iOS przegrywa z Androidem w Europie

Apple iOS był przez długi czas drugą siłą na rynku systemów obsługujących urządzenia mobilne. Jeszcze w 2010 roku cała konkurencja (za wyjątkiem królującego Symbiana) zostawała daleko w tyle, jednak przez ostatni rok wszystko się zmieniło.

Według serwisu comScore OS rozwijany pod skrzydłami Google’a - Android, pokonał system iOS pod względem udziału w rynku w EU5 (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania). W tej chwili korzysta tam z niego 22,3 procent urządzeń. Oznacza to ogromny skok w stosunku do roku ubiegłego, kiedy urządzenia z Androidem stanowiły w EU5 jedynie 6 procent iOS również wykazuje tendencję wzrostową, jednak w jego przypadku zmiany te są bardzo niewielkie 20,3 procent w stosunku do 19 procent w roku ubiegłym.

Skąd zatem taka zmiana? Wszystkiemu "winna" coraz mniejsza popularność systemu Symbian. W 2010 roku działała na nim ponad połowa urządzeń, jednak obecnie jest to już tylko 37,9 procent. Ciekawe zjawisko można zaobserwować również na dole rankingu. Okazuje się, że w tempie rozwoju Apple ustępuje również RIMowi. Microsoft z kolei zaczyna znikać z rynku urządzeń mobilnych całkowicie - być może sytuacja ta zmieni się diametralnie po premierze systemu Windows 8.

Całe zjawisko da się zauważyć również na rynku sprzętu. Najwięksi dostawcy smartfonów i tabletów z systemem Android zaczynają coraz mocniej ze sobą konkurować. W krajach EU5 najbardziej popularny jest sprzęt HTC, ale Samsung depcze mu po piętach. Jednak w pościgu nie pomagają mu z pewnością liczne pozwy ze strony Apple. Być może gigant sygnujący się nadgryzionym jabłkiem już od dawna czuje się zagrożony i wykorzystuje sądy do osłabienia wzrostów Androida?