iPad 4: testy potwierdziły, że procesor A6X jest piekielnie szybki

Serwis ExtremeTech przetestował najnowszą generację iPada pod względem wydajności procesora A6X. Doszedł do wniosku, że jest to "najmocniejszy układ SoC na rynku".

Wraz z prezentacją najnowszego iPada firma Apple przedstawiła także nowy układ system-on-a-chip (SoC) noszący oznaczenie A6X. Obecnie wiemy już, że jeżeli chodzi o CPU, dysponuje on dwoma niestandardowymi rdzeniami ARM pracującymi z częstotliwością 1,4 GHz.

Jak jednak nowy procesor wypada pod względem wydajności na tle poprzednika oraz układów konkurencji? Serwis ExtremeTech pokusił się o przygotowanie takiego porównania przy wykorzystaniu popularnego benchmarku Geekbench. Oto jakie uzyskał wyniki:

iPad 4. generacji (dual-core A6X): 1757 punktów

iPad 3. generacji (dual-core A5X): 769 punktów

Galaxy Note 10.1 3G (quad-core Exynos 4): 1814 punktów

Nexus 7 (quad-core Tegra 3): 1493 punkty

Jak widać, nowy iPad jest ponad dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika. Nieznacznie jednak ustępuje Samsungowi Galaxy Note. Przeprowadzający test zwracają jednak uwagę, że koreański smartfon/tablet nabił sporo punktów w testach dających mu przewagę dzięki większej liczbie rdzeni oraz że obecnie na rynku w sumie niewiele jest mobilnych aplikacji zoptymalizowanych do wykorzystania wielordzeniowych platform.

Wniosek: najnowszy iPad dysponuje "najmocniejszym układem SoC na rynku".

Z pełnym testem zapoznacie się tutaj.

________________________

Chyba bym się mocno zdenerwował, gdybym kilka tygodni przed premierą nowego iPada kupił jego poprzednika...