iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Porównujemy najnowsze tablety od Samsunga i Apple. Czy iPad Air pokona Galaxy Tab S5e?


Tablety Samsunga i Apple pomimo podobnej konstrukcji dużo się od siebie różnią. O ile design i jakość wykonania stoi na porównywalnym poziomie, to urządzenia pracują na innych systemach operacyjnych. Walka pomiędzy iPad Air i nowymi modelami Galaxy Tab jest bardzo wyrównana.

iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Źródło: techadvisor

Za sprawą niespodziewanej premiery nowego iPad'a Air postanowiliśmy porównać go z flagowymi tabletami Samsunga - Tab S4 i Tab S5e.

Zdradzamy, że nasz wybór padł na Galaxy Tab S5e, dzięki połączeniu ceny, wzornictwa oraz specyfikacji technicznej, ale każdy z tabletów jest naprawdę dopracowany.

Cena

Cena Galaxy Tab S4 zaczyna się od 2999 zł.

Za Galaxy Tab S5e nie jest jeszcze oferowany w Polskiej dystrybucji, ale są już sklepy, które posiadają go w ofercie. Cena detaliczna Galaxy S5e wynosi 399 dolarów (około 1600 zł).

Cennik iPad'a Air (2019) zaczyna się od 2499 zł za wersję 64 GB bez modemu.

Galaxy Tab S4 mimo, że jest ubiegłoroczną konstrukcją z procesorem z 2017 roku (Qualcomm Snapdragon 835) jest najdroższym tabletem w porównaniu. Model z literką e wskazuje, że mamy do czynienia z przystępniejszym cenowo urządzeniem. iPad Air znajduje się po środku z ceną detaliczną wynoszącą 2499 zł.

Wygląd i jakość wykonania

Jeśli chodzi o wzornictwo, Galaxy Tab S5e i iPad Air są bardzo podobne i wykonane w większości z aluminium. Tymczasem Tab S4 (na zdjęciu poniżej) ma szklany tył, który może wyglądać ładnie, ale jest śliski, zbiera odciski palców i jest narażony na pęknięcie (szczególnie na tak dużej powierzchni).

iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Źródło: techadvisor

Jednym małym, ale ważnym szczegółem jest brak gniazda słuchawkowego w Galaxy Tab S5e. Nie wiemy, dlaczego Samsung nie zdecydował się na jego umieszczenie. Na pewno nie z powodu braku miejsca. Na szczęście w zestawie znajduje się przejściówka na złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm.

Galaxy Tab S5e jest również najmniejszym i najlżejszym tabletem w porównaniu. Tab S5e oraz iPad Air posiadają wbudowany czytnik linii papilarnych, podczas gdy Tab S4 posiada skanowanie twarzy. Ze względu na małe ramki okalające ekran Samsung umieścił czytnik linii papilarnych z boku urządzenia.

Wszystkie trzy modele mają metalowe złącza, dzięki czemu można do nich dołączyć akcesoria, takie jak klawiatura, aby zwiększyć produktywność. Dodatki te nie są dołączone do zestawu. Możemy je nabyć osobno.

Galaxy Tab S4 jest dostępny tylko w kolorze czarnym lub szarym. Tab S5e (poniżej) i iPad Air są dostępne w trzech kolorach: srebrnym i złotym, a następnie odpowiednio w kolorze czarnym lub szarym.

iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Źródło: techadvisor

Specyfikacja techniczna

Każde z prezentowanych urządzeń wyposażone jest w ekran o przekątnej 10,5 cala, co jest standardowym obecnie rozmiarem.

iPad Air jest trochę w tyle pod względem zagęszczenia pikseli, ale ważniejszą różnicą jest to, że wykorzystuje proporcje 3:2, podczas gdy Samsung zdecydował się na 16:10. Nie ma tu nic dobrego ani złego, po prostu każde urządzenie lepiej sprawdza się w różnych zadaniach. Na przykład, oglądanie filmów i telewizji będzie bardziej dostosowane do panoramicznych proporcji ekranu w Galaxy Tab S4 i S5e.

Możesz użyć Apple Pencil z ekranem iPada Air, jeśli go dokupisz. Galaxy Tab S4 jest dostarczany wraz z S Pen. Nie ma obsługi rysika w modelu Galaxy Tab S5e.

iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Źródło: techadvisor

Jeśli chodzi o podstawowe dane techniczne, Galaxy Tab S4 i iPad Air oferują podobną wydajność i ilość wbudowanej pamięci masowej. Pamiętaj, że tylko Samsung oferuje gniazdo kart pamięci microSD.

Kamery nie powinny być istotnym elementem przy wyborze tabletu, ale oba tablety Galaxy Tab mają wyższe rozdzielczości matryc. Wyposażono je również w cztery głośniki, podczas gdy iPad Air ma dwa, ale, jak wspomniano wcześniej Tab S5e nie ma gniazda słuchawkowego.

NIezwykle ważne przy wyborze jest to, na jaki system operacyjny się zdecydujesz. iOS i Android znacząco się od siebie różnią. To, który z nich jest dla Ciebie właściwy zależy od wielu czynników, w tym od Twoich osobistych doświadczeń i potrzeb. Jeśli jesteś długoletnim użytkownikiem jednego z systemów operacyjnych i jesteś z niego zadowolony, to prawdopodobnie powinieneś pozostać lojalny.

Samsung oferuje swoje oprogramowanie DeX (desktop experience), które jest trochę jak posiadanie Windows'a na Androidzie. iPad Air ma iOS 12 i obsługuje wszystkie funkcje w nim zawarte np. Handoff pomiędzy innymi urządzeniami, możliwość pracy z dwoma aplikacjami i wiele innych. Wybierz iPad'a Air, jeżeli podoba Ci się iPad Pro, ale nie chcesz wydawać fortuny na tablet.

iPad Air (2019) kontra Galaxy Tab S4 i Galaxy Tab S5e

Źródło: techadvisor

Podsumowanie

Pod względem stosunku jakości do ceny, Samsung Galaxy Tab S5e wygrywa oferując najlepszy kompromis pod względem jakości i ceny zakupu. Ma jednak również wady - procesor o niższej wydajności oraz nie posiada złącza słuchawkowego Jack.

iPad Air jest podobny do poprzednich modeli, ale oferuje wsparcie dla Apple Pencil i Smart Keyboard, choć są to dość drogie dodatki. Podobnie jak sam tablet, który nie wprowadził żadnych nowych innowacji, a jego cena jest wysoka. Jeżeli szukasz taniego iPad'a sprawdź model iPad 2018.

Galaxy Tab S4 to najdroższe urządzenie w zestawieniu i tak naprawdę nie znaleźliśmy powodów, dla których mógłbyś być zainteresowany jego zakupem.