iOS zdetronizowany. Android liderem pod względem liczby pobranych aplikacji

We wrześniu analitycy z firmy Ovum przekonywali, że jeszcze w tym roku będziemy świadkami przełamania hegemonii systemu iOS w zakresie liczby pobieranych aplikacji. Mieli rację!


Oczywiście tym, który zdołał pokonać po raz pierwszy w historii mobilny system iOS jest Android. Z danych za II kwartał przedstawionych właśnie przez firmę analityczną ABI Research wynika bowiem, że 44% pobranych w tym okresie aplikacji przeznaczonych było do współpracy z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu Google’a, zaś "zaledwie" 31% "popłynęło" wprost do sprzętu Apple.

Co wpłynęło na taki wynik?

ABI Research podkreśla, że to "strategia open source stanowi główny czynniki sukcesu Androida". Zwraca jednak również uwagę na bardzo istotny fakt. Otóż wzrost sprzedaży iPhone’ów w II kwartale nie był już tak dynamiczny jak w kwartale I. Spowodowane to było tym, że wielu amatorów smartfona Apple postanowiło poczekać na jego najnowszą wersję, którą okazał się iPhone 4S.

Zobacz również:

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku smartfonów korzystający z Androida. W II kwartale sprzedaż tych urządzeń wzrosła bowiem aż o 36%, podczas gdy w I kwartale było to "zaledwie" 20%.

ABI Research podkreśla, że iOS jest jednak nadal liderem jeżeli chodzi o ilość pobranych aplikacji przypadających na użytkownika. Stosunek ten wynosi 2 do 1 na korzyść Apple.

To było nieuniknione

Oczywiście należy tutaj wyraźnie zaznaczyć, że odkąd Android zagościł na dobre na rynku, Apple wcześniej, czy później było skazane na porażkę. Nie sposób bowiem posiadając dosłownie kilka urządzeń z iOS nie ugiąć się w końcu pod naporem rzeszy producentów oferujących w sumie setki różnych urządzeń korzystających z Androida.

Rynek mobilnych aplikacji stale rośnie

Rynek mobilnych aplikacji jest ogromny i rośnie w zastraszającym tempie. Wedle szacunków analityków w tym roku powinno bowiem zostać pobranych aż 29 miliardów aplikacji, czyli o 20 miliardów więcej niż rok temu! Oczywiście największy w tym udział mają smartfony, których sprzedaż rok do roku powinna wzrosnąć o 46%.