograficznych firmy Tom Tom. Co z tego wynikło?


iOS 6 oficjalnie zadebiutował 19 września tego roku. Wraz z nim pojawiło się kilka nowości i usprawnień w porównaniu do poprzedniej wersji systemu. Furorę w sieci zrobiła jedna z nich - nowe, własne mapy Apple, zamiast tych dostarczanych przez Google. Furorę bynajmniej nie w pozytywnym znaczeniu. Ale zacznijmy od początku.

Powody zmian

Nie od dziś wiadomo, że na rynku mobilnych urządzeń rządzą Android i iOS. Oba są produkowane przez gigantów tej branży - Google i Apple. Oczywistością jest więc fakt, że jedna firma nie przepada za drugą. Jednym z głównych powodów przejścia na nowe mapy w iOS 6 była chęć uniezależnienia się twórców urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka od swojego największego konkurenta.

Co więcej, szefowie Apple z pewnością woleliby we własnym systemie promować swoje produkty, a nie produkty rywala. Zdaniem serwisu The Verge kolejną przyczyną zmiany było faworyzowanie przez Google użytkowników Androida. Objawiało się to uboższą funkcjonalnością map oferowanych osobom korzystającym z systemu iOS - między innymi nie miały one dostępu do nawigacji krok po kroku z komentarzem głosowym.

Wśród innych możliwych powodów wymienia się chęć gromadzenia przez Google zbyt dużej ilości informacji o korzystających z map użytkownikach iUrządzeń, zamiar wyeksponowania logo giganta z Mountain View czy też brak zainteresowania Google bezinteresownym stworzeniem map dedykowanych dla iOS.

Dlaczego nowe mapy zawodzą?

Apple zapowiadało, że nowe mapy dostarczą użytkownikom nowych wrażeń, będą precyzyjne i dodatkowo oczarują ich widokiem 3D. Rzeczywistość okazała się jednak bardzo brutalna. Mapy rażą brakiem precyzji, brakuje na nich niektórych miast lub znajdują się one nie tam, gdzie powinny. Na domiar złego bardzo często jeśli już są właściwie ulokowane to posiadają literówki w nazwach. Pewna część obrazów z satelity przedstawia nie ląd, a zasłaniające go chmury. Dodatkowo obrazy nie grzeszą ostrością. Z kolei tryb widoku w trójwymiarze nie zachwyca i przypomina "nadmuchany" widok  2D. To tylko część mankamentów - nowe mapy są po prostu niedopracowane.

Prezes Apple, Tim Cook, zdążył już wystosować specjalny list otwarty do użytkowników iOS 6, w którym przeprasza ich za zawód związany z nowymi mapami i zapowiada, że jego pracownicy będą pracować w pocie czoła nad ich udoskonalaniem. Co ciekawe, pod koniec owego oświadczenia CEO koncernu proponuje osobom korzystającym z urządzeń z iOS 6 skorzystanie z usług konkurencji - Map Binga, MapQuest, Waze, Map Nokii, a nawet... Map Google.

Internauci kpią z nowych map

Jak można było się spodziewać, internauci rzucili się w wir poszukiwań błędów w nowych mapach Apple. Efektem tego było powstanie ogromnej ilości prześmiewczych i wykpiwający memów oraz mnóstwa zrzutów ekranowych obrazujących perełki, jakie gigant z Cupertino zaserwował swoim użytkownikom. Prezentujemy kilka z nich.

Kup iPhone 5, mówili. Ma nowe mapy, mówili - głosi poniższa grafika.

Jeden z memów na temat nowych map Apple

Jeden z memów na temat nowych map Apple

Następnie - zrzut ekranu prezentujący okolice Tamy Hoovera.

Mapy z iOS 6

Mapy z iOS 6

Na kolejnym zrzucie ujrzymy symbol Paryża w dosyć... płaskim "trójwymiarze".

Mapy Apple

Mapy Apple

Porównianie map Google i Apple jednego z okręgów Tokio - Shibuya.

Mapy Apple

Mapy Apple

Na koniec - droga jak po trzęsieniu ziemii.

Mapy Apple

Mapy Apple

Na pewno chętni czytelnicy przeszukując sieć znajdą mnóstwo innych memów lub obrazków przedstawiających ciekawe miejsca na mapach zawartych w iOS 6.

Co dalej?

Należy pamiętać, że mapy Apple to produkt tworzony od niedawna. Z pewnością daleko im do ideału, ale prace nad nimi nadal będą trwały i stopniowo eliminowane będą błędy. Wraz z upływem czasu możemy spodziewać się poprawy jakości map. Co więcej, w ostatnim czasie, koncern z Cupertino rozpoczął poszukiwania byłych pracowników Google, którzy pracowali przy mapach firmy z Mountain View. Jest to znak, że Apple wcale nie zamierza rezygnować z własnych map. W tym kontekście nie wiemy jeszcze jaka będzie przyszłość aplikacji Google Maps w systemie iOS.

Pozostaje nam kluczowe pytanie - czy Apple będzie kiedyś w stanie dorównać w jakości mapom swojego konkurenta? Czas pokaże.

Jak przywrócić mapy Google w iOS 6?

Na koniec ciekawostka - wprawdzie w iOS 6 nie zainstalujemy aplikacji Google Maps, ale możemy ułatwić sobie życie i skorzystać z map od Google. Wystarczy wykorzystać sztuczkę przygotowaną przez programistę Bena Guilda. Pozwoli ona na uruchomienie mobilnej strony Google Maps w trybie pełnoekranowym na iPhonie i iPadzie, co powinno skutecznie zastąpić korzystanie z map od Apple do czasu poprawy ich jakości, bądź też ponownego pojawienia się map od Google w iOS.