iOS 6 - nowości i zmiany

Szósta wersja iOS-a, czyli systemu operacyjnego do urządzeń mobilnych Apple’a, ukaże się najprawdopodobniej tej jesieni wraz z najnowszym iPhone'em. Dzięki prezentacji na czerwcowej konferencji WWDC 2012 mogliśmy wcześniej sprawdzić, jakie nowości i zmiany wniesie nowe oprogramowanie.


iOS to jeden z najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych na świecie, sterujący pracą takich urządzeń, jak iPhone, iPad i iPod Touch. Cechuje się bardzo ładnym i przyjaznym dla użytkownika interfejsem, który od samego początku, czyli od premiery pierwszego iPhone'a w 2007 z każdą kolejną aktualizacją przechodził zarówno kosmetyczną, jak i funkcjonalną ewolucję. W nadchodzącej szóstej generacji iOS-a zmian będzie sporo, choć nie należy się spodziewać modyfikacji przełomowych.

Na razie iOS 6 jest dostępny w wersji beta, skierowanej do programistów i twórców aplikacji.

Mapy i nawigacja

Do tej pory w iOS-ie dostępne były mapy Google’a. Działały całkiem sprawnie, chociaż nie idealnie. Aby być w pełni zadowolonym z nawigacji, trzeba było kupować dedykowane aplikacje (np. Navigona), co wiązało się z wydaniem większej sumy w App Storze. Dlatego nowe Mapy stworzone przy współpracy z TomTomem to chyba największa nadzieja nowego iOS-a. Funkcja map została całkowicie przeprojektowana. Mapy zyskały nawigację oraz informacje o ruchu ulicznym. Nowością jest rewelacyjny widok 3D, a także głosowe sterowanie nawigacją przez funkcję Siri. Niestety Mapy nie działają tak rewelacyjnie na terenie Polski. Warszawa w wielu miejscach wygląda jak dziura w ziemi, nawigacja prowadzi w nielogiczny sposób, a o sterowaniu głosowym za pomocą Siri po polsku można na razie zapomnieć.

Siri

Głosowy asystent w iOS, który pojawił się w wersji nr 5 iOS-a, szybko okazał się funkcją rewolucyjną. Siri umożliwia głosowe wyszukiwanie informacji w sieci, dyktowanie wiadomości, dodawanie spotkań do kalendarza i wiele innych rzeczy. W nowej odsłonie iOS-a możliwości Siri mają się jeszcze zwiększyć. Pojawi się dostęp do wyników sportowych, repertuaru kin oraz możliwość zarezerwowania stolika w restauracji. Dodatkowo będzie można podyktować treść postu do umieszczenia w takich serwisach jak Twitter czy Facebook oraz głosowo uruchamiać aplikacje. Asystent pojawi się również na iPadach, choć będzie uboższy niż w iPhone’ach.

Integracja z Facebookiem

Użytkownicy iOS-a i posiadacze kont na Facebooku czekali na tę funkcję od dawna. Już rok temu w iOS-ie 5 wprowadzono przecież integrację z Twitterem. Wraz z nadejściem "szóstki" będzie można dzielić się zdjęciami, stronami internetowymi, lokalizacjami czy wynikami z Game Center bez potrzeby uruchamiania aplikacji Facebooka - wszystko będzie dostępne z poziomu systemu. Integracja obejmie też książkę adresową i kalendarz (z tej funkcji użytkownicy smartfonów z Androidem mogą korzystać od dawna). Możliwe będzie także "polubienie" aplikacji w App Storze i utworów w iTunesie.

Dzielenie się zdjęciami poprzez Photostream

Z końcem czerwca zakończyła działanie usługa MobileMe, a wraz z nią funkcja Galerii, która umożliwiała ładowanie zdjęć do chmury Apple’a. Następczynią MobileMe jest usługa iCloud, która umożliwia przechowywanie grafik z urządzeń w Strumieniu Zdjęć. Wraz z nadejściem iOS 6 użytkownicy otrzymają możliwość dzielenia się nimi z innymi osobami, korzystającymi z urządzeń z systemem iOS 6 lub stacjonarnym Mac OS X Mountain Lion. Pliki znajdą się bezpośrednio w aplikacjach Zdjęcia i iPhoto. Znajomi będą mogli komentować zdjęcia. Dzielenie i synchronizacja będą działać zarówno w sieci Wi-Fi jak i 3G.

Passbook

Passbook jest aplikacją, w której można przechowywać karty pokładowe na loty, bilety na mecze czy karty lojalnościowe w ulubionych kawiarniach. Za pomocą aparatu w iPhonie można je zeskanować, by później móc z nich skorzystać. W dużym uproszczeniu: zamiast sterty papierów w kieszeniach czy zapchanego plastikami portfela wszystko masz w telefonie. Funkcja ciekawa, szkopuł w tym, że w Polsce do niczego się nie przyda - przynajmniej na razie.

FaceTime

FaceTime nie jest nowością. Pojawił się już w czwartej generacji iOS-a. Funkcja pozwala na wideorozmowy z innymi użytkownikami urządzeń z tym systemem i posiadaczami komputerów Mac z systemem OS X w wersji 10.6.6. Największą jej wadą był jednak działanie wyłącznie w sieci Wi-Fi. Ten, kto chciał zadzwonić do kogoś, korzystając z pakietu danych 3G, musiał ingerować w system plików iOS-a (wykonać tzw. jailbreak). Na szczęście iOS 6 wprowadzi możliwość wykonywania połączeń FaceTime przez połączenie 3G.

Telefon

Posiadacze iPhone’a z iOS-em 6 będą mieli możliwość ze skorzystania z kilku nowych opcji połączeń głosowych. Wcześniej mogli jedynie odebrać lub odrzucić połącznie, teraz pojawi się możliwość odrzucenia z przypomnieniem, że należy oddzwonić. Dodatkowo pojawi się opcja, którą większość użytkowników smartfonów zna ze starych Nokii: nieodebranie, ale powiadomienie SMS-em osoby dzwoniącej, dlaczego nie można w danym momencie rozmawiać. Najbardziej obiecujący jest tryb "nie przeszkadzać", umożliwiający ustawienie przedziału czasowego, w którym telefon będzie wyciszony, a użytkownik nie będzie informowany o żadnych powiadomieniach, połączeniach ani wiadomościach. Ekran będzie wygaszony, a wibracje - nieaktywne. Powiadomienia będą dostępne po odblokowaniu ekranu. Możliwe będzie wskazanie grupy Ulubionych, od których połączenia będą przekazywane w normalny sposób, a także zaznaczenie opcji powiadomienia o więcej niż jednej próbie połączenia w krótkich odstępach czasu.

Mail

Domyślny klient poczty elektronicznej w systemie iOS, czyli Mail, był rozwijany długo i jest naprawdę przyzwoitym programem. Postanowiono jednak go jeszcze bardziej udoskonalić. W aplikacji znajdzie się teraz opcja Pull to Refresh, czyli odświeżanie listy wiadomości, gdy użytkownik przeciągnie palcem po ekranie. Dodano również funkcję VIP, która jest poniekąd odpowiednikiem priorytetowych e-maili znanych z poczty Google. Jednak tutaj można będzie samemu zdefiniować kontakty. Będzie też można dodawać do wiadomości załączniki w postaci zdjęć z poziomu Maila, a nie jak do tej pory - jedynie z aplikacji Zdjęcia.

Safari

Przeglądarkę Safari również czeka kilka zmian. W iPhonie będzie można przeglądać strony w trybie pełnoekranowym. Lista Czytelnia otrzyma możliwość zapisywania tekstów do przeczytania na później, w trybie offline. Najważniejszą zmianą jest zaś funkcja, którą od jakiegoś czasu mogą się już cieszyć użytkownicy Androida i przeglądarki Chrome, czyli synchronizacja zakładek w między różnych urządzeniach.