iPad 2 jako konsola do gier - za i przeciw

iPad 2 jest już dostępny w sprzedaży, ale czy jest dobrym sprzętem do gier? Sprawdziliśmy czy wokół nowego tabletu Apple zrobiono jedynie sztuczny szum związany z grami czy może faktycznie sprawdza się on jako wygodna i poręczna konsola.

Nie tak dawno Apple zaprezentował iPada 2 używając wyświechtanych marketingowych stwierdzeń: "Jest lżejszy!", "Jest cieńszy!", Jest wyposażony w lepszy ekran!". Jednak gracze od samego początku nastawieni byli do nowego sprzętu dość sceptycznie.

Po ponad roku obietnic mówiących o "następnej świetnej platformie do gier", oryginalna wersja iPada nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. To, co Steve Jobs nazwał "najbardziej udanym produktem konsumenckim, jaki kiedykolwiek został wprowadzony", spotkało się z bardzo małym i ograniczonym entuzjazmem ze strony społeczności związanej z rozrywką elektroniczną.

Zobacz również:

  • iPad mini 6 za drogi? Amerykanie już go przecenili!

Chociaż iPad jest atrakcyjny wizualnie i sprzedał się w liczbie 15 milionów sztuk, tytułów dla niego dedykowanych jest raczej niewiele. Z punktu widzenia gracza korzystniej było zostać przy niewielkim i wszechstronnym iPhone 4, zamiast przesiadać się na droższego i cięższego iPada. Zabrakło zachęty w postaci odpowiednich tytułów.

Jednak zawsze możemy liczyć na zapał Apple związany z poprawianiem swoich własnych dzieł. Nie inaczej jest w przypadku upgrade'u iPada do wersji 2. To, co kiedyś było jedynie ciekawostką technologiczną, teraz jest dobrze dopracowaną maszyną, która zbierała pochwały od twórców gier oraz krytyków.

Co kryje się w środku

iPad 2 odziedziczył rozdzielczość swojego poprzednika, czyli 1024x768 pikseli. Jednak za ekranem ukryte są lepsze podzespoły. iPad 2 posiada 512 MB RAM (jego poprzednik wyposażony był jedynie w połowę - 256 MB), które taktowane są z prędkością 200 MHz (również dwukrotny wzrost w porównaniu z oryginałem). W przypadku procesora Apple zdecydowało się na wykorzystanie nowego, dwurdzeniowego A5.

Chociaż procesor jest głównym motorem napędowym każdego komputera, to grafika jest w przypadku gier równie istotna. Pomimo, że procesor A5 jest tylko dwukrotnie mocniejszy od poprzedniej generacji, to zgodnie z informacjami publikowanymi przez Apple, prędkość obróbki grafiki iPada 2 wzrosła aż dziewięciokrotnie.