iPad 2 vs. reszta - kto wygra pojedynek tabletów?

Stało się. Apple ujawnił następcę swojego królującego w rankingach sprzedaży tabletu. iPad 2 będzie szybszy, lżejszy i bardziej funkcjonalny. Czy to wystarczy żeby pokonać rywali? Pojedynek na specyfikacje rozwieje wiele wątpliwości. W szranki z Apple iPad 2 stanęły - Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1, HP TouchPad oraz BlackBerry Playbook.


Dwa tygodnie temu zastanawialiśmy się, który tablet spośród zaprezentowanych już w 2011 roku ma szanse zawojować rynek. W pojedynku urządzeń porównywaliśmy je do iPada pierwszej generacji zaznaczając, że iPad 2 może diametralnie zmienić rezultat.

Premiera nowego tabletu Apple’a faktycznie może popsuć szyki konkurencji. Urządzenie otrzymało m.in. dwurdzeniowy procesor oraz dwie kamerki i dorównało do poziomu jaki prezentuje czołówka stawki.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14, iPhone 13, AirPods 3. Gen [02.06.2023]

Właśnie - dorównało jest tu najlepszym określeniem. Patrząc bowiem na samą specyfikację iPad 2 nie przegonił konkurencji, a jedynie nią dogonił ją. Nowe urządzenie jest nieco lżejsze niż Motorola Xoom czy Samsung Galaxy Tab 10.1. Z drugiej strony jego przednia kamera nie oferuje nawet połowy rozdzielczości konkurentów.

Podobna cena

W przypadku tabletów dużą rolę odgrywać będzie cena. Nowy iPad kosztować będzie dokładnie tyle samo co jego poprzednik (najtańsza wersja - 499 dolarów i prawdopodobnie ok. 2000zł na polskim rynku). Motorola Xoom w wersji 3G ma być sprzedawana w cenie 800 dolarów więc będzie tylko nieznacznie droższa od iPada 2 w podobnej specyfikacji (729 dolarów za wersję WiFi + 3G 32GB). Do każdego z tabletów będzie można dokupić kosztowne akcesoria. Przeczuwamy jednak, że użytkownik tabletu Apple’a będzie miał więcej wydatków w tym zakresie.

Hardware’owe monstra

A jak prezentują się tablety pod względem parametrów technicznych? iPad 2 na pewno będzie znacznie szybszy od pierwowzoru dzięki zastosowaniu dwurdzeniowego procesora Apple A5 taktowanego na 1GHz. Pod tym względem tablet dorównuje konkurencji. Zarówno Xoom, jak i GalaxyTab 10.1 i PlayBook także oferują dwurdzeniowe procesory 1GHz. Jedynie HP TouchPad wyposażono w nieznacznie szybszy CPU.

Główną różnicą między nowym iPadem a konkurencją będzie najprawdopodobniej pamięć RAM. Pierwszy iPad miał jej zaledwie 256MB, co jednak w zupełności wystarczało do obsługi aplikacji i prostego interfejsu urządzenia. Nie wiemy ile RAM-u znajdzie się w iPadzie 2. Plotki głoszą, że można się spodziewać kości 512MB. To i tak byłoby o połowę mniej niż oferuje konkurencja w postaci Xoom, TouchPada i PlayBooka.

iPad 2 nie wypada też tak dobrze jeśli chodzi o parametry wyświetlacza. Po prostu Apple nic nie zmieniło od zeszłorocznego modelu i nowy tablet ciągle będzie wyposażony w 9,7-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1024 na 768 pikseli. Jego jakość zawsze uważana była za mocną stronę iPada, ale konkurencja oferuje już wyższą rozdzielczość co może (ale nie musi) przełożyć się na lepszą jakość wyświetlania obrazu. Tablety na Androidzie - Motorola Xoom i Samsung TouchPad 10.1 oferują rozdzielczość 1280 na 800 pikseli przy przekątnej ekranu odpowiednio 9,7 i 10,1 cala.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: