iPad 2 jako konsola do gier - za i przeciw

Oczywiście Real Racing 2 nie został stworzony specjalnie na potrzeby iPada 2, a jedynie otrzymał prostą aktualizację. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak będą wyglądać gry, które zostaną przygotowane konkretnie na tę platformę. Jak na razie producenci mieli stosunkowo niewiele czasu na odkrywanie możliwości nowego iPada. Jednak w krótkim czasie możemy spodziewać się gier programowanych z myślą o procesorze A5 i olbrzymich możliwości graficznych tego urządzenia. Ciężko jednak określić czy tego typu produkcje są oddalone w czasie o tygodnie czy może miesiące.

iPad i granie na dużym ekranie

Chyba najlepszym znakiem zmiany podejścia do rozrywki elektronicznej w przypadku iPada jest lepsze wsparcie dla HDTV oraz wideo HD. "Nowy Apple Digital AV Adapter pozwala iPadowi 2 rozwinąć skrzydła", pisał w swojej recenzji dla serwisu Macworld Jason Snell. "Dzięki temu adapterowi iPad 2 może wyświetlać obraz w rozdzielczości do 1080p oraz raczyć nas dźwiękiem przestrzennym w formacie Dolby Digitial, a wszystko to za pomocą standardowego kabla HDMI, z którym zaznajomiony jest każdy właściciel telewizora HD".

Zobacz również:

  • iPad mini 6 za drogi? Amerykanie już go przecenili!

Ważniejsze jest jednak to, że iPad 2 posiada również opcję wyświetlenia obrazu na zewnętrznym monitorze. Jason Snell przyznaje, że w przypadku stosowanego w iPadzie 2 formatu 4:3, może zaistnieć potrzeba dostosowania ustawień telewizora, by zobaczyć cały obraz.

Chociaż większość recenzentów skupia się wyłącznie na możliwości odtwarzania plików wideo w rozdzielczości HD na dużym ekranie (w zastępstwie odtwarzacza DVD lub multimediów), prawdziwym potencjałem jest tu możliwość grania w wysokiej jakości gry na iPad 2 z użyciem telewizora lub ekranu komputera.

Możliwości są ogromne

Nic dziwnego, że Mark Rein, wiceprezes Epic Games, powiedział niedawno, że iPad 2 jest "fantastyczny". Epic Games jest znane głównie z Unreal Technology oraz stworzenia i rozwijania Gears of War na konsolach Xbox 360. Jednak w zeszłym roku Epic zademonstrował swoją wiarę w potencjał platform mobilnych i wyprodukował Infinity Blade. Teraz również inni wielcy gracze na rynku rozrywki elektronicznej zaczynają traktować rozwiązania mobilne bardziej poważnie.

iPad 2 jako konsola do gier - za i przeciw

Czy iPad 2 jest konsolą do gier?

iPad 2 to nie tylko krok naprzód dla mobilnej gałęzi gier. Wszechstronność zastosowanego adaptera HD oznacza, że Apple stara się wkroczyć na teren zarezerwowany dla konsol. Wcześniej mogliśmy grać na ekranie telewizora w Gears of War czy Call of Duty: Modern Warfare 2. Teraz będziemy mogli skusić się na Angry Birds, Infinity Blade czy też Tiny Wings.

Peter Vesterbacka z Rivio, wydawcy Angry Birds, powiedział podczas konferencji South by Southwest Interactive, że jest pewny, iż rynek konsol zaczyna powoli "umierać" z powodu rosnącej konkurencji rozwiązań mobilnych. Chociaż nikt nie chce jeszcze pisać żadnego epitafium, to twórca Angry Birds ma trochę racji: zatwardziali gracze z grupy "hardcore" mogą szydzić z rozrywki typu casual.

Jednak miliony wydawane w App Store oraz zainteresowanie tradycyjnych producentów rozrywką mobilną (Epic Games, Electronic Arts czy też Capcom) sugerują wyraźnie, że iPad 2 powinien być przez graczy przyjęty jako poważna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań.